Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V brněnském divadle zářili malí herci s Downovým syndromem

 
sobota, 14. září 2019, 17:52

Divadlo Aldente v klubu Leitnerova v Brně uvedlo premiéru inscenace Káťa a Bajaja. Účinkují v ní herci s Downovým syndromem spolu s profesionálními herci a muzikanty bez handicapu. Uvedla to režisérka inscenace Jitka Vrbková. Čerpala ze sbírky Bajaja, kterou napsal básník Vladimír Holan pro svou dceru Káťu, která se narodila s Downovým syndromem.

Jediné divadlo v Česku, které soustavně pracuje s tématem Downova syndromu

Divadlo Aldente je podle Vrbkové jediným souborem v ČR, který soustavně pracuje s tématem Downova syndromu, přičemž herci s Downovým syndromem jsou rovnocennými partnery profesionálních herců. V představení se tak objevila Barbora Remišová z Městského divadla Brno nebo Václav Dvořák z divadla Polárka. „Vzhledem k oslabeným řečovým schopnostem lidí s Downovým syndromem byly prozatím veškeré inscenace divadla postaveny na improvizaci, pohybu, případně krátkých větách. Tentokrát jsme se poprvé pustili i do básnického textu, se kterým se naši herci výborně vypořádali," řekla Vrbková.

Holanův svět

Představení zavedlo diváky do poetického světa básníka Holana a jeho veršů pro děti. „Je známý básník meditativní a reflexivní poezie. Je také autorem jediné básnické sbírky pro děti, kterou napsal o své milované dceři Kateřině. Málokdo ví, že Káťa měla Downův syndrom. Narodila se v roce 1949. Když v roce 1977 zemřela, přestal básník definitivně psát," uvedla Vrbková.

Hlavními hvězdičkami malé děti

Nejmladší herečce v představení bylo čerstvě šest let, tedy jen o rok více než Holanově dceři v jeho básních. „Divadla se malých dětí na jevišti často obávají. Pro Divadlo Aldente je to však výzva vystavět inscenaci tak, by i malé dítě navíc s Downovým syndromem bylo schopné spontánně ukázat své herecké schopnosti," řekla Vrbková.

Symbolický název sbírky Bajaja odkazuje k pohádkové postavě, která musela mlčet stejně jako Holan. Sbírku totiž napsal v době, kdy mu režim zakázal publikovat. „Holan byl při psaní v situaci, kterou si dnes už jen těžko představíme, a to nejen kvůli zákazu publikování. Šlo také o dobu, kdy se o diagnózách jako Downův syndrom nemluvilo a takto narozené děti směřovala společnost spíše do ústavu," uvedla režisérka.

Napsal(a) ČTK | Foto Divadlo Aldente
 


 

Kam dál?

Dnes je pátek třináctého, pověrčiví lidé nevyjíždí ze svých garáží....

pátek, 13. září 2019, 13:49

Pátek třináctého. Strašák pro mnohé z nás, který připadá právě na dnešek. Znáte jeho historii? Jak se k číslovce...

Vila Tugendhat se na jeden den otevřela nevidomým a slabozrakým....

pátek, 13. září 2019, 13:32

První prohlídkový den pro nevidomé a slabozraké se ve čtvrtek uskutečnil v brněnské vile Tugendhat, která je zapsaná na...

(NE)OBYČEJNÍ: Často jsme od lidí slýchávali, že jsme jejich poslední...

čtvrtek, 12. září 2019, 18:10

Sháníte šroubky, těsnění, rozbila se vám forma na bábovku nebo vám chybí součástka, kterou ani nedokážete pojmenovat?...

Vaňkovka zažije sladký víkend. Návštěvníci se můžou těšit na...

čtvrtek, 12. září 2019, 16:26

Už tento pátek spolu s víkendem od 14. do 15. září se návštěvníci brněnské nákupní Galerie Vaňkovka mohou těšit na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.