Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vila Tugendhat se na jeden den otevřela nevidomým a slabozrakým. Slavnou vilu si mohli osahat

 
pátek, 13. září 2019, 13:32

První prohlídkový den pro nevidomé a slabozraké se ve čtvrtek uskutečnil v brněnské vile Tugendhat, která je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Pro skupiny zrakově postižených platily mimořádné podmínky, návštěvníci měli jedinečnou příležitost si část vybavení vily osahat, i když to běžně není návštěvníkům umožněno. Vedení vily Tugendhat akci uspořádalo ve spolupráci se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých (SONS).

Haptické modely vily

Vedení vily nechalo pro zrakově postižené návštěvníky vyrobit tři haptické modely vily, aby si nevidomí a slabozrací mohli udělat představu o tom, jak budova zvenčí vypadá.

Vilu Tugendhat navrhl v roce 1928 Ludwig Mies van der Rohe pro Gretu a Fritze Tugendhatovy. Je unikátní svou konstrukcí, prostorovým uspořádáním, vybavením interiéru, technickým zázemím i začleněním do přírody. Poprvé v dějinách architektury byla při stavbě soukromého domu užita ocelová nosná konstrukce. V letech 2010 až 2012 byla vila zrekonstruována, záměrem oprav bylo stav domu co nejvíce přiblížit původnímu řešení.

„Je to pro nás neocenitelná pomůcka, bez ní je pro nás budova jen budovou, nemůžeme ocenit její architektonické kvality. Díky modelu získáme lepší představu o tom, jak prostor vypadá," uvedl viceprezident SONS Rudolf Volejník.

Modely nechalo vedení vily vyrobit bez ohledu na prohlídkový den pro nevidomé a slabozraké. „Na prohlídkách se často objevují lidé s handicapem. A stejně jako se snažíme vyjít vstříc lidem s různými zdravotními handicapy, chtěli jsme mít pomůcku i pro nevidomé a slabozraké," uvedla ředitelka vily Iveta Černá. Kromě haptických modelů jsou ve vile i popisky Braillovým písmem, které obsahují i popis použitých materiálů a jejich charakteristik.

Při běžné prohlídce se na předměty sahat nesmí

Zatímco modely budou sloužit zrakově postiženým návštěvníkům i do budoucna, mimořádné podmínky měli pouze při čtvrteční prohlídce. „Nechtěli jsme návštěvníky zahltit přemírou informací, proto jsme pro hmatové poznávání vybrali ty materiály, které jsou pro vilu nejzásadnější, typické, jako je travertin nebo onyxová stěna, na individuální žádost jsme jim umožnili osahat si i některé kusy nábytku. Při běžné prohlídce se na vybavení sahat nesmí, i když v případě nevidomých a slabozrakých lze dělat výjimky. Ne ale tak velké jako dnes," uvedl Petr Dvořák z vily Tugendhat.

Také průvodci přizpůsobili svůj výklad nevidomým a slabozrakým. Pracovali na něm ve spolupráci s Odborem edukace a dalšího vzdělávání Národního památkového ústavu. Další speciální prohlídkový den zatím naplánovaný není, ale vedení vily se jeho uspořádání nebrání.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Vila Tugendhat
 


 

Kam dál?

(NE)OBYČEJNÍ: Často jsme od lidí slýchávali, že jsme jejich poslední...

čtvrtek, 12. září 2019, 18:10

Sháníte šroubky, těsnění, rozbila se vám forma na bábovku nebo vám chybí součástka, kterou ani nedokážete pojmenovat?...

Vaňkovka zažije sladký víkend. Návštěvníci se můžou těšit na...

čtvrtek, 12. září 2019, 16:26

Už tento pátek spolu s víkendem od 14. do 15. září se návštěvníci brněnské nákupní Galerie Vaňkovka mohou těšit na...

Najdi pijáka! Lidé díky aplikaci posílají informace o výskytu...

čtvrtek, 12. září 2019, 13:31

Stovky nálezů exotických druhů klíšťat zaznamenali vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Umožnil jim...

Kriticky ohroženému orlu královskému se na jižní Moravě daří. Jen...

středa, 11. září 2019, 10:52

Česká populace orla královského se v letošním roce rozrostla o šest mláďat. Kriticky ohrožený dravec hnízdí u nás...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.