Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jižní Moravě se za první pololetí zvýšil počet obyvatel téměř o dva tisíce lidí

 
středa, 11. září 2019, 09:58

V Jihomoravském kraji se za letošní první pololetí zvýšil počet obyvatel o 1812, a to především zásluhou stěhování. Předběžně žilo v kraji k 30. červnu 1,189.479 obyvatel. V tiskové zprávě to dnes uvedl Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně. Ve srovnání s loňským prvním pololetím klesl letos za prvních šest měsíců počet živě narozených, zemřelých a rozvodů, naopak se zvýšil počet sňatků, přistěhovalých i vystěhovalých.

Na nárůstu počtu obyvatel mělo větší zásluhu stěhování, protože se do kraje za sledované období přistěhovalo o 1487 lidí více, než se z kraje odstěhovalo. Do kraje za prvních šest měsíců přišlo 6729 obyvatel a odešlo z něj 5242. Přirozeným přírůstkem kraji přibylo 325 obyvatel. Živě se narodilo 6489 dětí a zemřelo 6164 lidí.

Nejvyšší přírůstek hlásí Brněnsko, v centru Brna počet obyvatel klesl

V kraji se snížil počet obyvatel ve dvou okresech, a to v okrese Hodonín o 161 lidí a v Brně-městě o 69 lidí. Nejvyšší přírůstek obyvatel byl v okrese Brno-venkov, kde přibylo 1136 obyvatel.

Nárůst počtu obyvatel zaznamenalo devět krajů. Počet obyvatel České republiky se v prvním pololetí zvýšil o 18.841 na 10,669 milionu lidí. Velký nárůst zajistila zahraniční migrace.

Napsal(a) ČTK | Foto Pavel Gabzdyl, Neuvěřitelné Brno
 


 

Kam dál?

Znojemské víno dobylo Asii. Triumfovalo v nejprestižnější vinařské...

úterý, 10. září 2019, 12:56

Znojemské víno Znovín si připsalo fenomenální úspěch. Uspělo totiž v nejprestižnější asijské vinařské soutěži  Asia...

Policisté se zaměřili na opilé řidiče na Brněnsku, rekordman nadýchal...

úterý, 10. září 2019, 12:17

Policisté na Brněnsku se o víkendu zaměřili na opilé řidiče za volantem. Při koordinované akci zkontrolovali zhruba...

Z obecní kasy Jundrova zmizelo téměř deset milionů, opozice podala...

úterý, 10. září 2019, 11:57

Opoziční zastupitelé městské části Brno-Jundrov podali pro zanedbání povinností trestní oznámení na pět členů rady...

Do kontejneru ve Vyškově někdo vyhodil desítky lahví s chemikáliemi,...

úterý, 10. září 2019, 11:20

K nálezu neznámých látek do Puškinovy ulice ve Vyškově vyjeli v pondělí odpoledne jihomoravští hasiči. Pozdější...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, například na služby typu Airbnb. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Pro příští rok novela v podstatě ponechává sazbu na nejvýše 21 korunách za osobu a den. O rok později by si obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až 50 korun za osobu a den.

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.