Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Juliánovské náměstí v Židenicích prošlo kompletní proměnou

 
neděle, 8. září 2019, 13:47

Městská část Brno-Židenice zrevitalizovala Juliánovské náměstí za 11 milionů korun. Radnice tam nechala obnovit fontánu, která nefungovala desítky let. Součástí prací byla i výsadba zeleně a vznik podzemních nádrží na dešťovou vodu, ze kterých se zalévají stromy a trávníky.

Práce začaly loni a skončily letos v létě. Radnice dnes náměstí slavnostně otevřela. „Juliánovské náměstí je jedno ze dvou hlavních náměstí v Židenicích spolu s Karáskovým náměstím. Karáskovo náměstí jsme opravili před několika lety, proto jsme nyní přistoupili k revitalizaci Juliánovského náměstí," uvedl židenický místostarosta Petr Kunc (TOP 09).

Fontána obnovena po desítkách let

Na náměstí podle něj léta nefungovala fontána. „Obnovili jsme ji a po více než 30 letech začala sloužit. Udělali jsme i projekt pro nakládání s dešťovou vodou. Z plochy celého náměstí o výměře asi 650 metrů čtverečních svádíme vodu do podzemních akumulačních nádrží," řekl Kunc.

Vysázení nových stromů

Nádrže mají kapacitu 20.000 litrů. „Vodou potom zaléváme trávníky a budeme ji používat i na závlahu pro stromy. Vysadili jsme 20 nových stromů," poznamenal Kunc.

Polovinu nákladů pokryla dotace z magistrátu, druhou polovinu radnice z vlastního rozpočtu. Městská část Židenice má kolem 22.000 obyvatel. Podle Kunce zastupitelé schvalují rozpočet kolem 180 milionů korun, přičemž na investice do životního prostředí připadne každý rok kolem 10 až 15 milionů korun.

Napsal(a) ČTK | Foto MČ Brno - Židenice
 


 

Kam dál?

Záchranáři budou nálepkami na sanitkách upozorňovat řidiče, jak...

neděle, 8. září 2019, 12:57

Jihomoravští záchranáři umístí na víc jek čtyřicet sanitek velké informativní nálepky, které budou řidičům ukazovat,...

DRBNA RADILKA: Jak ochránit svoje auto před zloději?

sobota, 7. září 2019, 11:33

V loňském roce bylo podle policistů ukradeno něco málo přes tři tisíce aut. Oproti předchozímu roku je to sice o pět...

Lékaři v Brně předepsali už přes pět stovek receptů dohromady na tři...

sobota, 7. září 2019, 11:20

Léčebné konopí využívá stále více lidí. Lékaři z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně letos za prvních osm měsíců...

Mucha se může vrátit na Moravu. Pražský magistrát povolil zapůjčit...

pátek, 6. září 2019, 15:22

Zastupitelstvo pražského magistrátu tento týden těsnou většinou schválila zapůjčení části Slovanské Epopeje Moravskému...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.