Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Mucha se může vrátit na Moravu. Pražský magistrát povolil zapůjčit Epopej do Krumlova

 
pátek, 6. září 2019, 15:22

Zastupitelstvo pražského magistrátu tento týden těsnou většinou schválila zapůjčení části Slovanské Epopeje Moravskému Krumlovu. Starostu Moravského Krumlova Tomáše Třetinu (TOP 09) toto rozhodnutí těší. Jde však jen o zápůjčku. Podle něj trvalé umístění epopeje na zámku v Moravském Krumlově nikdy nepředpokládal.

„Veškerá naše jednání s Prahou vždy hovořila pouze o zápůjčce. Ctíme přání Alfonse Muchy, který své dílo věnoval Praze, a samozřejmě počítáme s tím, že jakmile bude mít Praha odpovídající prostory, epopej se tam přemístí a zůstane tam natrvalo," řekl Třetina.

Obrazy byly v Krumlově vystaveny od 50. let až do roku 2011, kdy je tehdejší vedení hlavního města dalo odvézt do Prahy.

Mucha obrazy věnoval Praze

Cyklus obrazů tvoří 20 velkých pláten, která Mucha maloval od roku 1910 dalších 18 let a věnoval je Praze. Od roku 2010 je epopej kulturní památkou. Obrazy jsou nyní v depozitáři Galerie hlavního města (GHM).

„Hlavním faktorem je, že je to nejrychlejší řešení. Moravský Krumlov dlouhodobě deklaruje, že už příští léto by mohly být obrazy vystaveny. Pro mne hraje nejvýznamnější roli čas," řekla radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Výbor doporučení odhlasoval poměrem šest ku pěti, kdy s doporučením nesouhlasili zástupci ODS a ANO, s nimiž hlasoval také Jan Wolf (KDU-ČSL).

Technické zázemí za 30 milionů 

Zámek v Moravském Krumlově má pro epopej připravené prostory, kde byla dříve vystavena. Pro její umístění potřebuje pouze vybavit prostor zabezpečením a regulací teploty. „Připravené jsou i peníze na zabezpečení technického zázemí za 30 milionů. Prostory bychom dokázali za půl roku pro epopej připravit," uvedl před časem Třetina.

Epopej ohromila svět

Prvních 11 pláten epopeje bylo v roce 1919 vystaveno v Praze v Klementinu a v letech 1920 až 1921 sklízelo úspěchy na expozicích v New Yorku a Chicagu. Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy.

V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 je galeristé vystavili na zámku v Moravském Krumlově.

Napsal(a) ČTK | Foto Moravský Krumlov
 


 

Kam dál?

Brno chystá v Novém Lískovci stavbu desítek bytů a domů

pátek, 6. září 2019, 08:00

O stovky obyvatel by se měla v budoucích pěti letech rozrůst brněnská městská část Nový Lískovec. Město jako developer...

Do Vaňkovky se vrací Burger Street Festival. Z každého burgeru půjde...

čtvrtek, 5. září 2019, 13:12

Oblíneý Burger Street Festival je zpět. Od 6. do 8. září obsadí prostory vedle Galerie Vaňkovka již podruhé vybraní...

Rekonstrukce čeká také ulice v centru. Opletalovu rozkopou dělníci v...

čtvrtek, 5. září 2019, 12:41

Už od řina letošního roku začnou práce na rekonstrukci kanalizace a vodovodu v ulicích Solniční, Opletalova a Česká...

Platit za odpad musí v Brně i zahraniční studenti, často o tom ale...

čtvrtek, 5. září 2019, 12:00

Povinnost platit komunální daň mají všichni zahraniční studenti v Brně už šest let. Až letos ale začal magistrát...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a více fen. Nyní tato povinnost platí pro chov pěti a více fen. Štěňata bude třeba očipovat. Zpřísnění dnes Sněmovna schválila v novele veterinárního zákona, kterou nyní projedná Senát. Opatření směřují proti takzvaným množírnám, v nichž jsou za nevhodných podmínek chováni psi jen kvůli zisku z prodeje štěňat.

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.