Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Platit za odpad musí v Brně i zahraniční studenti, často o tom ale neví. Město bude vymáhat peníze i zpětně za několik let studia

 
čtvrtek, 5. září 2019, 12:00

Povinnost platit komunální daň mají všichni zahraniční studenti v Brně už šest let. Až letos ale začal magistrát rozesílat cizincům výzvy k zaplacení. Studenty tak čeká doplácení daně za celou dobu svého studia, přičemž většina o povinnosti platit daň stále ještě neví. Město může poplatky vymáhat až dvacet let a při nedoplatcích hrozí exekuce.

Každý den vyvezou brněnští popeláři z ulic přes dvě stě tun odpadu. Platit za něj musí nejen lidé s trvalým pobytem ve městě ale i cizinci, kteří mají v Brně pobyt delší jak tři měsíce. O povinnosti platit za odpad výši 670 korun za rok na osobu ale většina studentů doteď neví.  

Magistrát rozesílá cizincům výzvy

Magistrát města Brna získal údaje o zahraničních studentech až letos, a to díky novému stanovisku Úřadu na ochranu osobních údajů, podle kterého jsou vysoké školy nuceni poskytnout magistrátu vybrané informace. Do teď tak magistrát nemohl zjistit kdo z cizinců poplatek za odpady platí.  „Teprve letos obdržel magistrát požadované údaje o konkrétních studentech, kterým nyní posílá výzvu se všemi informacemi,“ sdělila mluvčí Magistrátu města Brna Radka Loukotová. Zaplatit tak musí za celé dosavadní studium.

Vysokým školám se ale sdělování osobních údajů magistrátu nezdá zcela optimální. „Předávání osobních údajů studentů jsme se dlouho bránili. Rádi bychom proto opakovaně chtěli vést další jednání s městem Brnem k tomuto tématu,“ sdělila mluvčí Vysokého učení technického v Brně Radana Koudelová.  

Studenti o poplatku nevědí. Školy tvrdí, že informace poskytují

Informovat studenty o poplatcích městu by měly právě i vysoké školy. Většina dotázaných studentů ale takovém poplatku nikdy neslyšela. „Vysoké učení technické v Brně dlouhodobě upozorňuje studenty na tuto povinnost, například na webu Kolejí a menz VUT. Nově také připravilo k odeslání e-mail všem zahraničním studentům s upozorněním na tento druh poplatku,“ sdělila Koudelová.  

Mendelova univerzita pak studenty informuje pouze v rámci takzvaného Welcome Weeku. „Žádnou daň jsem ještě neplatil, protože jsem o ní ani do teď nevěděl. Email mi rovněž žádný nepřišel,“ řekl student Mendelovy univerzity Marek Žilinec.

Ani zahraniční studenti Masarykovy univerzity o komunální dani neví. „O placení daně jsem dosud nevěděl. Myslel jsem si, že mám poplatek za odpad zahrnutý v ceně nájmu. Zdá se mi, že má Brno na nás cizince dvojí metr. Na rezidentní parkování jako Slovák žijící v podnájmu nárok nemám ale abych platil odpad ano,“ vyjádřil svůj názor student Ekonomicko- správní fakulty Masarykovy univerzity Marek Lenhard.

Podle mluvčí Masarykovy univerzity Terezy Fojtové jsou ale studenti informovaní dostatečně. „Masarykova univerzita studenty na povinnost platit za komunální odpad dlouhodobě upozorňuje, ať už prostřednictvím webu a nástěnek Správy menzy a kolejí, Centra zahraniční spolupráce nebo pravidelnými upozorněními v Informačním systému MU,“ uvedla Fojtová. Emaily však nedošly všem.

Studenti ze Slovenska platit dvakrát nemusí

Například slovenští studenti platí za odpad i doma na Slovensku, a proto často nevědí, že mají v Brně ohlašovací povinnost a v případě nesplnění mohou dostat i pokutu nebo se nedoplatky mohou zvýšit až na trojnásobek. Studenti ze Slovenska si ale mohou nechat poplatek za odpad v Brně proplatit doma na Slovensku.

Podle slovenské úpravy je možné, že obec poplatek za komunální odpad sníží nebo promine za období, za které poplatník obci prokáže na základě dokladů, že se více než 90 dní ve zdaňovacím období v obci nezdržuje. „Obě právní úpravy, tedy česká a slovenská, se v daném případě doplňují. Jestliže předloží slovenský student v obci trvalého bydliště potvrzení o tom, že se v této obci více než 90 dní nezdržuje, je mu poplatek za toto období snížen nebo prominut. Naopak na základě této skutečnosti, tj. přechodného pobytu delšího 3 měsíců v Brně, mu vzniká poplatková povinnost v městě Brně,“ doplnila Loukotová.

Poplatek jde vyřídit online

Čekat se tedy nevyplatí. Nejjednodušší cestou jak můžou zahraniční studenti zjistit, kolik mají za komunální daň zaplatit je vyplnit online formulář na stránkách Brno iD. Po vyplnění formuláře obdrží cizinec do dvou dnů dlužnou částku, kterou je potřeba uhradit. „Podle mě je to chyba, jak magistrátu, tak univerzit. Škola nám měla poskytnout informace při zápisu. Pak bych neměl problém poplatek zaplatit, ale takhle na to doplácíme my studenti, protože jsme o tom nevěděli a teď po nás chtějí peníze a nikdo pořádně neví proč,“ uvedl student Masarykovy univerzity Martin Maligda ze Slovenska.

Napsal Hana Podhorná | Foto SAKO
 


 

Kam dál?

Masarykova čtvrť se komunitního centra nedočká. Brno centrum ani sál...

středa, 4. září 2019, 19:07

Obyvatelé Masarykovy čtvrti v Brně se na zastupitelstvu tento týden marně snažili zvrátit ukončení dvou projektů z...

Brněnská Drbna slaví historicky nejvyšší počet čtenářů. Na podzim...

středa, 4. září 2019, 18:10

Okurková sezona? To na Drbně neznáme. Zpravodajské weby skupiny TRIMA NEWS zažívají historicky nejúspěšnější rok své...

Neoznačené maso a krevety převážené v teple. Jihomoravští inspektoři...

středa, 4. září 2019, 16:02

Inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Jihomoravského kraje odhalili na konci srpna při společné kontrole...

Brno investuje další desítky milionů do Riviéry. Bufety nahradí dvě...

středa, 4. září 2019, 08:01

V areálu koupaliště Riviéra v Brně vzniknou za více než 50 milionů korun dvě budovy pro občerstvení a zázemí....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.