Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Město schválilo dvacet bytů pro lidi v nouzi a bezdomovce, ubytovat však potřebují stovky lidí

 
úterý, 3. září 2019, 16:30

Město pro lidi v nouzi vyčlenilo 20 bytů. O navýšení počtu přišlo na zastupitelstvo žádat více než 100 občanů, podle nich dvacítka bytů pro stovky lidí bez domova nestačí. Peníze ze dvou výzev od Ministerstva práce a sociálních věcí mohly vystačit na 80 bytů, zastupitelé však v souvislosti s 50 dříve vyčleněnými byty většinově odhlasovali městskou radou navržených dvacet.

Pro lidi bez domova bude vyčleněna dvacítka bytů, dnes o tom rozhodli zastupitelé. Město už v červnu schválilo 50 bytů pro lidi v nouzi. Z ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) bude ze dvou výzev čerpat peníze na práci sociálních pracovníků, kteří budou s nájemníky těchto bytů řešit jejich problémy.

Zastupitelé nejprve hlasovali o variantě, která měla rodinám v nouzi poskytnout 40 bytů, tato varianta ale měla jen podporu Pirátů a části KDU-ČSL.

Schválena byla až druhá varianta se 20 byty, která získala podporu 36 zastupitelů, zdrželo se 13 opozičních zastupitelů z hnutí ANO. Hnutí podporovalo i předešlé projekty Rapid-rehousing a Housing First. Podle bývalého primátora Petra Vokřála (ANO) ani jedna z projednávaných nových variant neřeší situaci v Brně a 20 nebo 40 bytů pro stovky rodin v bytové nouzi nestačí.

 „Dát ročně 20 bytů je málo. Pokud počet zdvojnásobíte, stále to bude málo, ani jedna z variant bezdomovectví v Brně ve skutečnosti opravdu nevyřeší," prohlásil Vokřál (ANO). 

Zvýhodněny budou například rodiny s dětmi

Rodiny s dětmi a seniory chce projektem zvýhodňovat první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). V Brně je téměř 1000 seniorů samoživitelů, kteří celý důchod i s příspěvkem na bydlení utratí za nájem. S Hladíkem souhlasí i náměstek Tomáš Koláčný. Ten chce byty rozdělovat především skupinám v závažné bytové nouzi - těhotným ženám, samoživotelkám, rodinám s dětmi, obětem domácího násilí a lidem starajícím se o seniory ve vysokém věku. Koláčný zároveň navrhl i zvýšit počet bytů na 40, s podporou se však nesetkal.

O více bytů přišla žádat i stovka občanů s transparenty, mezi kterými byli krom aktivistů také sociologové, bývalí zastupitelé i zakladatelé projektu.

Dvacet bytů nestačí

Vystoupil například bývalý zastupitel a zakladatel programu Martin Freund (Žít Brno) a Petr Kupka, kterým se krom malého počtu bytů nelíbí kriteria k přerozdělování bytů. Ta byla nastavena tak, že projekt nemá s programem Housing First, kde se nejprve řeší bydlení a až poté život klienta, nic společného. Malý počet bytů ve spojení s přísnými kritérii zaviní to, že se k bydlení nedostanou ti nejpotřebnější. 

Neshody jsou i ohledně kritérií k rozdělení bytů

S Freundem nesouhlasí náměstek Robert Kerndl. Ten tvrdí, že se minulá koalice nebyla schopná domluvit se starosty a celý projekt Housing First byl navržen špatně. Kerndl uvedl, že se městu u výzvy 108 nepodařilo s ministerstvem vyjednat zmírnění podmínky, aby 70 procent vyčleněných bytů bylo mimo vyloučené lokality. Městské části jako Brno-střed a Brno-sever mají prázdné byty, ale velká část je právě v lokalitách obývaných zejména chudými či nepřizpůsobivými lidmi. 

Zároveň město vyjednalo změnu ohledně lidí, kterým Brno byty poskytne. Nesouhlasí totiž s vyčleněním bytů pro lidi s kriminální minulostí, závislostmi, nenespolupracující se sociálními pracovníky nebo takovým lidem, kteří kvůli problémům skončili v azylových domech. 

Právě to však mělo podle minulé koalice pomoci s ukončováním bezdomovectví. "Současná koalice změnila podmínky tak, že se byty stávají nedostupné právě pro ty nejpotřebnější skupiny, pro které byl program nastaven. Je to stejně logické, jako by vám lékař řekl, že vás začne léčit, teprve až se sami uzdravíte, protože léčba vaší závažné nemoci je složitá a výsledek není stroprocentně jistý." uvedla ve své řeči předsedkyně hnutí Žít Brno Barbora Antonová, podle níž není dobré podmiňovat přidělení bytu zaměstnáním nebo upozorňovat na závislosti.

Žít Brno v minulém volebním období jako součást koalice vedené hnutím ANO projekty k ukončování bezdomovectví zavedlo. Po volbách ale Žít Brno ze zastupitelstva vypadlo a ANO skončilo v opozici. Radnici vede koalice v čele s ODS. 

 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Šárka Motyčková
 


 

Kam dál?

FOTO: Zhruba stovka lidí přišla na brněnské zastupitelstvo žádat více...

úterý, 3. září 2019, 10:33

Zhruba stovka lidí přišla dnes na zasedání brněnského zastupitelstva žádat více bytů pro lidi v bytové nouzi a...

Rekonstrukce má zásadně změnit část Fuchsovy vily. Památkáři žádají...

úterý, 3. září 2019, 09:15

Památkáři a významní architekti mají strach o podobu funkcionalistické Fuchsovy vily. Stavba významného brněnského...

Brno chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu

úterý, 3. září 2019, 08:16

Brno plánuje snížit emise produkované na území města o 40% do roku 2030. Se soukromými firmami plánuje podepsat...

Eutanázie pro všechny, hlásaly v pátek transparenty na Malinovského...

pondělí, 2. září 2019, 20:45

Satanova komunita vystoupila podruhé v Brně. Na akci, v rámci níž požadovala legalizaci eutanázie, také provolávala...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ROZHOVOR: Stěžovat si, ale nic nedělat, to je česká povaha. Chceme to změnit, říká iniciátor protestu Rezek proti vedení fotbalu

Je jedním z iniciátorů nedělního protestu v nižší fotbalové soutěži, kdy hráči Opočna a Přepych v I.B třídě na Královehradecku reagovali na neuspokojivou situaci v českém fotbale. Protest vzbudil velké pozdvižení napříč celou republikou. Jenže pochvalná slova a poplácávaní po zádech nestačí. Český fotbal se potápí ke dnu rychleji než Titanic a podle slov trenéra Opočna Tomáše Rejzka je na čase přestat tlachat a začít konat. Cíl? Sesunout z trůnu místo předsedu fotbalového svazu Romana Berbra

Do některých škol v ČR chodí tisíc dětí, do jiných míň než deset

Velikosti škol v Česku jsou velmi rozdílné. Zatímco do těch největších může chodit i víc než tisíc dětí, nejmenší navštěvuje jen několik jednotlivců. Nejvíce žáků, a to 1918, bylo loni ve střední škole v Charbulově ulici v Brně. Naopak jen jediné dítě chodilo do církevní mateřské školy pro mentálně postižené v Praze 4. Větší školy někdy vznikly sloučením původních menších škol a nabízí výuku v několika budovách. Vyplývá to z údajů ministerstva školství.

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).