Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Zhruba stovka lidí přišla na brněnské zastupitelstvo žádat více bytů na ukončování bezdomovectví

 
úterý, 3. září 2019, 10:33

Zhruba stovka lidí přišla dnes na zasedání brněnského zastupitelstva žádat více bytů pro lidi v bytové nouzi a bezdomovce. Nelíbí se jim, že město chce z jedné ze dvou výzev ministerstva práce a sociálních věcí čerpat peníze na práci sociálních pracovníků pouze v souvislosti s 20 vyčleněnými byty. Město původně zvažovalo, že v této výzvě vyčlení 80 bytů. Z druhé výzvy bude město čerpat peníze na práci sociálních pracovníků v souvislosti s 50 vyčleněnými byty.

Lidé měli transparenty s nápisy jako: Děti pod most nepatří. Dejte šanci důstojnému bydlení. Ano úspěšným sociálním projektům, ne lidem na ulici. Zkuste to pracovat bez domova. Bez zázemí nejde začít znovu. V nouzi poznáš politika a další.

Tímto tempem ukončíte bezdomovectví za desítky let, zlobili se občané

Mezi příchozími, kteří si vzali také slovo a promluvili k zastupitelstvu, byla i Barbora Antonová nebo Martin Freund, zástupci hnutí Žít Brno. Freund například upozornil, že Brno má v majetku 28 tisíc bytů a každý rok se uvolní 600 z nich. „Podle vašeho plánu by trvalo Brno ukončit bezdomovectví 32 let. To je nesmyslně dlouhá doba," řekl na zastupitelstvu Freund.

Souhlasil s ním v závěru i bývalý primátor a nyní opoziční zastupitel Petr Vokřál (ANO). „Dát ročně 20 bytů je málo. Pokud počet zdvojnásobíte, stále to bude málo, ani jedna z variant bezdomovectví v Brně ve skutečnosti opravdu nevyřeší," prohlásil Vokřál. 

Žít Brno v minulém volebním období jako součást koalice vedené hnutím ANO projekty k ukončování bezdomovectví zavedlo. Po volbách ale Žít Brno ze zastupitelstva vypadlo a ANO skončilo v opozici. 

Město se zapojí do dvou výzev ministerstva

Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí dvě výzvy 52 a 108, z nichž lze čerpat peníze na sociální pracovníky v souvislosti s projekty k ukončování bezdomovectví. U výzvy 52 Brno už v červnu vyčlenilo 50 bytů a chce na práci sociálních pracovníků čerpat miliony. U výzvy 108 chce Brno dát nejméně 20 bytů, ale musí to schválit dnešní zastupitelstvo.

AKTUALIZACE: Brněnští zastupitelé nakonec schválili navýšení o původně avizovaných dvacet bytů. 

Podle přítomných lidí je to ale málo, kritizoval to například bývalý náměstek primátora Matěj Hollan nebo právě bývalý zastupitel Martin Freund, který měl na starosti sociální začleňování a projekty k ukončení bezdomovectví. Podle Žít Brno jsou v Brně stovky rodin s dětmi v nouzi. Na území Brna podle poslední analýzy žije bezmála 2000 lidí bez domova.

Byty by měly sloužit rodinám v nouzi, jednotlivcům, seniorům, ale i handicapovaným. Koalice vedená hnutím ANO a s Žít Brno dala v minulém volebním období 50 bytů rodinám s dětmi v nouzi a desítky bytů jednotlivcům. Pilotními projekty Brna, které získaly i zahraniční ocenění, se inspirovala další města.

Napsal(a) Martin Šeda, ČTK | Foto Šárka Motyčková
 


 

Kam dál?

Rekonstrukce má zásadně změnit část Fuchsovy vily. Památkáři žádají...

úterý, 3. září 2019, 09:15

Památkáři a významní architekti mají strach o podobu funkcionalistické Fuchsovy vily. Stavba významného brněnského...

Brno chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu

úterý, 3. září 2019, 08:16

Brno plánuje snížit emise produkované na území města o 40% do roku 2030. Se soukromými firmami plánuje podepsat...

Eutanázie pro všechny, hlásaly v pátek transparenty na Malinovského...

pondělí, 2. září 2019, 20:45

Satanova komunita vystoupila podruhé v Brně. Na akci, v rámci níž požadovala legalizaci eutanázie, také provolávala...

VIDEO: Zázrak v Brněnské nemocnici. Díky péči lékařů se matce 117 dnů...

pondělí, 2. září 2019, 14:06

Sedmadvacetiletou ženu našli 21. dubna doma její blízcí v bezvědomí a ani převoz do nemocnice ji nedokázal zachránit....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.