Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce má zásadně změnit část Fuchsovy vily. Památkáři žádají ochranu

 
úterý, 3. září 2019, 09:15

Památkáři a významní architekti mají strach o podobu funkcionalistické Fuchsovy vily. Stavba významného brněnského architekta Bohumila Fuchse je totiž památkově chráněna pouze zčásti. Druhou - menší část objektu tvoří vila Emíllie Wallischové, která nemá památkovou ochranu a má projít, podle architektů necitlivou, rekonstrukcí. Národní památkový ústav žádá spolu s vedením Brna po Ministerstvu kultury udělení statusu kulturní památky.

K pamatkářům se přidalo i město

Majitelé vily Emíllie Wallischové žádají o povolení rekonstrukce u stavebního úřadu v Žabovřeskách. Stavba je v současnosti rodinným domem,úpravami se však má změnit na bytový dům se čtyřmi byty. Zástupci Brna a památkáři tuto rekonstrukci považují za výrazný zásah do historického objektu. 

„Vedení města chce dát jasně najevo, že se ztotožňuje s názory významných architektů a že dům je třeba chápat jako nedělitelný celek uměleckého díla. Zachování urbanistické a architektonické podoby tohoto dvojdomu je naší povinností vůči dalším generacím. Proto vedení města zašle na ministerstvo žádost o projednání tohoto návrhu,“ uvedl radní pro územní plánování a rozvoj města Filip Chvátal.
 

Dojde k řadě zásadních konstrukčních i vzhledových změn, varuje město

Z podkladů stavebního řízení podle místostarosti Žabovřesk Filipa Ledra vyplývá, že se nejedná o pouhou rekonstrukci domu, ale o provedení konstrukčních i vzhledových stavebních změn této nemovitosti. Navržené stavební úpravy mění charakter nejen dotčené části, ale celého dvojdomu. Nejvíce problematická pak je plánovaná nadstavba, prohloubení úrovně vstupního podlaží, změna okenních otvorů a přistavění balkónů. Těmito zásahy může dojít i k narušení statiky památkově chráněné části domu,“ uvedl Leder.

Navrhované stavební úpravy jsou podle Chvátala problematické i vzhledem k okolnímu prostředí. Oblast, ve které se vila nachází, je určena pro rodinné domy, její přestavba na bytový dům je zásahem do konceptu celé lokality. Navíc zde nejsou splněny ani požadavky na dostatečný počet parkovacích míst,“ dodal Chvátal.

Za památkovou ochranu se postavila i odborná obec architektů a urbanistů

Národní památkový ústav podal návrh na prohlášení vily Emílie Wallischové na nároží ulic Tůmova a Hvězdárenská v Žabovřeskách za kulturní památku v srpnu loňského roku. V únoru letošního roku žádost podpořil spolek Obecní dům pro Brno, který se více než 20 let zasazuje o ochranu památek věhlasného brněnského funkcionalismu a které sdružuje desítky současných architektů z Brna a Prahy. 

O pomoc města ve snaze prohlásit dotčenou nemovitost za kulturní památku požádalo navíc 13 držitelů Ceny města Brna pro architekturu a urbanismus. Ministerstvo kultury však doposud návrh Národního památkového ústavu neprojednalo. 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Průvodce Brnem | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Brno chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu

úterý, 3. září 2019, 08:16

Brno plánuje snížit emise produkované na území města o 40% do roku 2030. Se soukromými firmami plánuje podepsat...

Eutanázie pro všechny, hlásaly v pátek transparenty na Malinovského...

pondělí, 2. září 2019, 20:45

Satanova komunita vystoupila podruhé v Brně. Na akci, v rámci níž požadovala legalizaci eutanázie, také provolávala...

VIDEO: Zázrak v Brněnské nemocnici. Díky péči lékařů se matce 117 dnů...

pondělí, 2. září 2019, 14:06

Sedmadvacetiletou ženu našli 21. dubna doma její blízcí v bezvědomí a ani převoz do nemocnice ji nedokázal zachránit....

Muž se na elektrické tříkolce srazil s autem, nadýchal přes tři...

pondělí, 2. září 2019, 13:11

Alkohol nepatří nejen za volant, ale i řídítka kola nebo jakéhokoliv jiného dopravního prostředku. Sám se o tom dobře...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.