Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno chce do roku 2030 snížit emise oxidu uhličitého téměř o polovinu

 
úterý, 3. září 2019, 08:16

Brno plánuje snížit emise produkované na území města o 40% do roku 2030. Se soukromými firmami plánuje podepsat memorandum zavazující ke společnému snížení emisí a s tím související adaptaci města na klimatické změny.

Město v tom nemůže být samo, zapojit se musí i soukromé subjekty

Město chce oslovit společnosti jako IKEA, TESCAN, Olympia Brno nebo stavební firma Komfort, a také univerzity a Asociaci brněnských architektů a stavitelů, aby zvážily uzavření memoranda o snižování uhlíkové stopy. Konkrétní opatření může město aplikovat na vlastních objektech, zařízeních nebo například na vozovém parku, ale k dosažení cíle potřebujeme zapojit terciární sektor, inovační průmysl, výzkum a vývoj i navazující služby, kde analýzy ukazují trend nárůstu spotřeby elektřiny s významným podílem na celkových emisích CO2,“ uvedl první náměstek primátorky města Brna Petr Hladík.

Největším producentem je sektor služeb

Brno se zapojilo do Paktu starostů a primátorů v roce 2017 a zavázalo se snížit emise CO2 na svém území nejméně o 40 % do roku 2030 od roku výchozího (rok 2000). V návaznosti na svůj cíl si město nechalo vypracovat Akční plán udržitelné energetiky a klimatu SECAP s podrobnou bilancí emisí oxidu uhličitého a návrhy na jejich snižování.

„Z akčního plánu vyplývá, že k dosažení cíle je potřeba snížit emise celkem o 594 kilotun. Dále bylo zjištěno, že největším producentem emisí na území města Brna je terciární sektor (sektor služeb, pozn. red.), podílí se na nich 46 procenty. Věřím, že i pro velké společnosti bude zapojení do snižování emisí CO2 zajímavé a podpoří ho. Je to úkol, na jehož splnění se musí podílet co nejvíce subjektů,“ dodal Hladík.

Základem je nižší spotřeba energie

Hlavním cílem memoranda o dlouhodobé spolupráci je především snížení spotřeby elektřiny, která v roce 2015 tvořila 23 % spotřeby všech energií, ale je příčinou více než 55 % emisí CO2. Spotřeba energií terciárního sektoru je přitom vzhledem k růstu a vzniku nových objektů stále na úrovni roku 2000.

Memorandum navrhuje jako řešení úsporu energií, zvyšování energetické účinnosti nebo využívání energie z obnovitelných zdrojů, a to u budov a v oblasti dopravy a veřejného osvětlení.

Investice do snižování uhlíkové stopy je podle memoranda krokem k dosažení provozních úspor, zdravějšího pracovního prostředí i jako projev společenské odpovědnosti k zaměstnancům a k budoucnosti jejich dětí. Město plánuje zapojené subjekty podpořit, a to především technickou podporou, zviditelněním a oceněním dosažených úspěchů.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto MMB
 


 

Kam dál?

Eutanázie pro všechny, hlásaly v pátek transparenty na Malinovského...

pondělí, 2. září 2019, 20:45

Satanova komunita vystoupila podruhé v Brně. Na akci, v rámci níž požadovala legalizaci eutanázie, také provolávala...

VIDEO: Zázrak v Brněnské nemocnici. Díky péči lékařů se matce 117 dnů...

pondělí, 2. září 2019, 14:06

Sedmadvacetiletou ženu našli 21. dubna doma její blízcí v bezvědomí a ani převoz do nemocnice ji nedokázal zachránit....

Muž se na elektrické tříkolce srazil s autem, nadýchal přes tři...

pondělí, 2. září 2019, 13:11

Alkohol nepatří nejen za volant, ale i řídítka kola nebo jakéhokoliv jiného dopravního prostředku. Sám se o tom dobře...

Školní rok začal! Na jižní Moravě jde vůbec poprvé do školy přes 12...

pondělí, 2. září 2019, 09:32

Přes 106.000 žáků by mělo nastoupit v novém školním roce do 490 základních škol v Jihomoravském kraji. Ve 675 školkách...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.