Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Eutanázie pro všechny, hlásaly v pátek transparenty na Malinovského náměstí. Komunita požaduje legalizaci dobrovolné smrti

 
pondělí, 2. září 2019, 20:45

Satanova komunita vystoupila podruhé v Brně. Na akci, v rámci níž požadovala legalizaci eutanázie, také provolávala slávu Satanovi. Proběhla i symbolická satanizace Brna. Kromě členů komunity se zúčastnili zástupci veřejnosti,, kteří s uzákoněním souhlasí.

V pátek 30. srpna od tří hodin odpoledne mohli kolemjdoucí na Malinovského náměstí potkat happeningovou akci za legalizaci eutanázie, kterou pořádala Satanova komunita. „Eutanázie je v podstatě základní lidské právo, každý dospělý a svéprávný člověk je pánem svého života,“ vysvětlil celostátní předseda Satanovy komunity Jakub Jahl. Zároveň dodal, že nevidí důvod, proč by například někomu s nevyléčitelnou nemocí a velkými bolestmi nemohl stát skrze zdravotnictví zajistit dobrou smrt.

Komunita chce, dle slov předsedy, aby legislativa České republiky následovala vzor západních zemí. „Samozřejmě by to muselo fungovat pod určitými podmínkami, jako například se zajištěním dohlížejícího lékaře, komisí, která ověří, že došlo ke správnému posouzení, osoba musí trpět nevyléčitelnou nemocí nebo se její zdravotní stav musí zhoršovat v souvislosti se stářím,“ vyjmenoval Jahl.

Ve Švýcarsku a dalších západních zemí je eutanázie legální. V Kanadě, Japonsku a Belgii mohou dokonce napomáhat i příbuzní

V případě dětí by podle komunity měl mít rozhodovací právo zákonný zástupce. „Nejlepší možný případ by byl, kdyby byla v Česku zavedena nejširší forma eutanázie, která funguje například v Kanadě, Belgii nebo Japonsku,“ upřesnil předseda českých satanistů Tam je uzákoněna takzvaná aktivní eutanázie, kdy může lékař ke smrti svému pacientovi napomoct. Mimo jiné by byla komunita také pro to, aby s usmrcením mohl pomáhat příbuzný člověk a nebyl za to trestán. „Nejde pouze o legalizaci, ale také dekriminalizaci eutanázie jako takové,“ dodal Jahl.

Mimo členy a příznivce Satanovy komunity se události účastnili také zástupci veřejnosti, kteří s legalizací souhlasí. „Dělám ošetřovatelku v domově se zvláštním režimem. To znamená, že se starám o staré a nemocné lidi, kteří už umírají a často se v práci setkávám s tím, že by se eutanázie uskutečnit mohla. Ti lidé jsou opravdu nemocní, nic si neužívají, každý den trpí v bolestech a pouze přežívají,“ řekla Karolína Sychrová, podle které by po legalizaci možnosti eutanázie pacienti využívali. Společně se členy Satanovy komunity se shodla na tom, že téma eutanázie je velkým stigmatem, které je nejen v české společnosti potřeba začít řešit.

Legalzace eutanázie nebyla v pátek jediným tématem. Komunita se snaží také o oficiální registraci

Komunita kromě popularizace uzákonění eutanázie využila i k sebeprezentaci. Po celou dobu byli před Mahenovým divadlem přítomni její členové, kteří byli připraveni prezentovat své názory a pohledy na mnohá další témata. „Dnes jsem tu proto, abych podpořil naši snad budoucí organizaci. Sbíráme zde podpisy lidí, kteří souhlasí s oficiální registrací Satanovy komunity jakožto náboženské organizace nebo zapsaného spolku,“ řekl jeden z členů Daniel Kulaš.

Součástí programu bylo také zasvěcení Brna Satanovi, kterého se účastnilo přibližně patnáct odpůrců komunity z řad různých křesťanských církví. Jeden z kolemjdoucích sice s myšlenkou legalizace dobrovolné smrti souhlasí, ale způsob, kterým byla členy komunity prezentována, nebyl podle jeho slov vhodný. „To, že by se měla eutanázie uzákonit, je dle mého zcela logické. Neznám statistiky, ve kterých by byla nějak znázorněna sebevražednost ve vztahu k nemocem případně stáří, ale lidé budou moct podle mě aspoň odejít důstojně a nehledat složité cesty. To, že za legalizaci bojují právě satanisté, mi ale přijde kontraproduktivní. Společnost tak na dobrou myšlenku bude nahlížet možná trošku skrze prsty,“ vysvětlil Dominik Zemek.

Satanova komunita se věnuje také tématům jako je legalizace léčebného konopí nebo prostituce, případně pak otázkám souvisejícím s LGBT komunitou. V České republice mají 500 registrovaných členů. Brno si jejich pozornost zasloužilo díky nejaktivnější buňce, která čítá šedesát členů. „V plánu máme také další akce, které se budou týkat jiných témat. Teď konkrétně mohu zmínit například akci na téma sexuálního zneužívání, kam chceme zapojit i kardinála Duku. Ta proběhne 1. listopadu v Praze,“ uvedl Jahl.

Napsal Sára Davidová | Foto Satanova komunita
 


 

Kam dál?

VIDEO: Zázrak v Brněnské nemocnici. Díky péči lékařů se matce 117 dnů...

pondělí, 2. září 2019, 14:06

Sedmadvacetiletou ženu našli 21. dubna doma její blízcí v bezvědomí a ani převoz do nemocnice ji nedokázal zachránit....

Muž se na elektrické tříkolce srazil s autem, nadýchal přes tři...

pondělí, 2. září 2019, 13:11

Alkohol nepatří nejen za volant, ale i řídítka kola nebo jakéhokoliv jiného dopravního prostředku. Sám se o tom dobře...

Školní rok začal! Na jižní Moravě jde vůbec poprvé do školy přes 12...

pondělí, 2. září 2019, 09:32

Přes 106.000 žáků by mělo nastoupit v novém školním roce do 490 základních škol v Jihomoravském kraji. Ve 675 školkách...

FOTO: Sedláci slavili sklizení úrody. Brnem v neděli prošel dožínkový...

pondělí, 2. září 2019, 09:04

Z brněnského Žerotínova náměstí na Mendlovo náměstí prošel v neděli po obědě průvod sedláků, jejich hospodářských...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.