Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jak se proměnila jižní Morava od Sametové revoluce? Proměna průmyslu a dramatický nárůst teploty

 
neděle, 25. srpna 2019, 13:40

Od pádu totality v roce 1989 se v Jihomoravském kraji zvýšil počet obyvatel téměř o 43.000 na zhruba 1,19 milionu, zvýšila se průměrná teplota v létě až o tři stupně a změnila se ekonomická struktura regionu.

Nárůst počtu obyvatel za posledních 30 let způsobilo stěhování. „Za dané období přišlo do kraje o 52.000 lidí více, než z kraje odešlo. Na druhé straně zemřelo o 9000 lidí více, než se narodilo," uvedl Karel Adam z Krajské správy Českého statistického úřadu v Brně.

Podle něj se opakoval přirozený úbytek obyvatel, kdy počet zemřelých převyšuje počet narozených, každý rok v období let 1994 až 2006. „Nejvyšší úbytek byl v roce 2001, kdy to bylo kolem 3500 lidí. V roce 2002 byl úbytek 2700 lidí a v roce 1996 asi 1400 lidí," řekl Adam. Zlom nastal až v roce 2007, a od té doby se až dosud v kraji každý rok naopak více lidí narodilo, než zemřelo.

Jihomoravský kraj se mírně „zmenšil"

Kraje zaznamenaly od pádu komunismu i změnu dělení. Ještě v roce 1989 spadala pod Jihomoravský kraj část Zlínského kraje, Vysočiny i Olomouckého kraje. Teprve až od roku 2000 byla republika rozdělena na nynějších 14 samosprávných krajů. Pro správné srovnání počtu obyvatel nyní a před 30 lety proto Adam použil od roku 1989 údaje pro okresy, které tvoří Jihomoravský kraj dnes - Brno-město, Brno-venkov, Znojmo, Vyškov, Břeclav, Hodonín a Blansko.

Výrazná transformace 90. let

Z ekonomického pohledu se největší změny na jihu Moravy uskutečňovaly v první polovině 90. let. Stejně jako v celém Česku kvůli takzvané přezaměstnanosti v době komunismu a poklesu produkce po listopadu 1989 nastal odliv zaměstnanců z průmyslu a zemědělství do služeb. „Asi žádný z velkých průmyslových podniků v kraji nepřežil tuto transformaci v původní podobě. Některé se rozdělily na více společností, další - jako například Zetor - se transformovaly a omezily výrobu a další zanikly," uvedl Petr Tonev z katedry regionální ekonomie Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity.

Tradiční průmysly nahradily informační technologie

Největší útlum postihl v kraji těžařský, textilní, kožedělný a oděvní průmysl. Nově naopak v Brně vznikly, nebo do něj přesídlily špičkové technologické firmy díky vývoji brněnských univerzit, které začaly vychovávat velké množství kvalitních absolventů v technických oborech - zejména v oboru informačních technologií. V současnosti tyto společnosti zaměstnávají tisíce lidí.

Dva stupně za třicet let, v létě tři

Na území Jihomoravského kraje se za posledních 30 let také průměrně zvýšila teplota o dva stupně, a v létě dokonce až o tři stupně Celsia oproti dlouhodobému průměru z druhé poloviny minulého století. Uvedl to vedoucí Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně Zdeněk Žalud. Podle něj se příliš nemění srážky v ročním úhrnu. „Logicky zvýšená teplota způsobuje i vyšší výpar, a není tedy překvapením, že při tomto vývoji se objevují stále četněji epizody sucha. Jak postupuje klimatická změna, přibývá i na našem území suchých let," uvedl.

Vyšší teploty podle něj způsobují i dřívější nástup jara, což přináší rychlejší vyčerpání vody vegetací a její nedostatek koncem jara a v létě. „Epizody sucha přinášejí problémy především v zemědělství. Samozřejmě nedostatek vody pro růst a vývoj polních plodin začíná být v našem regionu klíčovým limitem efektivity zemědělské produkce. Již dávno neplatí, že nížiny jsou nejúrodnější oblasti České republiky," doplnil Žalud.

 


 

Kam dál?

Tradiční Vinohradské vozíkohraní rozjede oslavy kulatého výročí Ligy...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 12:18

Liga vozíčkářů letos slaví 30 let od založení a oslavy kulatého jubilea odstartuje v pátek 6. září Vinohradské...

Šalina v Brně srazila školáka, zůstal zaklíněný pod koly. Vyprostit...

čtvrtek, 22. srpna 2019, 11:54

Tramvaj v Brně ve středu v podvečer srazila školáka, z pod vozu jej museli vyprostit hasiči. Chlapce záchranáři...

VIDEO: Bytový dům v Žabovřeskách obsadily desítky netopýrů

čtvrtek, 22. srpna 2019, 11:35

Pískání a trus na chodbě v úterý donutily obyvatelku výškového domu ve Voroněžské ulici zavolat na linku 156. Přivolané...

FOTO: Když Češi pálí do Čechů. Dobové fotografie z Brna přibližují...

středa, 21. srpna 2019, 16:19

Brno si dnes připomíná 50 let od událostí z 21. srpna roku 1969. Stejně jako po celé republice, i v Brně se tehdy...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.