Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Když Češi pálí do Čechů. Dobové fotografie z Brna přibližují srpnové události roku 1969

středa, 21. srpna 2019, 16:19

Brno si dnes připomíná 50 let od událostí z 21. srpna roku 1969. Stejně jako po celé republice, i v Brně se tehdy shromáždili lidé, aby vyjádřili nesouhlas s okupací. Proti nim se tehdy postavily ozbrojené složky - příslušníci armády, SNB a lidových milic. Při rozhánění davu padlo i několik výstřelů, v centru Brna zůstali ležet dva mrtví lidé.

Osmadvacetiletý Stanislav Valehrach měl tu smůlu, že šel z práce ve špatný čas a nacházel se zrovna na špatném místě. Milicionáři právě vyháněli dav z Orlí ulice a přitom začali na prchající lidi střílet. Kulka trefila Valehracha, který následkům zranění podlehl.

Stejný osud bohužel potkal i teprve osmnáctiletou Danuši Muzikářovou. Kulka vypálená při rozhánění davu ji trefila zezadu do hlavy. Také ona smrtelnému zranění podlehla. 

Vedle dvou mrtvých měli příslušníci bezpečnosti a především milicionáři na svědomí i těžké zranění. 22. srpna, tedy den poté, začali střílet na ulici nedaleko místa, kde zemřel Valehrach. Sedmnáctiletý Julius Ševčík zrovna venčil psa, kulka mu zasáhla páteř a mladík skončil na vozíku.

Ani jeden z incidentů nebyl nikdy řádně vyšetřen. Komunističtí funkcionáři dokonce nechali zlikvidovat i důkazy střelby, jakým byla například kulka vyjmutá z těla Muzikářové. Rodiny pozůstalých dokonce nesměli vyvěsit ani parte svých zemřelých dětí. 

Momenty bouřlivých událostí z roku 1969 si můžete připomenout v přiložené fotografii. Za propůjčení fotek děkujeme Zdeňku Černému.

 
 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Zdeněk Černý

Štítky srpen, 1969, brno

 


 

Kam dál?

Muž, který se postavil okupantům a měl být zastřelen. Otakara...

středa, 21. srpna 2019, 15:36

Brno si společně s celou republikou dnes připomíná 51 let od okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Srpnové...

Kvůli stoleté kanalizaci na Tržní hrozil propad silnice. Dělníci ji...

středa, 21. srpna 2019, 10:57

Téměř stoletá kanalizace, která se nacházela pod ulicí Tržní, se mohla kdykoli propadnout. Teď už ale žádné nebezpečí...

Nejvyšší státní zástupce Zeman: Účelem zákona o zastupitelství je...

středa, 21. srpna 2019, 10:22

Ministerstvo spravedlnosti podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepřijalo žádnou z jeho připomínek k návrhu...

Ke šťastnému majiteli se vrátila peněženka s 11 a půl tisíci. Neznámý...

středa, 21. srpna 2019, 10:16

Že poctivost ještě nevymřela, se mohl přesvědčit šedesátiletý muž z Blanska. Jeho peněženku i s 11 a půl tisíci korun...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.