Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Den Brna zahájil na Petrově "poslední výstřel" švédských vojáků

 
pátek, 16. srpna 2019, 13:04

"Poslední výstřel" švédských vojáků včera zahájil slavnosti Den Brna. Symbolizoval konec obléhání Brna švédskou armádou v roce 1645. Slavnosti potrvají do soboty a návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, mše a rekontrukci bitvy, uvedli organizátoři z Turistického informačního centra a Biskupství brněnského.

Brno si každoročně slavnostmi připomíná úspěšnou obranu při švédském obléhání v třicetileté válce. "Zvonění katedrálních zvonů v 11:00 připomíná pověst, která odkazuje na rozhodnují generála Torstensona, že když Brno nedobude do pravého poledne, ukončí obléhání a odtáhne. Brňany, kterým docházely síly, zachránilo zvonění, které ohlásilo poledne o hodinu dříve," uvedl ředitel diecézního muzea Martin Motyčka.

"Poslední výstřel symbolicky odstartoval pravidelnou a oblíbenou městskou slavnost," uvedla ředitelka Turistického informačního centra Jana Janulíková. Po výstřelu v podání Společnosti 1645 se rozezněly zvony v katedrále na Petrově a odbilo "brněnské poledne". Poté troubili z věže trubači a návštěvníci se mohli v 11:15 zúčastnit komentované prohlídky zvonů katedrály Petra a Pavla.

Ve 12:15 v kostele Nanebevzetí Panny Marie následovala bohoslužba u příležitosti výročí úmrtí pátera Martina Středy a komentovaná prohlídka kostela s návštěvou jeho hrobky. Martin Středa se účastnil obrany Brna a v příštím roce bude mít město i jeho sochu. "V současnosti se v ateliéru zpracovává socha Martina Středy, odhalíme ji za rok před kostelem Nanebevzetí Panny Marie," uvedl první náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).

Den Brna potrvá do soboty. "Festival vyvrcholí v sobotu rekonstrukcí bitvy, která se letos odehraje na svazích Špilberku," uvedla Janulíková. Novinkou letošního ročníku je dobový jarmark na Dominikánském náměstí, kde návštěvníci ochutnají speciality nebo zhlédnou taneční vystoupení.

 

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Většina pokut pro tzv. Slušné lidi za přerušení divadla je promlčená,...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 12:00

Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského divadelního představení v Brně je promlčená a...

Jed na pole u Brna rozházel podnik Bonagro, uhynuly desítky zajíců

čtvrtek, 15. srpna 2019, 11:11

Jed na hraboše Stutox II rozházel minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Přiznal to ředitel...

Handicapovaným sportovcům budou nově pomáhat váleční veteráni

čtvrtek, 15. srpna 2019, 09:35

Váleční veteráni budou nově spolupracovat s handicapovanými sportovci. Memorandum o spolupráci spolu totiž uzavřely...

Myslivci nacházejí na Brněnsku otrávené bažanty a zajíce, někdo...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 09:16

Myslivci našli v Žatčanech na Brněnsku 15 uhynulých zajíců. Další desítky mrtvých zajíců a k tomu několik uhynulých...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.