Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Většina pokut pro tzv. Slušné lidi za přerušení divadla je promlčená, platit je nemusí

 
čtvrtek, 15. srpna 2019, 12:00

Většina pokut pro přívržence hnutí Slušní lidé za přerušení loňského divadelního představení v Brně je promlčená a nebudou ji muset zaplatit. Potvrdila to mluvčí městské části Brno-střed Kateřina Dobešová. Pokutu dostalo 25 lidí, 17 podalo odpor nebo námitku podjatosti. Magistrát Brna je podle Dobešové nestihl vyřídit včas, pokuty tedy propadly. Ze zbylých osmi, co odpor nepodali a musí zaplatit, uhradil pokutu jediný. Po zbytku bude městská část peníze vymáhat. Mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek odmítl, že by magistrát postupoval pomalu. Na propadnutí pokut upozornila Česká televize. Pokuty se pohybovaly kolem 5000 korun.

Městská část kvůli námitkám musela spis už loni předat brněnskému magistrátu jako nadřízenému orgánu, který měl posoudit podjatost městské části. „Dodneška jsme nedostali žádné rozhodnutí, i když je lhůta 30 dní, v obtížných případech 60 dní. Tím bohužel došlo k tomu, že jsou přestupky odvolaných 17 osob promlčené," uvedla Dobešová.

Podle ní městská část nemůže dělat nic, dokud nadřízený orgán nerozhodne o podjatosti. „Udělali jsme maximum a činili všechny kroky včas a v souladu se zákonem. Velmi nás mrzí situace, kdy máme za to, že nadřízený orgán svou nečinností způsobil, že u části osob došlo k promlčení přestupku," zdůraznila Dobešová.

ČTĚTE TAKÉ: Aktivisté Slušní lidé dostali za přerušení divadla pokuty celkem za 126 tisíc. Příště prý budou ještě radikálnější

Poňuchálek se však pohradil, že městská část předala magistrátu k vyřízení pouze spisový materiál ve věci odvolání proti usnesení o podjatosti, kterou namítala a následně se proti ní odvolala jediná osoba. „Než však mohl magistrát rozhodnout o tomto odvolání, bylo nutné rozhodnout o vznesené námitce podjatosti proti magistrátu, o které rozhodoval Krajský úřad Jihomoravského kraje," uvedl Poňuchálek.

Podle něj krajský úřad rozhodl o námitce podjatosti více než tři měsíce od obdržení spisu. „K zániku odpovědnosti za přestupky u dalších obviněnách osob došlo nečinností úřadu městské části," uvedl Poňuchálek. O odporu podle něj nerozhoduje nadřízený orgán, ale pokračuje řízení, k němuž je příslušný úřad městské části. „U dalších obviněných osob ze Slušných lidí nebyl magistrát příslušný k žádným úkonům ani nikdy nedisponoval spisovými materiály v těchto dalších řízeních," zdůraznil Poňuchálek.

Slušní lidé dostali pokutu za to, že vstoupili na pódium při představení Naše násilí a vaše násilí. Tehdy to odůvodnili tím, že vystoupili proti prznění české vlajky a tradic v kontroverzní insenaci. V ní si například herečka vytáhla českou vlajku z přirození nebo herec ztvárňující postavu Ježíše znásilnil muslimskou ženu.

Napsal(a) ČTK | Foto Martin Šeda
 


 

Kam dál?

Jed na pole u Brna rozházel podnik Bonagro, uhynuly desítky zajíců

čtvrtek, 15. srpna 2019, 11:11

Jed na hraboše Stutox II rozházel minulý týden na některých polích u Brna zemědělský podnik Bonagro. Přiznal to ředitel...

Handicapovaným sportovcům budou nově pomáhat váleční veteráni

čtvrtek, 15. srpna 2019, 09:35

Váleční veteráni budou nově spolupracovat s handicapovanými sportovci. Memorandum o spolupráci spolu totiž uzavřely...

Myslivci nacházejí na Brněnsku otrávené bažanty a zajíce, někdo...

čtvrtek, 15. srpna 2019, 09:16

Myslivci našli v Žatčanech na Brněnsku 15 uhynulých zajíců. Další desítky mrtvých zajíců a k tomu několik uhynulých...

V Jihomoravském kraji se žije nejlépe. V TOP10 se jihomoravské obce...

středa, 14. srpna 2019, 20:34

Jak se žije v Česku? Podle dat z webové stránky Obce v datech si sousedé nejvíce pochvalují bydlení v Jihomoravském...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.