Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihomoravském kraji se žije nejlépe. V TOP10 se jihomoravské obce ocitly hned čtyřikrát

 
středa, 14. srpna 2019, 20:34

Jak se žije v Česku? Podle dat z webové stránky Obce v datech si sousedé nejvíce pochvalují bydlení v Jihomoravském kraji. V TOP10 se umístily krom Brna také Hustopeče, Židlochovice a Šlapanice.

Kde se žije nejlépe? Máte-li pochyby, zda byste se neměli přestěhovat do jiného kraje v Česku, vězte, že jste si vybrali dobře. Podle statistik na stránkách Obce v datech se do TOP 10 dostaly hned čtyři města a obce z Jihomoravského kraje! 

Nejlépe se v žebříčku umístily Říčany a také Praha, které si nasbíraly okolo 10 bodů z desíti. Kvalitu života pravděpodobně ovlivňuje také dobré jídlo a pití, protože třetí místo si se skóre 8,1 vybojovaly jihomoravské Hustopeče. Zdraví a životní prostředí obyvatelé cení na 9,7 bodů z 10, a cítí se i materiálně zabezpečení.

Brno skončilo páté a šesté

Pokud žijete v Brně, rozhodněz něj nemusíte být  zklamaní. Krom toho, že na škále od 1 do desítky získalo krásných 7,7 bodů, má v porovnání s ostatními městy hodně co nabídnout jak v oblasti životního prostředí, tak ve zdravotní péči i mezilidských vztazích, které jsou více než vřelé.

Hned za jihomoravským největším městem se se skóre 7,2 umístily také Židlochovice a po Berouně i Šlapanice. Jihomoravský kraj tedy válí na celé čáře. 

Informace jsou z posledního roku

Webová stránka, z níž data pochází, sbírá kompletní data o českých obcích už od minulého roku. Informace má o 206 českých vesnicích i městech a to s aktuálními daty. Index kvality života porovnává eřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností.

„Letos je tak k dispozici vůbec první srovnání vývoje kvality života v jednotlivých obcích. A každý další rok bude z tohoto pohledu zajímavější.  Věříme, že transparentní srovnání s dalšími obcemi na základě dat bude pro vedení obcí užitečným nástrojem a impulsem k pozitivním změnám“ řekl Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

Nově je u všech obcí bezplatně otevřeno k nahlédnutí všech 29 dílčích indexů, které detailně mapují kvalitu života v obci, a to ve třech hlavních kategoriích: zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (práce, bydlení) a vzdělání; služby a vztahy (například existence místních spolků

 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto TIC Brno
 


 

Kam dál?

První litry burčáku jsou již v prodeji. Většina vinařů však tvrdí, že...

středa, 14. srpna 2019, 19:06

Zlatavý mok, který neodmyslitelně patří k přelomu léta a podzimu si mohou nedočkavci na jižní Moravě již na některých...

Střed vesmíru je v Brně! Od včerejška na něj můžete narazit kousek od...

středa, 14. srpna 2019, 18:00

Přemýšleli jste někdy na tím, kde je střed vesmíru? Podle Isaaca Newtona všude. Podle vědců Jiřího Grygara a Alexandra...

Brno bylo vyhlášeno šestým nejlepším studentským městem světa

středa, 14. srpna 2019, 12:03

Brno má opět důvod k oslavě. Společnost Quacquarelli Symonds (QS), která sestavuje žebříčky nejlepších univerzit světa,...

V Lužánkách se ztratilo tříleté děvčátko, strážníci pak našli maminku

středa, 14. srpna 2019, 09:48

Teprve tříletou holčičku procházející se samotnou parkem Lužánky zastavily v pondělí dvě ženy, které se okamžitě začaly...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Poplatek z ubytování dopadne od ledna i na služby typu Airbnb

Poplatek z ubytovacích kapacit se bude vztahovat od příštího roku i na ubytovatele v soukromí, například na služby typu Airbnb. Předpokládá to vládní novela, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Pro příští rok novela v podstatě ponechává sazbu na nejvýše 21 korunách za osobu a den. O rok později by si obce mohly stanovit vyhláškou poplatek až 50 korun za osobu a den.

Zeman: Nemocnice ve čtvrtek zveřejní moji zdravotní dokumentaci

Ředitel Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) Miroslav Zavoral ve čtvrtek zveřejní kompletní zdravotní dokumentaci prezidenta Miloše Zemana. Při odchodu z Poslanecké sněmovny to dnes Zeman řekl novinářům. Zopakoval, že nemá jiný zdravotní problém než bolavé nohy, a na dotaz novináře doplnil, že nemíní kvůli svému zdravotnímu stavu skončit ve funkci.

Zeman dorazil do Sněmovny, podpoří návrh rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dorazil dnes dopoledne do Poslanecké sněmovny. Před poslanci hodlá podpořit návrh státního rozpočtu na příští rok, který vláda připravila se schodkem 40 miliard. Opozice návrh kritizuje a navržený deficit označuje za příliš vysoký. Zeman už dříve řekl, že návrh podporuje a pokud v něm Sněmovna při projednávání neudělá zásadní změny, je připraven zákon o státním rozpočtu podepsat.