Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Jihomoravském kraji se žije nejlépe. V TOP10 se jihomoravské obce ocitly hned čtyřikrát

 
středa, 14. srpna 2019, 20:34

Jak se žije v Česku? Podle dat z webové stránky Obce v datech si sousedé nejvíce pochvalují bydlení v Jihomoravském kraji. V TOP10 se umístily krom Brna také Hustopeče, Židlochovice a Šlapanice.

Kde se žije nejlépe? Máte-li pochyby, zda byste se neměli přestěhovat do jiného kraje v Česku, vězte, že jste si vybrali dobře. Podle statistik na stránkách Obce v datech se do TOP 10 dostaly hned čtyři města a obce z Jihomoravského kraje! 

Nejlépe se v žebříčku umístily Říčany a také Praha, které si nasbíraly okolo 10 bodů z desíti. Kvalitu života pravděpodobně ovlivňuje také dobré jídlo a pití, protože třetí místo si se skóre 8,1 vybojovaly jihomoravské Hustopeče. Zdraví a životní prostředí obyvatelé cení na 9,7 bodů z 10, a cítí se i materiálně zabezpečení.

Brno skončilo páté a šesté

Pokud žijete v Brně, rozhodněz něj nemusíte být  zklamaní. Krom toho, že na škále od 1 do desítky získalo krásných 7,7 bodů, má v porovnání s ostatními městy hodně co nabídnout jak v oblasti životního prostředí, tak ve zdravotní péči i mezilidských vztazích, které jsou více než vřelé.

Hned za jihomoravským největším městem se se skóre 7,2 umístily také Židlochovice a po Berouně i Šlapanice. Jihomoravský kraj tedy válí na celé čáře. 

Informace jsou z posledního roku

Webová stránka, z níž data pochází, sbírá kompletní data o českých obcích už od minulého roku. Informace má o 206 českých vesnicích i městech a to s aktuálními daty. Index kvality života porovnává eřejně dostupná data v oblasti zdraví, materiálních podmínek a vztahů mezi lidmi ve všech 206 českých obcích s rozšířenou působností.

„Letos je tak k dispozici vůbec první srovnání vývoje kvality života v jednotlivých obcích. A každý další rok bude z tohoto pohledu zajímavější.  Věříme, že transparentní srovnání s dalšími obcemi na základě dat bude pro vedení obcí užitečným nástrojem a impulsem k pozitivním změnám“ řekl Jan Havránek, jednatel společnosti Obce v datech.

Nově je u všech obcí bezplatně otevřeno k nahlédnutí všech 29 dílčích indexů, které detailně mapují kvalitu života v obci, a to ve třech hlavních kategoriích: zdraví a životní prostředí; materiální zabezpečení (práce, bydlení) a vzdělání; služby a vztahy (například existence místních spolků

 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto TIC Brno
 


 

Kam dál?

První litry burčáku jsou již v prodeji. Většina vinařů však tvrdí, že...

středa, 14. srpna 2019, 19:06

Zlatavý mok, který neodmyslitelně patří k přelomu léta a podzimu si mohou nedočkavci na jižní Moravě již na některých...

Střed vesmíru je v Brně! Od včerejška na něj můžete narazit kousek od...

středa, 14. srpna 2019, 18:00

Přemýšleli jste někdy na tím, kde je střed vesmíru? Podle Isaaca Newtona všude. Podle vědců Jiřího Grygara a Alexandra...

Brno bylo vyhlášeno šestým nejlepším studentským městem světa

středa, 14. srpna 2019, 12:03

Brno má opět důvod k oslavě. Společnost Quacquarelli Symonds (QS), která sestavuje žebříčky nejlepších univerzit světa,...

V Lužánkách se ztratilo tříleté děvčátko, strážníci pak našli maminku

středa, 14. srpna 2019, 09:48

Teprve tříletou holčičku procházející se samotnou parkem Lužánky zastavily v pondělí dvě ženy, které se okamžitě začaly...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.

ODBORNICE: Vzdělávání nadaných v ČR je potřeba zlepšit

V ČR stále moc nefunguje podpora rozvoje nadaných dětí. Legislativa s podporou jejich vzdělávání sice počítá, ale školy s těmito žáky často neumí pracovat. Pro zlepšení situace by byla potřeba větší informovanost společnosti o této problematice a lepší vzdělávání pedagogů. Na dnešní mezinárodní konferenci Potřeba změny ve vzdělávání nadaných to řekla předsedkyně Společnosti pro talent a nadání Eva Vondráková.