Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Střed vesmíru je v Brně! Od včerejška na něj můžete narazit kousek od Mendelovy univerzity

 
středa, 14. srpna 2019, 18:00

Přemýšleli jste někdy na tím, kde je střed vesmíru? Podle Isaaca Newtona všude. Podle vědců Jiřího Grygara a Alexandra Ženíška ale leží poklopu od kanalizace na Demlově u křižovatky s ulicí Trávníky. Na tomto místě můžete od 13. srpna narazit na památníček, který brněnský střed vesmíru připomíná.

Až se budete procházet poblíž Mendelovy univerzity, po ulici Demlova, zastavte se na křižovatce s ulicí Trávníky. Tam se ocitnete u památníčku, který připomíná střed vesmíru. Tedy střed vesmíru tam, kde jej vnímají astrofyzik Jiří Grygar a jeho přítel a letitý spolužák matematik a fyzik Alexandr Ženíšek.

Toto místo se před téměř sedmdesáti lety stalo symbolem a almou mater dvou předních českých vědců, jejichž mládí se odehrávalo právě v této části Brna. Grygar s Ženíškem na nedalekém poklopu od kanalizace tehdy vedli každý den při cestě ze školy hodinové vědecké rozpravy. „Nezajímala nás přitom jen kosmologie, ale i moderní básnické směry nebo hudba. A hlavně se zde zrodily plány, jak zreformovat Brno podle vzoru dvacátých let minulého století,“ řekl Grygar při odhalování památníku, které se konalo v úterý 13. srpna. „Chtěli jsme silnice, které povedou z Brna do celé Evropy, plánovali jsme stezky pro cyklisty a do toho zapadl i nápad se středem vesmíru,“ dodal.

Skromný památník vytvořil ještě skromnější autor, který si přeje zůstat v anonymitě

Na žulovém památníku v městské části Brno-sever je vyrytý nápis „Střed vesmíru je všude. Tento je oblíben doktorem Jiřím Grygarem a profesorem Alexandrem Ženíškem.“  Zhotovitel, který si přeje zůstat v anonymitě, věnoval památní kámen městské části. Ta domluvila dočasné umístění poblíž křižovatky ulic Demlova a Trávníky.

„Máme jistotu, že střed vesmíru může na tomto místě stát do 12. září. Potom bychom ho mohli přestěhovat do budovy gymnázia Elgartova. Tam oba vědci sedávali v jedné lavici. Usilujeme však o to, aby připomínka velkého přátelství a zrodu velkých myšlenek zůstala na tomto místě dlouhodobě,“ vysvětlil starosta Brna-severu Martin Maleček, který plánuje zahájit jednání s Veřejnou zelení města Brna, která pro umístění památníku uděluje povolení.

Odhalení středu vesmíru je pokračováním krásného příběhu celožitovního přátelství, říká ředitel brněnské hvězdárny

Odhalení památníku se účastnila více než stovka příznivců vědy, fyziky a astronomie. Na recesisticko-přátelském setkání se podílel také ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. „Naše hvězdárna funguje na jednoduchém principu – snažíme se informace říkat seriózně, ale na druhou stranu se nebereme smrtelně vážně,“ sdělil Dušek.

Proto občas rádi vymyslíme akci, při které dáme najevo, že si ze sebe umíme udělat i srandu.“ Krásným příkladem bylo podle něj i odhalení středu vesmíru. „Ten ani nestojí na přesném místě, a hlavně tady za pár týdnů ani stát zřejmě nebude. Krásný příběh celoživotního přátelství, které dalo za vznik tolika krásným myšlenkám postavených možná na zcela mylných základech,“ dodal Jiří Dušek.

Napsal Sára Davidová | Foto Hvězdárna a planetárium Brno
 


 

Kam dál?

Brno bylo vyhlášeno šestým nejlepším studentským městem světa

středa, 14. srpna 2019, 12:03

Brno má opět důvod k oslavě. Společnost Quacquarelli Symonds (QS), která sestavuje žebříčky nejlepších univerzit světa,...

V Lužánkách se ztratilo tříleté děvčátko, strážníci pak našli maminku

středa, 14. srpna 2019, 09:48

Teprve tříletou holčičku procházející se samotnou parkem Lužánky zastavily v pondělí dvě ženy, které se okamžitě začaly...

VIDEO: Aktivisté zveřejnili nové záběry z českých chovů. Natočili...

středa, 14. srpna 2019, 09:31

Včera spolek OBRAZ - Obránci zvířat zveřejnil video se záběry z českých velkochovů. Přibližuje v nich pozadí...

Slovácký rok daruje nemocnici výtěžek z aukce obrazů

úterý, 13. srpna 2019, 20:09

Výtvarná díla pěti renomovaných umělců, která vzniknou před zraky diváků v průběhu jednoho ze závěrečných pořadů...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřela

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila provoz. Podle serveru SeznamZprávy.cz, který dnes na uzavření restaurace upozornil, se luxusní podnik potýkal s vážnými finančními problémy a skepsí ohledně kvality. Počátkem letošního roku přišel o jednu ze dvou michelinských hvězd, které oceňují úroveň podniku.

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena ČTK v prestižní soutěži Czech Press Photo, která se uděluje za zpravodajskou fotografii, která má výjimečné novinářské kvality – aktuálnost, pohotovost a výstižnost. Vítězná série fotek s vojáky vznikla letos 21. září v rámci oslav 100 let libereckého chemického vojska.

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové demonstraci hnutí SPD. Závozník z Kladna odmítal, že by zdviženou pravicí vyjadřoval své sympatie k neonacismu. Tvrdil, že pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.