Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Od začátku léta se na jihu Moravy utopilo už dvacet lidí

 
čtvrtek, 8. srpna 2019, 12:49

Jihomoravští záchranáři od začátku června vyjížděli ke dvěma desítkám případů tonutí, naposledy v pondělí. Zhruba čtvrtina z těchto případů skončila už na místě tragicky. ČTK to dnes řekla mluvčí záchranářů Michaela Bothová. Lidé by měli dodržovat zásady bezpečného koupání, zdůraznila.

„Měli jsme případy tonutí, kdy šlo o malé děti, mladé lidi, lidi ve středním věku, ale i o seniory. Také šlo o rozličná místa, přírodní nádrže, koupaliště i o soukromé bazény u domů," uvedla Bothová.

Čtvrtina výjezdů k tounoucím má tragický konec

Záchranáři vyjížděli například na Brněnskou přehradu nebo do líšeňského Mariánského údolí v Brně. Asi čtvrtina z těchto výjezdů má podle mluvčí ještě na místě tragický konec, kdy se tonoucího nepodaří zachránit. Další lidé jsou pak třeba i v kritickém stavu převáženi do nemocnice.

Například na konci června utonul ve Vranovské přehradě na Znojemsku mladý muž. Našli ho až policejní potápěči asi 50 metrů od břehu v hloubce kolem 4,5 metru. Na začátku července utonul mladý muž v Drnovicích na Vyškovsku. Poslední z tragických případů je z pondělí, kdy muž středního věku utonul ve vodní nádrži Palava na okraji Blanska.

ČTĚTE TAKÉ: Ve vodní nádrži v Blansku se utopil muž. Šel si opilý zaplavat

Lidé by ve vlastním zájmu měli dodržovat zásady bezpečného koupání. K tragickým koncům nebo velmi vážným úrazům vede často přeceňování sil nebo neznalost terénu. Nedoporučuje se ani kombinace alkoholu či jiných návykových látek s návštěvou vodních atrakcí. Koupající se děti by jejich rodiče měli mít vždy pod dohledem, týká se to i soukromých bazénů.

V nouzi pomůže aplikace Záchranka

Záchranářům podle Bothové pomůže, když dotyční v nouzi v přírodě použijí aplikaci Záchranka. Aplikace dokáže jedním podržením tlačítka automaticky zavolat tísňovou linku záchranářů 155 a zároveň odeslat přesnou polohu volajícího.

To je podle mluvčí důležité, lidé totiž často nedokážou popsat, kde přesně jsou. Řeknou třeba, že jsou na Brněnské přehradě, ale neví, kde konkrétně. Aplikace lokalitu přesně ukáže. Je dostupná zdarma pro všechny nejrozšířenější operační systémy mobilních telefonů.

Napsal(a) ČTK
 


 

Kam dál?

Příští rok začne rekonstrukce Veveří až po Grohovu

čtvrtek, 8. srpna 2019, 12:34

Brno plánuje na příští rok rekonstrukci prvního úseku ulice Veveří od křižovatky s Žerotínovým náměstím po Grohovu...

Město nechá odtáhnout betonové zátarasy u Hokejové haly mládeže

čtvrtek, 8. srpna 2019, 10:28

Vedení města přistoupí k dalšímu kroku k vyřešení situace v lokalitě Ponava. Brno zde vede spor s podnikatelem Liborem...

FOTO: Řidiči a zaměstnanci dopravního podniku dostanou nové uniformy

středa, 7. srpna 2019, 12:48

Dopravní podnik města Brna pořídí pro řidiče a další zaměstnance nové uniformy. Skupina dvaceti řidičů a řidiček...

V Brně se za první půlrok narodilo rekordní množství miminek

středa, 7. srpna 2019, 10:22

Fakultní nemocnice Brno zaznamenala za letošní první pololetí rekordní počet porodů. Bylo jich 3118, což je o 85 více...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Veterináři mají Tomana o kontrolách jatek informovat do týdne

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) čeká do týdne sdělení ředitele Státní veterinární správy (SVS) Zbyňka Semeráda o výsledcích kontrol a přijatých opatřeních kvůli videu, kde je vidět kopání do zvířat na jatkách ve Všeticích. Novinářům to řekl dnes ve Sněmovně. Chování zachycené na záběrech odsoudil a zopakoval, že stát chystá kontrolu všech jatek v Česku. Na případ jako první upozornila Drbna.

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.