Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brno postaví na Mendláku sochu Johannu Gregorovi Mendelovi

 
středa, 31. července 2019, 11:19

Brno plánuje vybudovat sochu odkazující na zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela. Mendel působil v Brně jako opat, ve městě také zemřel a je pochovaný na Ústředním hřbitově Brno. Po objeviteli základních zákonů dědičnosti je v Brně pojmenované i Mendlovo náměstí. Na něm chce podle náměstka primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL) město sochu odhalit v roce 2022, kdy uplyne 200 let od narození přírodovědce.

„Johann Gregor Mendel se narodil 20. července roku 1822. V roce 2022 vyvrcholí oslavy 200 let od jeho narození. Při té příležitosti bychom měli odhalit jeho sochu v parku na Mendlově náměstí," řekl Hladík. Na podobu sochy bude vypsána soutěž.

Mendel se stal součástí projektu Sochy pro Brno. V rámci něj vznikají sochy významných brněnských osobností. Realizace se dočkala díla odkazující na spisovatele Jana Skácela, skladatele Wolfganga Amadea Mozarta nebo vynálezce Thomase Alvu Edisona.

NAPSALI JSME: V Brně vyroste čtyřmetrová socha ochránce města pátera Středy

Realizovat se kromě Mendela mají i sochy architekta Adolfa Loose, pátera Martina Středy nebo řeholnice Marie Restituty.

Napsal(a) ČTK | Foto KAM
 


 

Kam dál?

Na Svoboďáku se symbolicky oběsili lidé stojící na tajícím kusu ledu

úterý, 30. července 2019, 21:15

Extinction Rebellion opět v akci. Po protestu proti fast fashion v brněnské Olympii se vydali na náměstí Svobody. Za...

Vyšší skoky, zahraniční hvězdy a spousta zážitků. Highjump...

úterý, 30. července 2019, 19:42

Největší cliffdivingový meeting střední Evropy, přední světoví skokani ze světové série, česká skokanská elita,...

Brno opraví bývalou školku, vzniknou byty i třída pro 28 dětí

pondělí, 29. července 2019, 17:00

Brno plánuje rekonstrukci objektu bývalé mateřské školy v ulici Pod Nemocnicí. Asi za 68 milionů vybuduje polyfunkční...

I tvůj hafan může darovat krev a stejně jako dobrman Sorbon třeba...

pondělí, 29. července 2019, 15:40

Že krev darují lidé, je už stará známá věc, že ale mohou darovat krev i pejsci, to je novinka. V Česku na jaře vznikl...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.