Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Svoboďáku se symbolicky oběsili lidé stojící na tajícím kusu ledu

 
úterý, 30. července 2019, 21:15

Extinction Rebellion opět v akci. Po protestu proti fast fashion v brněnské Olympii se vydali na náměstí Svobody. Za formu protestu zvolili symbolické oběšení na kostkách tajícího ledu, protože ledy tají a nám jde o krk.

V úterý 30. července mohli lidé spatřit na náměstí Svobody skupinu Extinction Rebellion při jejich akci Ledy tají. . . a jde nám o krk. Skupina zde nenásilně protestovala proti nečinnosti české vlády. Ta totiž podle organizátorů akce nereaguje na prohlubující se klimatickou krizi.

Forma protestu byla opět pro Brno netradiční. Členové hnutí totiž stáli s oprátkami na krku na tajících kostkách ledu. Extinction Rebellion se k tomuto protestu inspirovala podobnou akcí, která proběhla v zahraničí. „Forma mi přijde skvělá. Je to přesně to, co lidi zaujme,“ hodnotí formu protestu obyvatelka Brna Tereza Navarová.

Na kostku ledu a s oprátkou kolem krku se mohli postavit i lidé mimo hnutí

Akce trvala hodinu. Na kostky ledu si tak mohlo stoupnout více lidí, a to i mimo hnutí. Jedním s takových byl i klimatolog doktor Jan Hollan. „Toto shromáždění považuji za velice významné, protože živý kontakt je důležitý a problém klimatu je tak gigantický a spěchá, že si to ani nedovedeme představit. Dvanáct let dbáme na tom, abychom snížili emise na polovinu, ale to znamená, že s tím musíme začít dělat něco hned,“ říká Hollan.

Klimatická krize a krize biodiverzity totiž už probíhá. I nadále vypouštíme do atmosféry vysoké emise, například loňský rok byl opět rekordní. Vlivem lidské činnosti na biosféru tají ledovce, čímž se nenávratně mění okolnosti v biosféře.

Vědci to označují jako konec klimaticky stabilního holocénu a začátek nové epochy zvané atropocén. „Jsme tady právě proto, abychom upozornili na to, že tají ledovce v důsledku globální klimatické změny. I Česká republika k tomu přispívá třeba spalováním fosilních paliv,“ řekla jedna z koordinátorek protestu Veronika Fuxová.

Zájem lidí roste, připojují se i další organizace

 „Na naší facebookové stránce nás překvapil zájem široké veřejnosti o tuto akci. Proto očekáváme, že mezi „oběšenými“ nebudou jen lidé z naší skupiny ale i ostatní jako třeba univerzitní profesor Jan Hollan. Cílem akce je totiž také posunout představu o tom, že aktivisti jsou jen šílenci,“ říká jedna z aktérek protestu Mirka Misáková.

Extinction Rebellion přišel podpořit i zástupce Centra experimentálního divadla v Brně Jakub Liška. Centrum se společně s Extinction Rebellion a dalšími ekologicky zaměřenými organizacemi snaží upozornit na problém klimatu. „Jsou zde dvě úrovně. Osobní a systémová. Bohužel změny na úrovni systému se nekonají. Řeší se jednotlivé problémy, třeba sucho. Sucho je však pouze náplast na klimatickou změnu,“ uvedl Liška.

75 % létajícího hmyzu zmizelo

Kromě sucha se nás však dotýkají i další změny. Například půl milionu hektarů lesů v ČR letos bude napadeno kůrovcem, 75 % létajícího hmyzu zmizelo a 40 % obojživelníků je ohroženo vyhynutím. Ročně důsledkem změnou klimatu zemře 400 000 lidí.

Extinction Rebellion bude dál organizovat nenásilné protestní akce na podporu přijetí okamžitých opatření na všech úrovních, která povedou k řešení krizové klimatické situace.

Velká blokáda dopravy v centru Prahy bude 12. října

Hnutí se zapojí i do globální akce International Rebellion začínající 7. 10. 2019 s blokádou měst jako Londýn, Paříž, Berlín nebo Praha. „Na 12. října je naplánovaná velká blokáda dopravy v centru Prahy. Naše úsilí teď směřuje k tomu vysvětlit lidem, jak velký problém změna klimatu je na lokálnější úrovni, abychom se všichni mohli spojit právě v Praze,“ dodala Misáková.

 


 

Kam dál?

Vyšší skoky, zahraniční hvězdy a spousta zážitků. Highjump...

úterý, 30. července 2019, 19:42

Největší cliffdivingový meeting střední Evropy, přední světoví skokani ze světové série, česká skokanská elita,...

Brno opraví bývalou školku, vzniknou byty i třída pro 28 dětí

pondělí, 29. července 2019, 17:00

Brno plánuje rekonstrukci objektu bývalé mateřské školy v ulici Pod Nemocnicí. Asi za 68 milionů vybuduje polyfunkční...

I tvůj hafan může darovat krev a stejně jako dobrman Sorbon třeba...

pondělí, 29. července 2019, 15:40

Že krev darují lidé, je už stará známá věc, že ale mohou darovat krev i pejsci, to je novinka. V Česku na jaře vznikl...

Brněnská MHD zdarma? Od začátku srpna nebudou muset platit dopravu po...

pondělí, 29. července 2019, 10:30

Vylepšení se dočkala turistická karta BRNOPAS. Od 1. srpna nebudou muset její držitelé platit za cestování brněnskou...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.