Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

I tvůj hafan může darovat krev a stejně jako dobrman Sorbon třeba jednou zachrání jinému psovi život

 
pondělí, 29. července 2019, 15:40

Že krev darují lidé, je už stará známá věc, že ale mohou darovat krev i pejsci, to je novinka. V Česku na jaře vznikl ojedinělý registr dobrovolných psích dárců krve – Červená tlapka. Majitelé psů si tak vzájemně mohou v případě potřeby pomoci.

Jak to tak bývá, i za založením Červené tlapky stojí dojemný příběh. V něm hlavní roli sehrála boxerka Jasmína. Měla milující rodinu, skvělé zázemí. Zkrátka byl to šťastný pes. „Naše úžasná sedmiletá boxerka Jasmína potřebovala akutní operaci a měla to štěstí, že jsme pro ni dárce měli. Její dlouholetý kamarád Lexík a jeho páníček nám obětavě přispěchali na pomoc. Bohužel, i přesto zápas s rakovinou prohrála. Lékaři po otevření konstatovali metastáze, a tak ji místo operace sleziny jen zase zašili a nechali spát napořád. Naštěstí netrpěla a do poslední chvíle byla veselá a statečná. Odešla náhle a zůstala nám po ní velká, smutná prázdnota,“ vypráví Alice Bílá, autorka projektu Červená tlapka.

Příběh to sice nebyl s happyendem, inspiroval ale majitelku Jasmíny právě k založení registru psích dárců krve. Aby i další pejsci měli šanci na pomoc. A jedním z takových hafanů, kteří by mohli předat trochu své krve jinému, je i dvouletý dobrman Sorbon z Jablonecka. „O projektu Červená tlapka jsem se poprvé dozvěděla od Jany Veselé z Dobrmanů v nouzi a ani na chvíli jsem nezaváhala a Sorbona do registru zapsala,“ majitelka Sorbona Renata Medková.

Zaleží na původu psa? Při darování krve vůbec ne. Je jedno, jestli máte doma výstavní dogu s papírama, nebo pouličního krasavce, který v sobě může mít stejně tak kus bernardýna jako retrívra. Důležité je, aby byl zdravý.

Sama se před časem musela smířit s odchodem fenky, které selhaly ledviny. Doufá, že jednou by darování krve jejího dobrmana mohlo zachránit jinému psovi život. Samotné přihlášení do Červené tlapky bylo rychlé a trvalo jen pár minut. „Zaregistrovat se trvalo jen chvilinku a za týden nám přišla obálka se známkou a informací o zaregistrování,“ vysvětluje majitelka.

Aby se pejsek stal možným dárcem, nemusí zatím na žádné sáhodlouhé vyšetření, vlastně pro zaregistrování vůbec nemusí k veterináři. Stačí, aby splňoval pár kritérií. „Pes musí mít minimálně 20 kilo, což u Sorbona, který má 47, fakt nebyl problém. Zároveň musí být zdravý a ve věku od 2 do 8 let,“ říká Medková. Podle registru navíc pejsek musí být logicky dobře ovladatelný a nesmí trvale užívat žádné léky.

V případě nutnosti můžete najít pomoc i během pár minut

Taky zvažujete, že svého pejska zaregistrujete? Tak koukněte na stránky www.cervenatlapka.cz

A jak to tedy probíhá? Pokud se dostanete do situace, kdy budete potřebovat pro svého čtyřnohého přítele transfúzi krve, juknete do registru, zadáte vaše poštovní směrovací číslo a registr vám najde pejsky v nejbližším okolí. Skrze formulář můžete zanechat majiteli zaregistrovaného dárce vzkaz a on se s vámi spojí. „Dále je to už na vás dvou, jak se dohodnete. Případný odběr pak probíhá podobně jako u lidí: pes je nejprve vyšetřen, následně mu doktor odebere cca 250450 ml krve (záleží na váze psa). Samotný odběr trvá kolem čtvrt hodiny a pes po něm zvládne odejít domů po svých,“ vysvětlují autoři Červené tlapky na stránkách registru.

„Je to hrozně dobrá věc a doufám, že jednou někomu pomůžeme,“ komentuje Renata Medková. Založení registru kvituje i Jana Veselá z Dobrmanů v nouzi: „Všichni majitelé si přejí, aby jejich pes byl zdravý, bohužel se stanou případy, kdy pejsek projde nějakou nemocí, nebo úrazem a potřebuje transfúzi krve od jiného pejska. Registr dobrovolných psích dárců krve Červená tlapka toto umožňuje téměř okamžitě, kdy si sám majitel nemocného psa vyhledá podle své lokality dárce vhodného a většinou má na výběr i z více registrovaných dárců. Dobrmani v nouzi s registrem spolupracují aktivně, nejenom formou propagace, dobrmani, a to i adoptovaní jsou v registru zapsaní a někteří již aktivně krev darovali.“

Napsal(a) Denisa Albaniová | Foto Denisa Albaniová
 


 

Kam dál?

Brněnská MHD zdarma? Od začátku srpna nebudou muset platit dopravu po...

pondělí, 29. července 2019, 10:30

Vylepšení se dočkala turistická karta BRNOPAS. Od 1. srpna nebudou muset její držitelé platit za cestování brněnskou...

PRŮZKUM: Tetování se v Česku líbí každému druhému. Třetina lidí svého...

pondělí, 29. července 2019, 08:51

Zdobení těla tetováním se líbí více než polovině lidí a jen pětina si myslí, že může svým nositelům způsobit problémy v...

Pod hladinou Prýglu se topil muž. Strážníci a záchranáři ho přivedli...

neděle, 28. července 2019, 17:09

Včasný zásah zachránil život. Brněnští strážníci a záchranáři společnými silami přivedli zpět k životu muže, který se...

Vedení města uvažuje o vybudování P+R parkovišť na Okružní, Ostravské...

neděle, 28. července 2019, 16:56

Brno prověří možnost vzniku parkovišť park and ride (P+R) na třech nových místech, v ulicích Okružní, Ostravská a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.