Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce hotelu Avion už je téměř u konce. Otevřít by mohl do konce roku

 
sobota, 27. července 2019, 13:15

Ve funkcionalistickém hotelu Avion v centru Brna dělníci dokončují stavební práce na interiérech. Pro otevření tak zbývá prakticky jen vybavit hotel nábytkem. Majitel hotelu Stanislav Berousek prohlásil že chce otevřít pro turisty prohlídkovou trasu a stálou expozici.

Rekonstrukce vycházela z původních plánů Bohuslava Fuchse

Kompletní rekonstrukce hotelu Avion, který je od roku 2010 uzavřený pro veřejnost, začala v roce 2016. Ačkoli majitel chtěl hotel přestavět podle projektu architektky Evy Jiřičné, nakonec z jejího návrhu využil minimum. „Ten projekt počítal s náklady přes 100 milionů korun, to bychom nezvládli. Šli jsme tedy do původních plánů a návrhů Bohuslava Fuchse a snažili jsme se interiér co nejvíc přiblížit původnímu záměru," uvedl Berousek.

Zároveň v hotelu zůstala velká část původních prvků. Ať už jde o velká ocelová okna ve fasádě směrem do ulice, zábradlí na terase v posledním patře, prahy v místnostech nebo dřevěné výplně dveří.

Další původní prvky museli stavbaři obnovit či nahradit. „Například skleněné dlaždice v podhledu třetího patra byly překryté betonem. Nahradit jsme museli všechny skleněné dlaždice na podlahách, byly z velké části zničené," řekl stavbyvedoucí Petr Strouhal.

Novinkou jsou dřevěná okna na schodišti hotelové části, která sice Fuchs do prostoru navrhnul, ale investor je kvůli jejich nákladnosti nepoužil.

Kvůli podlahám se jezdilo za inspirací do Rakouska

Komplikovaná byla hlavně obnova magnezitových podlah, kterých v hotelu při opravách položili asi 1400 čtverečních metrů. „Tu technologii u nás prakticky nikdo nedělá, jezdili jsme se učit do Rakouska a museli trochu experimentovat," podotkl Strouhal.

Kolik zatím tříletá rekonstrukce budovy stála, majitel nemá přesně spočítané. Odhaduje to na desítky milionů korun, ale předpokládá, že na 100 milionů náklady nevystoupají.

Hotel bude díky prohlídkám přístupný i pro neubytované

Práci architekta s extrémně úzkým prostorem a se světlem budou nejspíš moci obdivovat i lidé, kteří se v hotelu Avion po jeho otevření neubytují. Berousek plánuje, že v hotelu otevře prohlídkovou trasu přes dvě podlaží se stálou expozicí a prostorem pro další krátkodobé výstavy.

Kromě prohlídkové trasy s pokladnou, expozicí a možná malou kavárnou bude v přízemí hotelu brasserie a recepce, od čtvrtého poschodí pak 37 hotelových pokojů. Většina z nich má vlastní příslušenství, pouze pět pokojů má sice koupelnu vlastní, ale přístupnou přes chodbu. „V porovnání s původním hotelem jsme o necelých 20 procent zvýšili počet lůžek na 74, abychom se vešli do protipožární normy. Hotel i gastroprovoz budeme provozovat sami," uvedl Berousek.

Otevřeno by mohlo být do konce roku

Rád by hotel do konce roku otevřel. Říká ale, že to je pouze jeho představa, která se může změnit, když se objeví nějaké komplikace.

Hotel Avion podle plánů brněnského architekta Bohuslava Fuchse stojí od roku 1928. Raritní je stísněnou parcelou širokou kolem osmi metrů. Hotel byl postaven na místě zbořeného klasicistního domu s malým vnitřním nádvořím. Fuchs musel pracovat úsporně při řešení dispozice a prostoru. Budova je památkově chráněna.

Napsal(a) ČTK | Foto Tomáš Hrivňák
 


 

Kam dál?

Brno přichází ročně o miliony kvůli nevýhodné smlouvě o pronájmu...

pátek, 26. července 2019, 12:55

Kleinův palác na náměstí Svobody patří mezi jednu z ikonických budov Brna. Palác si pronajímá firma CL Equipment and...

Dolní nádraží má svoji literární lavičku. Cestující si budou moct...

čtvrtek, 25. července 2019, 18:15

Ve středu dopoledne byla k Čekárně Brno dolní nádraží nainstalována 9. lavička Knihovny Jiřího Mahena. Turistické...

Nafukovací Měsíc na Kraváku se během víkendu stal hitem. V Brně se...

čtvrtek, 25. července 2019, 16:02

Minulý týden uplynulo přesně 50 let od "malého kroku pro člověku a velkému skoku pro lidstvo". Člověk poprvé stanul na...

Brněnský Anthropos ode dneška hostí mistrovství Evropy horských kol....

čtvrtek, 25. července 2019, 15:23

U Svratky v brněnském Anthroposu bude ode dneška do neděle živo. Brno totiž hostí mistrovství Evropy horských kol....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.