Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dolní nádraží má svoji literární lavičku. Cestující si budou moct čekání zkrátit s desítkami knížek až do konce října

 
čtvrtek, 25. července 2019, 18:15

Ve středu dopoledne byla k Čekárně Brno dolní nádraží nainstalována 9. lavička Knihovny Jiřího Mahena. Turistické informační centrum s KJM tak pokračují ve čtyřleté tradici umisťování podobných laviček do veřejného prostoru v Brně. U Dolního nádraží budou knihy v literární lavičce na své čtenáře čekat do konce října.

Projekt posezení ve veřejném prostoru s příležitostí si přečíst knihu trvá v Brně čtyři roky, první dvě lavičky se v centru města objevily na podzim roku 2015 v rámci Týdne knihoven. „Obliba projektu roste. Předcházejících osm exemplářů je rozmístěných po celém městě a naučili se je využívat čtenáři všech věkových kategorií,“ uvedla Adéla Nováková, mluvčí TIC Brno.

„Na úplném začátku projektu stála myšlenka vyzkoušet si v knihovně provozovat knihobudky, které byly tehdy známé především ze zahraničí,“ vysvětlila Eva Vojtíšková z KJM pro časopis Bulletin Skip. V zahraničí byly většinou instalovány ve formě ptačích budek, Knihovna Jiřího Mahena se ale chtěla v roce 2015 vydat vlastní cestou a oslovila architekty z brněnského architektonického studia AEIOU. Ti spojili čtení s možností posezení, tím pádem vznikly knihovní lavičky. Momentálně se nacházejí například v Židenicích, Černých Polích nebo Starém Lískovci. V centru města si mohou čtenáři knihy vypůjčit z laviček na Moravském a Jakubském náměstí.

Každá lavička je jiná, ta na Dolním nádraží se nese v elegantním duchu

Každá z nich je záležitostí spolupráce KJM a dalšího partnera, proto také každá vypadá jinak. Podle Novákové jejich podoba vychází i z prostředí, do něhož jsou umístěna. Na deváté lavičce, která stojí na Dolním nádraží, spolupracovala knihovna právě s Turistickým informačním centrem. „Přišli jsme s návrhem lokace a designem – lavička je minimalistická, černá a elegantní,“ řekl Jan Gerych z TIC. Zůstane zde až do konce října. Spolu s knihami je před Čekárnou dostupná také bezplatná wifi, zásuvky a letáky s informacemi o Brně.

Do literárních laviček putují především knihy, které byly v knihovním fondu nahrazeny novějšími a proto byly vyřazeny. „Dříve putovaly do spalovny, nyní jsou prostřednictvím laviček dány k dispozici dalším uživatelům. Příležitostně jsou vybírány knihy s jedním společným jmenovatelem,“ vysvětlila tisková mluvčí KJM Alena Šedivá.

Knihy si mohou lidé přečíst buďto na místě, nebo si je odnést domů. „Svoje nepotřebné knihy, případně i třeba i ty z pozůstalostí pak do knihovniček přinášejí na oplátku zpět,“ uvedla Vojtíšková. Knihovna tak reaguje mimo jiné i na to, aby byly knihy dostupnější lidem v tíživé sociální situaci nebo těm, kdo jsou ohroženi sociokulturním vyloučením. „Ten nápad je skvělý, obzvlášť na místě, kde lidé čekáním často tráví hodně času. Takto si můžeme čekání zkrátit a čas efektivně využít,“ řekla Lenka Necidová, jedna z pravidelných cestujících, která hodlá lavičku využívat a časem do ní přispět i vlastními knihami, které už nebude mít v plánu číst.

Napsal Sára Davidová | Foto Michal Růžička
 


 

Kam dál?

Nafukovací Měsíc na Kraváku se během víkendu stal hitem. V Brně se...

čtvrtek, 25. července 2019, 16:02

Minulý týden uplynulo přesně 50 let od "malého kroku pro člověku a velkému skoku pro lidstvo". Člověk poprvé stanul na...

Brněnský Anthropos ode dneška hostí mistrovství Evropy horských kol....

čtvrtek, 25. července 2019, 15:23

U Svratky v brněnském Anthroposu bude ode dneška do neděle živo. Brno totiž hostí mistrovství Evropy horských kol....

Pět věcí, které byste měli vědět, než vyrazíte na vodu

čtvrtek, 25. července 2019, 07:29

České řeky jsou již odemčené a provozovatelé kempů a půjčoven lodí netrpělivě očekávají vrchol sezony. Ostřílenější...

Kvůli horkému počasí umístilo Brno-střed na Zelný trh mlžítko. Do...

středa, 24. července 2019, 15:30

Na Zelný trh dnes městská část Brno střed umístila nové mlžítko. To by mělo pomoci lépe snášet horké počasí pro...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.