Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Padesát let od přistání na Měsíci v Brně připomene desetimetrový nafukovací měsíc

 
čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Hvězdárna a planetárium Brno zve na oslavu jedné z největších technologických událostí v dějinách lidstva. V sobotu to bude přesně 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci, na Kraví hoře můžou zájemci přistání na Měsíci znovu prožít. Součástí třídenního programu bude i nafukovací globus Měsíce, který poslouží jako fotospot.

V úterý 16. července to bylo 50 let od startu Apolla 11. V sobotu toto výročí připadne na jeho přistání na měsíci a o den později na první lidské kroky po povrchu Měsíce. 21. července 1969 vtiskl Neil Armstrong legendární první stopu své boty do měsíčního povrchu. „Podle našeho názoru se jedná o největší technologickou událost v dějinách lidstva, nebo rozhodně alespoň 20. století,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Kosmonauti tehdy na Měsíci strávili přibližně dvě hodiny a zpět na Zemi se vrátili 24. července 1969.

Návštěvníci budou cestovat časem díky záznamu původního přenosu z Měsíce z roku 1969

Ke kulatému výročí se vedení brněnské hvězdárny rozhodlo uspořádat takzvanou Měsíční noc na Kraví hoře, která potrvá od pátku do neděle, každý den se stejným programem. Kromě 3D projekcí v digitáriu se mohou návštěvníci těšit i na letní kino před budovou hvězdárny, kdy bude promítán film First Man pojednávající o Neilu Armstrongovi. Zajímavostí je, že film je delší než samotná doba, kterou kosmonauti strávili na Měsíci. Mimo to bude promítán také televizní přenos přistání Apolla 11. „Pustíme přesně ten záznam, který byl vidět v televizích po celém světě. Tehdy ho sledoval v průměru každý pátý člověk,“ vysvětlil Dušek. Tento záznam, který před padesáti lety sledovalo víc než půl miliardy diváků, trvá celkem tři a půl hodiny a bude promítán u slunečních hodin v areálu planetária.

Dotkněte se Měsíce – brněnská hvězdárna připravila unikátní nafukovací globus

Hlavní atrakcí má být nafukovací globus Měsíce, který bude umístěn v parku Kraví hory u biotopového jezírka. Lidé jej budou moct vidět a případně se u něj i vyfotit od pátečních ranních hodin do nedělního dopoledne. Model o průměru 10 metrů bude v noci nasvícen. Už teď je o fotku vedle něj mezi veřejností velký zájem. „Těším se, až se s ním vyfotím. Fotky planetária, kdy je Měsíc na Špilberku a stojí u něj kosmonaut, vypadají opravdu nádherně,“ řekla Klára Hrušková.

Podklady pro jeho vytvoření zhotovila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily, které jsou malé pouze 50 centimetrů. „Textura je složena z milionů snímků a potisk je tak dokonalý, že z větší vzdálenosti připomíná reálný satelit,“ řekl Michal Okleštěk z uskupení Visualove, které tvoří audiovizuální instalace. Až ze vzdálenosti jednoho kilometru vypadá jako Měsíc na obloze.

Maketa Měsíce by měla být po skončení Měsíční noci na Kraví hoře k vidění i na jiných místech v Brně. „Kromě toho, že je nafukovací globus skvělým propagačním materiálem, poslouží také jako největší učební pomůcka na světě,“ dodal Dušek.

Napsal Sára Davidová | Foto Hvězdárna a planetárium Brno
 


 

Kam dál?

Hrdinové mezi námi. Dvakrát zachránili svému kolegovi život

čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Dvakrát se panu Petrovi podařilo uniknout smrti. Pokaždé měl totiž kolem sebe statečné kolegy a shodou šťastných náhod...

Mladý muž spadl z hradeb Petrova. Z desetimetrové výšky dopadl na...

čtvrtek, 18. července 2019, 11:45

Pětadvacetiletý muž přepadl ve středu v odpoledních hodinách z desetimetrové výšky na dlažbu. Při pádu z hradeb pod...

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

středa, 17. července 2019, 10:31

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se...

Ceny bytů v Brně dál rostou. V novostavbě dáte za metr čtvereční 80...

středa, 17. července 2019, 10:30

Zájem o byty v Brně roste navzdory zvyšující se ceně. Cena za čtvereční metr v brněnských novostavbách přesáhla 80.000...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.