Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Padesát let od přistání na Měsíci v Brně připomene desetimetrový nafukovací měsíc

 
čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Hvězdárna a planetárium Brno zve na oslavu jedné z největších technologických událostí v dějinách lidstva. V sobotu to bude přesně 50 let od přistání Apolla 11 na Měsíci, na Kraví hoře můžou zájemci přistání na Měsíci znovu prožít. Součástí třídenního programu bude i nafukovací globus Měsíce, který poslouží jako fotospot.

V úterý 16. července to bylo 50 let od startu Apolla 11. V sobotu toto výročí připadne na jeho přistání na měsíci a o den později na první lidské kroky po povrchu Měsíce. 21. července 1969 vtiskl Neil Armstrong legendární první stopu své boty do měsíčního povrchu. „Podle našeho názoru se jedná o největší technologickou událost v dějinách lidstva, nebo rozhodně alespoň 20. století,“ řekl ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek. Kosmonauti tehdy na Měsíci strávili přibližně dvě hodiny a zpět na Zemi se vrátili 24. července 1969.

Návštěvníci budou cestovat časem díky záznamu původního přenosu z Měsíce z roku 1969

Ke kulatému výročí se vedení brněnské hvězdárny rozhodlo uspořádat takzvanou Měsíční noc na Kraví hoře, která potrvá od pátku do neděle, každý den se stejným programem. Kromě 3D projekcí v digitáriu se mohou návštěvníci těšit i na letní kino před budovou hvězdárny, kdy bude promítán film First Man pojednávající o Neilu Armstrongovi. Zajímavostí je, že film je delší než samotná doba, kterou kosmonauti strávili na Měsíci. Mimo to bude promítán také televizní přenos přistání Apolla 11. „Pustíme přesně ten záznam, který byl vidět v televizích po celém světě. Tehdy ho sledoval v průměru každý pátý člověk,“ vysvětlil Dušek. Tento záznam, který před padesáti lety sledovalo víc než půl miliardy diváků, trvá celkem tři a půl hodiny a bude promítán u slunečních hodin v areálu planetária.

Dotkněte se Měsíce – brněnská hvězdárna připravila unikátní nafukovací globus

Hlavní atrakcí má být nafukovací globus Měsíce, který bude umístěn v parku Kraví hory u biotopového jezírka. Lidé jej budou moct vidět a případně se u něj i vyfotit od pátečních ranních hodin do nedělního dopoledne. Model o průměru 10 metrů bude v noci nasvícen. Už teď je o fotku vedle něj mezi veřejností velký zájem. „Těším se, až se s ním vyfotím. Fotky planetária, kdy je Měsíc na Špilberku a stojí u něj kosmonaut, vypadají opravdu nádherně,“ řekla Klára Hrušková.

Podklady pro jeho vytvoření zhotovila sonda Lunar Reconnaissance Orbiter, která od roku 2009 mapuje našeho vesmírného souseda s rozlišením 100 metrů, včetně záběrů vybraných oblastí s detaily, které jsou malé pouze 50 centimetrů. „Textura je složena z milionů snímků a potisk je tak dokonalý, že z větší vzdálenosti připomíná reálný satelit,“ řekl Michal Okleštěk z uskupení Visualove, které tvoří audiovizuální instalace. Až ze vzdálenosti jednoho kilometru vypadá jako Měsíc na obloze.

Maketa Měsíce by měla být po skončení Měsíční noci na Kraví hoře k vidění i na jiných místech v Brně. „Kromě toho, že je nafukovací globus skvělým propagačním materiálem, poslouží také jako největší učební pomůcka na světě,“ dodal Dušek.

Napsal Sára Davidová | Foto Hvězdárna a planetárium Brno
 


 

Kam dál?

Hrdinové mezi námi. Dvakrát zachránili svému kolegovi život

čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Dvakrát se panu Petrovi podařilo uniknout smrti. Pokaždé měl totiž kolem sebe statečné kolegy a shodou šťastných náhod...

Mladý muž spadl z hradeb Petrova. Z desetimetrové výšky dopadl na...

čtvrtek, 18. července 2019, 11:45

Pětadvacetiletý muž přepadl ve středu v odpoledních hodinách z desetimetrové výšky na dlažbu. Při pádu z hradeb pod...

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

středa, 17. července 2019, 10:31

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se...

Ceny bytů v Brně dál rostou. V novostavbě dáte za metr čtvereční 80...

středa, 17. července 2019, 10:30

Zájem o byty v Brně roste navzdory zvyšující se ceně. Cena za čtvereční metr v brněnských novostavbách přesáhla 80.000...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.