Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Hrdinové mezi námi. Dvakrát zachránili svému kolegovi život

 
čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Dvakrát se panu Petrovi podařilo uniknout smrti. Pokaždé měl totiž kolem sebe statečné kolegy a shodou šťastných náhod i šikovného dobrovolného hasiče. Společně uspořádali k Petrovu návratu do života i na počest zachránců oslavu.

Děsivý příběh s dobrým koncem má za sebou pan Petr. Loni v létě najednou v práci ztratil vědomí a zastavilo se mu srdce. Jeho kolega hned zavolal tísňovou linku a spustil tak záchranný řetězec činností, které navazovaly jedna na druhou. Na pomoc přispěchal jeden z členů dobrovolných hasičů pan Radomír Újezdský, který byl naštěstí zrovna nedaleko Bořetic, kde se neštěstí událo. Společně s kolegou pana Petra pak zahájili masáž srdce, dokud nedorazili dobrovolní hasiči z Kobylí s automatizovaným externím defibrilátorem. Následně se ve spolupráci s lékařskou posádkou podařilo pana Petra zachránit. Toho odvezli do nemocnice, kde se po infarktu zotavil a vrátil domů. 

Srdce pana Petra se zastavilo podruhé

Před několika týdny se však celá situace opakovala. Pan Petr vylezl na lešení, kde chtěl svým kolegům poskytnout rady k práci, když v tom se mu srdce zastavilo znova. Kolega pana Petra okamžitě zavolal záchrannou službu. Operátorka mu pak po telefonu poskytla instrukce, díky kterým Petrův spolupracovník zahájil resuscitaci. Tentokrát však záchranná akce vyžadovala mnohem více opatrnosti a zručnosti, vše se dělo přímo na lešení. Jako první byl na místě opět pan Radomír Újezdský, který pana Petra zachraňoval už v minulém případě. Krom hasičů z Kobylí přijela i posádka z Bořetic, kteří přivezli svůj defibrilátor. Ten panu Petrovi opět obnovil oběh. Záchranáři pak nešťastníka rychle převezli na ARO nemocnice v Břeclavi. 

Druhý únik smrti se musel oslavit

Po tom, co se pan Petr opět uzdravil, se jeho manželka se rozhodla poděkovat těm, kteří se na jeho záchraně podíleli. „Jsem šťastná, že je můj muž v pořádku a svůj vděk chci vyjádřit tím, že jsem pro zachránce a manžela připravila společné setkání. Speciální dík patří paní doktorce Barboře Truksové za to, že systém AED neustále rozšiřuje. A děkuji i jejímu manželovi Tondovi, že naše dobrovolné hasiče práci s defibrilátorem tak dobře naučil,“ říká paní Iva.

Oslavy života, jak toto posezení účastníci akce nazvali, se zúčastnili krom pana Radomíra a zástupců záchranné služby jihomoravského kraje i kolegové pana Petra Erik Puc a František Babáček. Ti pana Petra statečně resuscitovali, dokud nepřijeli dobrovolní hasiči. 

„Ano, je to oslava života, všichni, kteří jsme se této události zúčastnili, ať už jsme byli na místě či daleko od pacienta se sluchátkem v ruce, jsme udělali maximum pro záchranu muže se srdeční zástavou. Říkám tomu „záchranná síť“, podařilo se nám ji společně pevně držet a pána do ní chytit tak, abychom jej už neupustili. Je to nepopsatelný pocit, když jsme se tu dnes takhle ve zdraví mohli sejít.“říká operátorka Monika Klusáková, která byla součástí celého záchranného řetězce.

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto ZZS Jihomoravského kraje
 


 

Kam dál?

Padesát let od přistání na Měsíci v Brně připomene desetimetrový...

čtvrtek, 18. července 2019, 16:50

Hvězdárna a planetárium Brno zve na oslavu jedné z největších technologických událostí v dějinách lidstva. V sobotu to...

Mladý muž spadl z hradeb Petrova. Z desetimetrové výšky dopadl na...

čtvrtek, 18. července 2019, 11:45

Pětadvacetiletý muž přepadl ve středu v odpoledních hodinách z desetimetrové výšky na dlažbu. Při pádu z hradeb pod...

Děti na českých silnicích a nová dopravní výchova

středa, 17. července 2019, 10:31

Stav dopravní výchovy v českém školství nebyl příznivý a dopravní nehody s účastí dětí ze silnic nemizí. Objevilo se...

Ceny bytů v Brně dál rostou. V novostavbě dáte za metr čtvereční 80...

středa, 17. července 2019, 10:30

Zájem o byty v Brně roste navzdory zvyšující se ceně. Cena za čtvereční metr v brněnských novostavbách přesáhla 80.000...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.