Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Archeologové našli důkazy o osídlení Křenové z 12. století

 
úterý, 16. července 2019, 17:00

Pozůstatky dřevěných středověkých konstrukcí, pravděpodobně z 12. století, našli archeologové při výzkumu v ulici Křenová v Brně. Jak zjistili, v prostoru kdysi býval meandr řeky Ponávky. ČTK to řekl vedoucí výzkumu v Křenové Róbert Antal ze společnosti Archaia. Tak staré osídlení v místech dnešní Křenové ulice zatím nebylo zdokumentované, literatura zmiňuje konec 13. století.

"Průzkum jsme prováděli na stejné parcele, na které jsme na podzim našli pozůstatky barvírny z 19. století. Tentokrát jsme ale byli o několik úrovní v terénu níž. Odkryli jsme množství dřevěných konstrukcí nebo jejich pozůstatků. Podle nalezené keramiky předpokládáme, že by mohly pocházet z 12. století, ale přesnou dataci zatím nemáme," uvedl Antal. K určení přesné datace nálezů využijí vědci dendrochronologii, která určuje stáří dřeva s přesností na několik let.

Účel nalezených konstrukcí archeologové neznají. Předpokládají, že by mohlo jít o pozůstatky lávky nebo mostu. Kromě nich našli při výzkumu i sekeru z 12. století a několik koňských podkov.

"Nálezy z tohoto období jsme měli na Kolišti, ale tam jsme je očekávali, věděli jsme i z pramenů, že tam tehdy osídlení bylo. V místech dnešní Křenové se ale literatura zmiňuje o osídlení na konci 13. století, žádné starší nezmiňuje," doplnil Antal.

V průzkumu někdejšího meandru řeky Ponávky budou archeologové ještě pokračovat.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Archaia Brno z. ú.

Štítky ČR, archeologie, Brno

 


 

Kam dál?

Skončili v práci a otevřeli si v Brně své Cukrové nebe. Nabízí...

úterý, 16. července 2019, 15:00

Dopřát si zákusky, které lidé mlsali před více než stoletím. Takový zážitek si mohou lidé připravit v širším centru...

Daruj krevní plazmu, zachráníš život

úterý, 16. července 2019, 12:17

V Brně vznikl unikátní projekt pro pomoc potřebným. Společnost Cara Plasma, která provozuje dárcovské centrum krevní...

Senior ukradl Brňanovi parkovací místo, ten ho za to udeřil pěstí pod...

úterý, 16. července 2019, 09:48

Vyhroceným konfliktem skončilo v neděli parkování dvou mužů před bohunickým hypermarketem. Šestačtyřicetiletý řidič si...

Brno zvažuje stavbu mostu, který propojí Kociánku s Lesnou

pondělí, 15. července 2019, 15:41

Brno zvažuje propojení lokality Kociánka s Lesnou výstavbou mostu. Novinářům to řekl radní Brna pro dopravu Petr...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

V čele víkendové návštěvnosti kin zůstal americký Joker

Největší návštěvnost v českých kinech o víkendu zaznamenal stejně jako o týden dřív americký thriller Joker. Film o zrození odvěkého rivala komiksového hrdiny Batmana vidělo od čtvrtku do neděle 78 tisíc diváků a jeho tržby činily 13,4 milionu korun. Na druhém místě skončila novinka v podobě amerického akčního filmu Blíženec a třetí nejnavštěvovanější byl britský rodinný film Ovečka Shaun ve filmu: Farmageddon. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů.

VIDEO: Kopání i elektrické výboje. Skrytá kamera zachytila zacházení se zuboženými zvířaty

Při pohledu na video, které od minulého týdne koluje internetem, zůstává rozum stát. Skrytá kamera zaznamenala na jatkách ve Všeticích ve středních Čechách brutální zacházení se zvířaty. Případem se už zabývá krajská veterinární správa, kam podnět podalo sdružení Zvířata nejíme, které záběry natočené letos v létě rozeslalo do médií.

Stát se nemusí omlouvat za výroky Zemana o Peroutkovi, určil soud

Stát se prostřednictvím ministerstva financí nemusí omlouvat vnučce novináře Ferdinanda Peroutky za výroky, které o žurnalistovi pronesl prezident Miloš Zeman. Dnes o tom rozhodl soud, verdikt však není pravomocný. Vnučka Terezie Kaslová nadále trvá na tom, aby omluvu zveřejnilo na webu jak ministerstvo, tak i Hrad. Věc proto bude řešit ještě pražský městský soud. Zeman je ve sporu na vlastní žádost vedlejším účastníkem, k soudnímu jednání ale nechodí.