Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Daruj krevní plazmu, zachráníš život

 
úterý, 16. července 2019, 12:17

V Brně vznikl unikátní projekt pro pomoc potřebným. Společnost Cara Plasma, která provozuje dárcovské centrum krevní plazmy, vytvořila projekt s názvem Pomáhat je lidské. Rozhodla se, že bude v rámci tohoto projektu pomáhat potřebným. 

Jak pomáhat?

Cara Plasma daruje za každý váš odběr krevní plazmy 10,-Kč. Třeba v Brně ve spolupráci s Yoga housem, pomáhají Štěpánkovi, který se narodil předčasně. Lektoři chodí darovat krevní plazmu a vzdávají se náhrady nákladů, kterou darují Štěpánkovi. 

Může pomoci každý?  

Ano, může a je to jednoduché stačí přijít co nejčastěji darovat krevní plazmu v období od 21. 6. do 30. 9. 2019 a společnost Cara Plasma za každý odběr krevní plazmy provedený v brněnské Olympii věnuje 10 Kč Štěpánkovi. Každý váš odběr pomůže dvakrát, jak Štěpánkovi, který potřebuje zvláštní péči, tak i lidem pro které jsou léky z krevní plazmy životně důležité. A to už stojí za to pomáhat, nemyslíte?

Co je to krevní plazma? 

Krevní plazma je tekutina, která se nedá nijak uměle vyrobit a slouží pro výrobu nenahraditelných léků.  Obsahuje 90% vody, 2% minerálních látek a 8% plazmatických bílkovin.

Komu léky z krevní plazmy pomáhají?

Léky z krevní plazmy se využívají například při velkých operacích, po vážných nehodách, pomáhají při léčbě rakoviny, hemofilie a u lidí s poruchami imunity. Každý váš odběr tudíž může někomu zachránit život. Více než jeden milion dětí a dospělých po celém světě potřebuje léky vyrobené z plazmy. A společně jim můžeme pomoci

Bolí to?

To je častá otázka prvodárců krevní plazmy. Nebolí a je to velmi podobné odběru krve. Při každém odběru plazmy dárce prochází lékařskou zdravotní prohlídkou společně s krevním obrazem. Taky vás otestují a zjistí, zdali netrpíte nějakým infekčním onemocněním (HIV, žloutenka, syfilis, atd.). Máte tedy pravidelný přehled o svém zdravotním stavu. Celý proces odběru plazmy je zcela bezpečný a trvá přibližně 45 minut. 

 Kdo a jak často může darovat krevní plazmu?  

Darovat může zdravý člověk ve věku 18-60 let s váhou mezi 50 až 130kg. V intervalu až 1x za 14 dní. Pokud chodíte darovat i krev, je třeba pamatovat na rozestupy mezi odběry. Mezi krví a plazmou jsou to minimálně 4 týdny a mezi plazmou a krví to jsou týdny dva.

Je dárcovství plazmy bezplatné?  

Jako dárce plazmy máte nárok na spoustu benefitů. Například si každý odběr můžete odečíst 3000 Kč z daně z příjmu a to až do výše 15% ze základu daně, zároveň máte nárok na den placeného volna a nebo vám nabídnou náhradu ve výši 600 Kč za každý odběr.  

Nebuďme lhostejní k tomu, co budeme potřebovat třeba někdy všichni. Přijďte darovat a pomůžete!

Více informací na www.brno.caraplasma.cz 

Děkujeme za to, že pomáháte. 

Pomáhat je lidské. 

 


 

Kam dál?

Senior ukradl Brňanovi parkovací místo, ten ho za to udeřil pěstí pod...

úterý, 16. července 2019, 09:48

Vyhroceným konfliktem skončilo v neděli parkování dvou mužů před bohunickým hypermarketem. Šestačtyřicetiletý řidič si...

Brno zvažuje stavbu mostu, který propojí Kociánku s Lesnou

pondělí, 15. července 2019, 15:41

Brno zvažuje propojení lokality Kociánka s Lesnou výstavbou mostu. Novinářům to řekl radní Brna pro dopravu Petr...

Prýglem budou v sobotu křižovat dračí lodě. Brněnské drak nabídne i...

pondělí, 15. července 2019, 15:23

Brněnská přehrada ožije v sobotu 20. července netradičním závodem. Hladinu Prýglu ovládnou tzv. dračí lodě. První...

Pronajímatel nesmí nájemci bránit v nahlášení trvalého pobytu

pondělí, 15. července 2019, 10:44

Některé nájemní smlouvy obsahují ustanovení, které nájemcům nedovoluje zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. Takový...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.