Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na skok odpadkovým hrdinou

 
čtvrtek, 11. července 2019, 17:30

Haldy kabelů, staré oblečení, boty, lyžařské hůlky a injekční stříkačky. Nikdy mě nenapadlo, že se mi naskytne příležitost vidět všechny tyhle věci jinde než na smeťáku. Křoví v brněnských Vinohradech mě ale rychle vyvedlo z omylu. Stal se ze mě odpadkový hrdina.

Je léto. Slunce příjemně hřeje a pozdní středeční odpoledne přímo vybízí k posezení s kamarády u grilu či “válendo” u vody. Můj program na večer je však mírně odlišný - budu ho trávit ve společnosti věcí, které už lidé ve svých životech za společnost nechtějí. A nejsem sama.

Špína začíná tam, kam na první pohled nevidíme

Potkali jsme se v šest hodin večer na zastávce Mikulovská ve Vinohradech, v místech mně dosud neznámých, ovšem na první pohled uklizených. Bylo nás dvanáct. Deset dobrovolníků, hlavní organizátorka z Trash hero Brno a já..„Každý si vemte pytel a rukavice a pojďte za mnou,“ začala akci slovy jedna z organizátorek Ivana Rakúsová. Celá nadšená beru nutnou výbavu a vydávám se vstříc neznámu. Organizátorka však po pár set metrech mizí někde v křoví a za ní i dalších deset účastníků. Nedávám na sobě znát pocit nejistoty a mizím v křoví taky.

Au vlasy, au něco mě štíplo. Páni to je bordelu. Po pár štípancích, rozcuchaných vlasech a zděšených výrazech jsme došli na místo činu. Bylo zde tolik bordelu (promiňte mi ten výraz, ale nedá se jina), že jsem ani neviděla zem. Prostor nebyl ani příliš velký. Vypadal jako skladiště bezdomovců a možná nejsem daleko od pravdy. „Nejlepší bude jít ve dvojicích. Jeden bude sbírat plast a druhý směsný odpad,“ dodává poslední instrukce, a tak se přidávám k mladé vysoké blondýnce Terce, která je soudě podle výrazu tváře na akci taky poprvé.

Kompletní vybavení domácnosti

Hrneme se dozadu na plácek, kde se alespoň můžeme postavit rovně, protože všude okolo jsou stromy a zarostlé keře. Jako první beru starou botu, která leží pod náloží zpola rozložených plastových sáčků. Následují tři žehličky, topinkovač, nespočet svetrů, kabelů, plastových flašek, skla a další těžko identifikovatelné předměty.

„Nechceš berle nebo lyžařské hůlky?“ zavolá na mě blondýnka a mává nad hlavou se zbytky hůlek a madel od berlí. Na to jí odpovím rovněž nad hlavu zvednutým vysavačem. Tentokrát mám větší trofej. Půl hodina uplyne jak nic a máme nasbíráno už několik pytlů. Haldy odpadků však nemizí. Naopak se mi zdá, že jich je tam čím dál víc. Po otevření prázdné flašky se mi chce zvracet. Zbytek vína vytvářející odporný puch se šíří prostorem velmi rychle, ostatní hrdinové mi sarkasticky děkují. Stejně tak staré oblečení, které už jako oblečení zrovna dvakrát nevypadá. Na všudypřítomný zápach jsme si po chvíli zvykli všichni.

„Našla jsem stříkačku. Co s tím?“ zhrozila se moje parťačka pro dnešní večer. „Ukaž, mám na to speciální kyblíček,“ ozvala se jedna ze sběraček jako by to byla běžná věc. Od té doby jsem si dávala daleko větší pozor, kam sahám. Já naštěstí žádnou nenašla. Za to Terka našla ještě další dvě.

Po chvíli se k našemu místečku o rozloze střední koupelny, který s Terkou čistíme už hodinu přidává maminka se dvěma malými dětmi. Odvážná to žena, že vezme tak malé děti na místo, kde netuší, co všechno se může na zemi válet, říkám si v tu chvíli. „Nejvíc mě baví sklo,“ prohodí asi šestiletý klučina a hodí skleněný kus do pytle. Děti sbírání baví.

Po více než hodině mě začíná zavalovat pocit bezmoci. Sbírám jako šílená a přitom nic neubývá. Hlavou se mi honí myšlenky, kolik toho tady po Brně všude musí být. „Organizace Trash Hero funguje asi rok. Ze začátku jsme si místa, která uklízíme, hledali sami. Teď už se nám dost často stává, že lidé nám lidé na facebooku píšou tipy na místa,“ popisuje výběr místa černovlasá paní.

Na akce tohoto typu chodí zhruba patnáct lidí. Většinou se jedná o stálé hrdiny. Sem tam se objeví někdo nový jako já. 

Končíme v osm večer. Po dvou hodinách jsme šestnácti dospělých a dvou dětech nasbírali 81 kilogramu plastu,  310 kg směsného odpadu, 38 kg skla, jeden záchod a čtyři pneumatiky.

Večer v duchu smradu, potu a odpadků měl pro mě zvláštní nádech. Mísí se ve mně naštvanost na lidi, kteří jsou tak bezohlední vůči svému okolí, s pocitem zadostiučinění, že jsem dnes Brnu, jež mi dopřává spokojený život, zase něco vrátila.

A nutno říct, že pivo mi “po práci” ještě nikdy tak dobře nechutnalo.

 


 

Kam dál?

Voda koupaliště Palava na Blanensku má mírně zhoršené vlastnosti....

čtvrtek, 11. července 2019, 15:13

Přírodní koupaliště Palava na Blanensku má vodu s mírně zhoršenými vlastnostmi, dá se v ní ale koupat. Vyplývá to z...

Brněnští senioři už nemusejí být sami. Při Návštěvách POTMĚ s nimi...

středa, 10. července 2019, 14:50

Sociální start-up Návštěvy POTMĚ reaguje nejen na znevýhodnění nevidomých na trhu práce, ale také na problematiku...

Agresivní dobrman se zakousl do kurýra zásilek, pak zaútočil i na...

středa, 10. července 2019, 09:13

Hodonínští policisté řeší další případ napadení člověka volně pobíhajícím psem. Tentokrát se obětí stal kurýr zásilek,...

SOUTĚŽ: Pochlub se jak trávíš dovolenou! Nejlepší snímky Drbna ocení...

úterý, 9. července 2019, 17:00

Razíš v červenci na vodu, k moři nebo na chatu? Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.