Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnští senioři už nemusejí být sami. Při Návštěvách POTMĚ s nimi tráví čas nevidomí lidé

 
středa, 10. července 2019, 14:50

Sociální start-up Návštěvy POTMĚ reaguje nejen na znevýhodnění nevidomých na trhu práce, ale také na problematiku stárnoucí populace. Nevidomí se seniory společně tráví čas různými aktivitami od společenských her přes vaření a sport až po výuku cizích jazyků. Služba jako první svého druhu vznikla v Praze a teď se rozšířila i do Brna.

Svoji činnost zahájily Návštěvy POTMĚ počátkem března loňského roku. Díky vlastní iniciativě nevidomých služba odstartovala svoji činnost v Praze. Po roce se rozšířila také do Plzně a Českých Budějovic. Nově ji mohou senioři využít i v Brně. Start-up funguje pod záštitou fondu Českého rozhlasu a zprostředkovává kvalifikované zaměstnání pro nevidomé, kteří pomáhají seniorům v boji se samotou. „Uplatnění na trhu nevidomých je stále komplikované, díky službě se dostanou k plnohodnotným pracovním pozicím a navíc pomohou seniorům tam, kde jim hrozí samota,“ uvedla mluvčí projektu Karolína Žampachová.

Do projektu jsou neustále zapojováni další noví nevidomí a slabozrací lidé, jejichž návštěvu je možné zařídit online přes webové stránky Návštěv POTMĚ. Intervaly návštěv si může každý zájemce naplánovat podle vlastních možností. „Návštěvami poskytujeme podporu rodině i pečujícím. Víme, že je těžké skloubit práci, děti a domácnost s péčí o rodiče či prarodiče. Proto jim podáváme pomocnou ruku,“ řekla vedoucí projektu Gabriela Drastichová.

Během minulého roku navštívili nevidomí lidé téměř pět set seniorů, hrají s nimi hry, čtou nebo chodí na procházky

Senioři mají díky široké nabídce aktivit, které jsou nevidomými poskytovány, možnost vrátit se k vlastním koníčkům a oblíbeným činnostem z mládí. Kromě procházek, povídání a společenských her se mohou senioři také naučit například připravovat sypané čaje, poslouchat hudbu, společně s nevidomým člověkem sportovat, získat povědomí o současné módě nebo se nechat namasírovat. „Od dětství jsem milovala procházky lesem, nikdy jsem se nebála. Stromy pro mě vždy byly a jsou dobíječem energie a možností, jak se zrelaxovat,“ řekla jedna z návštěvnic Monika Belynská, která chodí se seniory na vycházky.

„Služba je cílena na seniory, kteří většinu času tráví o samotě ve svých domovech, odlehčovacích centrech, stacionářích, či domovech pro seniory, kde personál nemá dostatečné kapacity na individuální přístup. Návštěvy POTMĚ chtějí být tam, kde dny začínají splývat a ze života se vytrácí radost.  Během návštěv se mohou senioři s nevidomými věnovat čemukoli, co vrací chuť do života,“ uvedla Drastichová. V roce 2018 se za finanční podpory evropského Operačního programu Zaměstnanost podílelo na projektu šestnáct návštěvníků v celkem šestadvaceti zařízeních, kde pomohli vrátit chuť do života bezmála pěti stům seniorů.

Pro seniory bez rodinných příslušníků a pro ty, kteří žijí v pobytových zařízeních, je služba zcela zdarma. Pokud chce návštěvní službu objednat rodinný pečující pro své rodiče či prarodiče, jsou první tři návštěvy zdarma, další se pak hradí částkou 250 korun za hodinu. „Už dva roky se starám o svoji babičku a ještě jsem o této službě neslyšel. Každopádně se mi nápad velmi líbí, myslím, že je pro staré lidi dobré, aby potkávali i jiné lidi než rodinu a známé,“ řekl Brňan Vladimír Vedra.

Napsal Sára Davidová | Foto Pavel Ovsík
 


 

Kam dál?

Agresivní dobrman se zakousl do kurýra zásilek, pak zaútočil i na...

středa, 10. července 2019, 09:13

Hodonínští policisté řeší další případ napadení člověka volně pobíhajícím psem. Tentokrát se obětí stal kurýr zásilek,...

SOUTĚŽ: Pochlub se jak trávíš dovolenou! Nejlepší snímky Drbna ocení...

úterý, 9. července 2019, 17:00

Razíš v červenci na vodu, k moři nebo na chatu? Nenechávej si fotky z letních radovánek jen pro sebe a poděl se o ně i...

Brno chystá přes stovku změn v územním plánu. Úpravy mají pomoci...

úterý, 9. července 2019, 14:52

Kancelář architekta města Brna (KAMB) připravila 150 změn územního plánu. Přinesou nové stavební pozemky pro rodinné...

FOTO: Sběratel ztratil v Brně kufřík se stovkami historických mincí,...

úterý, 9. července 2019, 11:07

Podruhé narodit se musel sběratel historických mincí, když mu strážníci oznámili, že o svou rozsáhlou sbírku nepřišel....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.