Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Fontána před Janáčkovým divadlem není koupaliště, utrum budou mít i skejťáci. Národní divadlo se rozhodlo zakročit

 
pátek, 5. července 2019, 15:30

Prostranství před Janáčkovým divadlem je permanentně ničeno a je třeba zakročit. S takovým stanoviskem přišlo vedení Národního divadla Brno. Chce omezit vstup na terasu před divadlem. Návštěvníci prostoru se dočkají i dalších zákazů, týkat se bude skejťáků i lidí, kteří používají kašnu jako koupaliště.

Lidé nám tu večer pijí a snad i fetují, škody pak jdou do statisíců

Prostor před Janáčkovým divadlem je po rekonstrukci a od té doby se v parku před budovou konají společenské a kulturní akce. Krom plánovaných událostí se však okolo divadla schází také skupinky, které nepřichází za účelem pikniku ani odpočinku. Jedná se o party vandalů, kteří nemají k budově kultury žádnou úctu. Teď divadlo řeší situaci, kdy neznámý pachatel prokopl travertinový obklad divadla a způsobil tak škodu přes čtvrt milionu korun. 

„Tady se pravidelně schází party mladých lidí, kteří tady do pozdních nočních hodin pijí, prý i fetují. No a to, co tady vidíme, to jsou rozkopané travertinové obklady za několik set tisíc korun. Ty jsou plodem jedné noci, kdy tu bylo asi šedesát lidí,“ řekl ředitel Národního divadla Brno Martin Glaser brněnskému Rozhlasu a poukázal na několik prokopnutých čtvercových bloků z travertinu, kterými je památkově chráněná budova obložená.

„Ty desky jsou několik centimetrů silné, ale travertin je poměrně měkký kámen. A bohužel ta technologie, kterou byl kámen připevněn, je z rozhodnutí památkářů stejná, jaká byla v 60. letech. Takže my jsme ani netušili, že je možné to rozkopnout. Člověk by předpokládal, že hned za tím travertinem je zeď, ale je tam menší vzduchový prostor a tím pádem to jde prokopnout,“ dodává Glaser.

Problémové skupiny chodí od parku u Koliště

Do oprav fasády divadla už město za poslední roky investovalo přes 600 milionů korun. Teď jsou prostory okolo spodní terasy opět zahrazené plotem kvůli dalším opravám škod, které vandalové způsobili. Skupinky se podle ředitele stahují v místě u parku blízko Koliště, kde je více tmy a lidé tudy tolik nechodí. Prostory jsou sice monitorované kamerami, a to i těmi policejními, vrátný však nestíhá hlídat prostory celé budovy, která je velmi rozhlehlá. 

Kolem Janáčkova divadla se v létě po večerech stahují tyto skupiny téměř denodenně. Po nich pak v okolí budovy zůstávají lahve od alkoholu, mnohdy rozbité sklo, krabičky od cigaret i použité stříkačky. Přes den pak na zrekonstruovaný prostor s fontánami chodí rodiny s dětmi, které využívají vodotrysky a pořádají v trávě pikniky. To pro ně může být vzhledem k nočnímu veselí opilých vandalů a narkomanů, nebezpečné. 

Z prostoru před Janáčkem oblíbený skatepark

Hladký povrch dlažby před divadlem láká také skejťáky. Ti prostorů využívají k trénování. Travertin, kterým je obloženo schodiště, začal údajně kvůli náporu skateboardů opadávat, proto vedení divadla přes schodiště natáhlo ocelová lanka.  

Nechceme tu nic ničit, bohužel mladším je to jedno, říká skejťák

„Bohužel tady dochází k určitému střetu zájmů, protože ta skejtová kultura není úplně ohleduplná. Když je vám 14 let, tak je vám úplně jedno, že rozbijete půlku divadla. A proto nás odsud vyhánějí. Já teda mluvím za ty starší, protože nikdo z nás tady snad nemá v plánu ničit věci, ale užít si volný čas.“ sdělil rozhlasu jeden ze skejťáků Marek Pilař.

Po jízdě po sobě uklidíme, se správcem jsme zadobro, říkají skejťáci

Podle jiných skateboardistů však s nimi divadlo nikdy problém nemělo. Po odchodu od divadla pokaždé uklidili prostory od odpadků a vstříc jim vyšel i správce podzemního parkoviště, který schovával využívané překážky. Shodují se na tom, že rozhodně nechtějí ničit místo, kam se rádi vrací.

Kašna není koupaliště

Brněnský magistrát se rozhodl vydat nový návštěvní řád, který skateboardy i kolečkové brusle v prostorách před divadlem zakazuje. Zákaz bude platit i pro koupání v turisty oblíbené fontáně, která v noci startuje i svou světelnou show.

Fontána doteď všem sloužila jako místo k ochlazení. Náměstek primátorky Petr Hladík z KDU-ČSL nevidí návštěvníky ve fontáně rád. Dle jeho slov si někteří z nich nosí i lehátka a koupací rukávky. „Není problém se u fontány ochlazovat, cákat si tam nohama, ale někdy se z toho opravdu stává koupaliště, kdy si tam někdo přinese rukávky, plavací kruhy nebo lehátka. A na to ta fontána opravdu není uzpůsobená," sdělil Rozhlasu Hladík.

Na vandaly si posvítí policie

Krom poničeného obložení na divadle a rozházených odpadků trápí vedení divadla i rozbité obložení fontány a neustálý hluk, který se prostorem táhne až k blízkým domům. Poničený bývá i trávník nebo závlahy v něm. Park teď proto začne více zaměstnávat městskou policii. Hlídky vyráží několikrát denně a monitorují dění okolo divadla. 

"Od začátku roku řešili městští policisté 25 oznámení týkajících se dopravních problémů. Dále také nálezy aplikačních pomůcek, zaběhlé psy a upozornění na několik lidí, kteří se dostali vlivem alkoholu do zdravotních potíží. 11 oznámení se týkalo jízdy na skateboardech nebo kolečkových bruslích, při prověřování ale strážníci nezaznamenali žádné protiprávní jednání,“ uvedla Rozhlasu mluvčí brněnských strážníků Tereza Kadrnožková. Výtržníky je velmi těžké chytit přímo při činu, a to i přes to, že na sebe svojí hlasitostí upozorňují. 

„Ten prostor je zkrátka veřejně přístupný. Ono by bylo řešením to, že zabráníme průchodu těm lidem. Ale tak by to přece nemělo být, že když někdo někde něco rozbije, tak to obeženeme ploty, aby se tam nikdo nedostal. Cílem je, aby město bylo krásně průchozí a tady ta procházka by mohla být hezká, ale obávám se, že večer se sem nikomu soudnému nebude chtít,“ uzavírá Glaser.

Park před Janáčkovým divadlem se světelnou fontánou, neboli vodní oponou, začal fungovat v roce 2014. Sami Brňané místo v anketách pravidelně označují jako jedno z nejpříjemnějších ve městě. Park je z části vydlážděný, z části travnatý. Brno za jeho vznik zaplatilo 54 milionů korun. Magistrát ale musel do parku investovat navíc ještě jeden milion kvůli chybějícím zábradlím nebo terasovitým trávníkům, na které nakonec zahradníci vysázeli nízké keříky zimostrázů. Podle stavebního úřadu totiž dělníci schodky v terasách udělali o deset centimetrů vyšší oproti projektu a tím pádem už z nich lidem hrozil pád. Úředníci proto park zkolaudovali až po dvou letech od jeho otevření.

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Šárka Motyčková
 


 

Kam dál?

Státním svátkem si dnes připomínáme Cyrila a Metoděje. Přestože 5....

pátek, 5. července 2019, 11:14

5. července si v České republice připomínáme Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje jako státní svátek. A nejen u...

Moravskou vlajku ke státnímu svátku dnes vyvěsilo nejvíce obcí v...

pátek, 5. července 2019, 11:12

Moravskou vlajku dnes na radnicích vyvěsilo rekordních 1519 měst a obcí, aby si připomněly příchod Cyrila a Metoděje na...

Povodí Moravy trápí extrémní sucho. Některé toky musí zachraňovat...

čtvrtek, 4. července 2019, 13:00

I po intenzivních bouřkách, které v minulých týdnech trápily některá místa Jihomoravského kraje, v řekách převažuje...

Facebook, Instagram a WhatsApp mají dnes po celém světě výpadek....

středa, 3. července 2019, 20:15

Sítě Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp zaznamenaly během dnešního odpoledne a večera po celém světě částečné...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje CK Fischer

Německá skupina Rewe, majitel Exim Tours, kupuje od skupiny KKCG českého miliardáře Karla Komárka Cestovní kancelář Fischer, napsal dnes server iDNES.cz. Výši transakce neuvedl. Zástupci firem se k obchodu odmítli podle serveru vyjádřit. Spojení špiček českého trhu se zájezdy musí ještě schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Zastupitelé Prahy 5 odvolali starostu Mazura i radní

V čele Prahy 5 skončila dosavadní rada v čele se starostou Danielem Mazurem (Piráti). Zastupitelé ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 schválili její odvolání, nyní se bude volit nové vedení městské části. Koalici dosud tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři ze čtyř stran v pondělí vypověděly koaliční spolupráci s Piráty. Podle zástupců dalších stran starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů jde o zástupné důvody a ve skutečnosti zastupitelům vadilo, že se začaly řešit problémy s veřejnými zakázkami.

PRŮZKUM: Česká společnost je rozdělena do šesti sociálních tříd

Česká společnost je rozdělena do šesti společenských tříd, které se liší složením svých zdrojů a pozicí ve společnosti. Vyplývá to z průzkumu, na kterém spolupracoval Český rozhlas (ČRo) s několika sociology. Do dvou typů vyšší střední třídy náleží zhruba třetina lidí, tři typy nižší střední třídy podle odborníků zahrnují téměř polovinu respondentů a do nejnižší, takzvané strádající třídy patří 18 procent lidí. Průzkumu se v červnu zúčastnilo 4039 respondentů z 1300 obcí, provedly jej agentury MEDIAN a STEM/MARK. Na dnešní tiskové konferenci ho představili zástupci ČRo a tři sociologové.