Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Moravskou vlajku ke státnímu svátku dnes vyvěsilo nejvíce obcí v historii

 
pátek, 5. července 2019, 11:12

Moravskou vlajku dnes na radnicích vyvěsilo rekordních 1519 měst a obcí, aby si připomněly příchod Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu v roce 863. Potvrdila to místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Podle ní je to oficiální číslo, ale obcí může být ještě více. V posledních letech se počet každý rok zvyšuje zhruba o stovku, loni vlajku vyvěsilo kolem 1420 obcí. Letos se koná desátý ročník vyvěšování vlajky. Celých deset let ji vyvěšuje například město Břeclav nebo Jihomoravský kraj. Aktivitu podporují i některé památky.

Vlajku vyvěšují především radnice na Moravě, kde je kolem 1900 obcí. Podle Holaňové lze říct, že letos vlajku vyvěsilo na 80 procent z celkového počtu moravských obcí. V desítkách případů se ale přidávají i radnice v Čechách nebo ze Slezska.

Na jižní Moravě se nově připojily například obce Lanžhot, Velká nad Veličkou, Vranov nad Dyjí, Klentnice, Černá Hora nebo Hvězdlice. Ve Zlínském kraji se přidaly například Valašské Meziříčí, Napajedla nebo Buchlovice. V Olomouckém kraji poprvé vyvěsil vlajku Prostějov, který se tak zařadil vedle velkých měst jako Brno, Přerov, Znojmo, Vyškov, Blansko, Břeclav, Hodonín nebo Šumperk.

K akci se připojují i některé památky, které se otevírají ve svátek návštěvníkům. Patří mezi ně například Slovanské hradiště v Mikulčicích či hrad Špilberk. Letos se nově přidalo Muzeum Bojkovska, Galerie letovické keramiky, Galerie Josefa Jambora v Tišnově nebo Muzeum olomoucké pevnosti.

Moravskou vlajku obce vyvěšují deset let. V prvním ročníku se zapojilo 75 z nich. Mezi prvními byla města Břeclav a Uničov, ale také Mikulov, Bzenec nebo Vyškov. Postupem času počet obcí stoupl. Účastníci symbolickým aktem vyjadřují úctu k rodné zemi, jejím tradicím, historii a svébytné kultuře. Připomínají si příchod soluňských bratrů a věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zemi přinesli vzdělání a víru.

Napsal(a) ČTK | Foto Obec Skrchov
 


 

Kam dál?

Povodí Moravy trápí extrémní sucho. Některé toky musí zachraňovat...

čtvrtek, 4. července 2019, 13:00

I po intenzivních bouřkách, které v minulých týdnech trápily některá místa Jihomoravského kraje, v řekách převažuje...

Facebook, Instagram a WhatsApp mají dnes po celém světě výpadek....

středa, 3. července 2019, 20:15

Sítě Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp zaznamenaly během dnešního odpoledne a večera po celém světě částečné...

Brněnská ZOO truchlí. Dnes ráno musela utratit medvěda Jelizara

středa, 3. července 2019, 18:00

Brněnská ZOO přišla o medvěda. Od konce dubna trpěl potížemi se zuby a klouby, kvůli kterým byl přesunut do zázemí v...

Místo koše do obchodu. Projekt RE-USE dává starým věcem druhou šanci

středa, 3. července 2019, 16:15

Chcete něco vyhodit a myslíte, že by to mohlo ještě posloužit někomu jinému? Projekt RE-USE otevřel nové informační...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.