Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Povodí Moravy trápí extrémní sucho. Některé toky musí zachraňovat vodní nádrže

 
čtvrtek, 4. července 2019, 13:00

I po intenzivních bouřkách, které v minulých týdnech trápily některá místa Jihomoravského kraje, v řekách převažuje sucho a podprůměrné hodnoty průtoků. Řekou Moravou neprotéká ani polovina červencového normálu. Na více než čtvrtině míst nenaměřili pracovníci z Povodí Moravy ani 25%. Některé toky částečně zachraňují vodní nádrže.

Většinu území ČR včetně Jihomoravského kraje trápí sucho. Srážek je málo, pokud vůbec, bývají krátké a lokální. Kvůli tomu vna povodí Moravy rapidně klesají hladiny. Průměrné týdenní průtoky zůstaly v poměrně širokém rozmezí 15 až 105 % červencového průměru, přičemž asi čtvrtina profilů měla průtok pod hranicí 25 % dlouhodobého měsíčního průtoku. 

Ve Strážnici naměřili pouze 40 % 
Dyjí v Ladné proteče 61 %.
Svitavou v Bílovicích nad Svitavou teče 56 % dlouhodobého měsíčního průtoku
Jihlava v Ivančicích hlásí 60 %
Morava v Olomouci 54 % 
Bečva má v Dluhonicích 37 % 
Dřevnice ve Zlíně jpouze 18 %.

Menší toky vysychají

Menší vodní toky se dokonce dostaly na hranici sucha. Je to například Želetavka ve Vysočanech, Jevišovka v Jevišovicích na přítoku do nádrže, Oslava v Náměšti nad Oslavou, Rokytná v Moravském Krumlově, Malá Haná na přítoku do nádrže, Olešnice v Kokorách nebo Moravská Sázava v Lupěném. 

„Díky opatřením, která jsme začali provádět už v minulém roce, jsou zásoby vody na většině vodních nádrží větší, než tomu bylo v loňském roce. Pomohly nám také sice krátké, ale velmi intenzivní deště, které se nám na některých nádržích podařilo zachytit. Přesto během uplynulých dvou týdnů nadlepšily naše přehrady stav v řekách o 5,5 mil m3 vody více, než do nich přiteklo,“ popisuje generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák. Nejvíce pomáhají v povodí Dyje vodní nádrže Vranov, Dalešice a Vír.

Některé potoky zachraňují nádrže

Na přehradách i vodních nádržích jsou zajišťovány odtoky, které jsou operativně upravovány, aby nenastaly větší problémy. Hladiny nádrží v Koryčanech a Boskovicích jsou uměle snižovány, ostatní mají prozatím dostatek vody. Opatovická nádrž se po rekonstrukci momentálně plní. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto pmo
 


 

Kam dál?

Facebook, Instagram a WhatsApp mají dnes po celém světě výpadek....

středa, 3. července 2019, 20:15

Sítě Facebook, Instagram, Messenger a WhatsApp zaznamenaly během dnešního odpoledne a večera po celém světě částečné...

Brněnská ZOO truchlí. Dnes ráno musela utratit medvěda Jelizara

středa, 3. července 2019, 18:00

Brněnská ZOO přišla o medvěda. Od konce dubna trpěl potížemi se zuby a klouby, kvůli kterým byl přesunut do zázemí v...

Místo koše do obchodu. Projekt RE-USE dává starým věcem druhou šanci

středa, 3. července 2019, 16:15

Chcete něco vyhodit a myslíte, že by to mohlo ještě posloužit někomu jinému? Projekt RE-USE otevřel nové informační...

PRŮZKUM: Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16 tisíc za rok

středa, 3. července 2019, 15:30

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Elektronický náramek zatím hlídal 304 lidí, především muže

Elektronické náramky hlídaly do konce letošního září 304 odsouzených či stíhaných lidí, z toho 261 mužů. Ve většině případů je museli nosit domácí vězni, sloužily rovněž jako nahrazení vazby a několikrát také při podmíněném propuštění z vězení. Stanovené podmínky dohledu závažně porušilo zhruba deset procent monitorovaných. Novinářům to dnes řekly ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a šéfka Probační a mediační služby Andrea Matoušková.

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé přispět na pomoc nevidomým

Koupí bílé pastelky dnes mohou lidé v Česku přispět na pomoc nevidomým a slabozrakým. Celonárodní veřejná sbírka se koná po dvacáté a dobrovolníci v bílých tričkách při ní budou v ulicích měst nabízet za 30 korun bílou pastelku, která symbolizuje bílou hůl a život zrakově postižených. V 15:00 akce vyvrcholí koncertem na Václavském náměstí v Praze.

STATISTIKA: Řidiči ve špatném zdravotním stavu způsobí tisíc nehod ročně

Přes tisíc dopravních nehod ročně je zapříčiněno špatným zdravotním stavem řidičů. Motoristé podle zdravotníků často svůj fyzický i psychický stav podceňují, pětina z nich například řídí i přes únavu. Na dnešní tiskové konferenci na to upozornila Asociace Záchranný kruh. Ta ve spolupráci s bezpečnostními složkami a Besipem spustí osvětovou kampaň.