Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Místo koše do obchodu. Projekt RE-USE dává starým věcem druhou šanci

 
středa, 3. července 2019, 16:15

Chcete něco vyhodit a myslíte, že by to mohlo ještě posloužit někomu jinému? Projekt RE-USE otevřel nové informační centrum a středisko RETRO-USE na ulici Orlí v centru Brna. Lidé sem mohou přijít a dozvědět se více informací o projektu nebo sem nosit věci, které už nepoužívají a jinak by skončily v koši.

Projekt RE-USE neboli Druhý život byl zahájen v červnu roku 2016 společností SAKO ve spolupráci se statutárním městem Brnem a Veřejnou zelení města Brna. Umožňuje lidem darovat nevyužívané předměty pro další použití. Doposud mohli Brňané zařízení a vybavení do domácnosti, hračky, sportovní vybavení a podobné věci donášet na šest míst ve sběrných střediscích odpadu. Dnes byla po půl roce zkušebního provozu otevřena další pobočka na ulici Orlí. „Sběrná střediska odpadu nemohou z principu být úplně kulturním prostředím, čímž může u řady občanů vzniknout bariéra a špatný pocit z nehezkého prostředí. Proto jsem rád, že bude toto centrum otevřeno,“ poznamenal náměstek primátorky města Petr Hladík.

Novou pobočku projektu pronajímá městská část Brno-střed. „Bez komunity těch, kteří jsou připraveni odevzdávat nevyužité věci, by tento projekt vůbec nevznikl,“ přiblížil místostarosta městské části Martin Landa. Prostory slouží i jako chráněná dílna a díky jejich bezbariérovému přístupu jsou dobře dostupné jak seniorům, tak i handicapovaným lidem. Další zastřešené prostory, takzvané RE-USE pointy, kam mohou lidé věci odevzdávat, se nacházejí v ulicích Hapalova, Dusíkova, Okružní, Veveří, Jana Svobody a Ukrajinské.

RETRO-USE hledá využití pro věci vyrobené před rokem 89. Většina z nich končí ve sbírkách muzeí

Druhá část projektu s názvem RETRO-USE vznikla ve spolupráci s Americkým fondem a propojuje téma předcházení vzniku odpadů se sociální a kulturní oblastí. Hledá využití pro věci vyrobené před rokem 1989, kterých se chtějí lidé zbavit. „Jako první jsou věci, které lidi darují, nabídnuty muzejním a divadelním institucím, které je po přijetí nesmí ze sbírky vyřadit. To, co zbyde, si mohou vzít různé spolky a vše ostatní potom veřejnosti,“ vysvětlil iniciátor projektu historik Pavel Paleček.

Mezi tyto předměty patří například knížky, časopisy, vybavení domácnosti, písemnosti, fotografie, filmy nebo hračky. Věci, které neskončí ve sbírkách muzeí, najdou využití v rekvizitářích divadel, ve školách či takzvaných literárních lavičkách. „Největší objem z toho, co přes nás projde, jsou knihy, porcelán a sklo,“ dodal Paleček. Nepotřebné drobné předměty mohou lidé odevzdávat na Husově ulici, v krytu 10–Z (naproti hotelu International) a na Orlí 8. Věci větších rozměrů v externím skladu na Francouzské 36.

Od roku 2016 prošly přes projekt stovky tun darovaných předmětů

Třetí částí projektu je nábytková banka neboli RE-NAB, do které mohou obyvatelé věnovat nepotřebný funkční nábytek lidem v sociální nouzi. O věci jako jsou stoly, židle, skříňky, komody, postele nebo police je velký zájem. Sběrná místa jsou stejná jako u RE-USE pointů.

Podle iniciátorů projektu se od roku 2016 jedná o stovky tun darovaných předmětů. Věci z RE-USE pointů si mohou zájemci odkoupit za symbolické ceny. Výtěžek z prodeje pak použije Veřejná zeleň města Brna k výsadbě květinových záhonků a jejich údržbě. Projekt za podpory Úřadu práce zaměstnává momentálně 16 lidí s handicapem.

Brno jako třetí město v Evropě chystá obchodní dům s použitými věcmi

Kromě nového centra chce město společně se společností SAKO a Veřejnou zelení města Brna otevřít také takzvaný RE-SHOP, který by měl být formou skutečného obchodu pokračováním řešení nakládání s použitými věcmi. RE-SHOP by měl mít několik částí – galerii, kavárnu, kanceláře, příjem, dílnu a skutečný obchod. Podobný koncept obchodu už existuje například v rakouské Vídni nebo švédském Eskilstunu. Vizí projektu je obchod vytvořit v jedné z nevyužívaných budov areálu svozové společnosti SAKO. „Brno vyšlapává cestičku v České republice a proto doufáme, že se stane i leaderem v Evropské unii, kde půjde příkladem v rámci zpracování věci a toho, jak zacházet s odpadem,“ uzavřel Paleček.

 


 

Kam dál?

PRŮZKUM: Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16 tisíc za rok

středa, 3. července 2019, 15:30

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí...

Brno se chce stát předním evropským městem inovací

středa, 3. července 2019, 15:18

Brno bude usilovat o titul Hlavního evropského města inovací roku 2019. Přihlásilo se do soutěže, kterou každý rok...

Jak bezpečně platit na internetu? Stačí dodržovat základní pravidla

středa, 3. července 2019, 09:20

Elektronika, oblečení nebo třeba potraviny. To je jen zlomek toho, co lze nakoupit několika málo kliknutími na...

Konec brněnského kapitána. Leoš Čermák končí hráčskou kariéru, v...

úterý, 2. července 2019, 13:14

Hokejový útočník Leoš Čermák ukončil v 41 letech kariéru. Posledních osm sezon působil odchovanec Třebíče v Kometě,...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Babišova francouzská restaurace zavřela

Restaurace Paloma ve francouzském Mougins, která patří do svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO), ukončila provoz. Podle serveru SeznamZprávy.cz, který dnes na uzavření restaurace upozornil, se luxusní podnik potýkal s vážnými finančními problémy a skepsí ohledně kvality. Počátkem letošního roku přišel o jednu ze dvou michelinských hvězd, které oceňují úroveň podniku.

Fotografka Drbny Denisa Albaniová bodovala v Czech Press Photo. Získala cenu ČTK

Nevídaný úspěch slaví redaktorka a fotografka Drbny Denisa Albaniová. Ta zvítězila v kategorii Cena ČTK v prestižní soutěži Czech Press Photo, která se uděluje za zpravodajskou fotografii, která má výjimečné novinářské kvality – aktuálnost, pohotovost a výstižnost. Vítězná série fotek s vojáky vznikla letos 21. září v rámci oslav 100 let libereckého chemického vojska.

Soud potvrdil podmínku a peněžitý trest za hajlování na akci SPD

Odvolací soud dnes potvrdil Radku Mansfeldovi půlroční podmínku a peněžitý trest 30 tisíc korun za hajlování na dubnové demonstraci hnutí SPD. Závozník z Kladna odmítal, že by zdviženou pravicí vyjadřoval své sympatie k neonacismu. Tvrdil, že pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.