Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Brněnská ZOO truchlí. Dnes ráno musela utratit medvěda Jelizara

 
středa, 3. července 2019, 18:00

Brněnská ZOO přišla o medvěda. Od konce dubna trpěl potížemi se zuby a klouby, kvůli kterým byl přesunut do zázemí v péči veterináře. Jeho zdravotní stav se však zhoršil natolik, že musel být dnes ráno utracen.

Zoo v Brně přišlo o medvěda. Samec medvěda kamčatského Jelizar už měl svá nejlepší léta za sebou, stárnoucí zvíře začalo mít koncem dubna vážné problémy se zuby. Jeho stav zhoršovaly degenerativní změny na kloubech, kvůli kterým dlouhodobě užíval léky. 

Ani přes snahy veterináře však Jelizar na podávanou léčbu nereagoval, a postupně se jeho stav zhoršoval natolik, že nezbyla jiná možnost, než provést eutanazii. 

Jeho přesný věk není dosud znám, protože jej brněnská zoo získala jako sirotka z kamčatské přírody. Jisté však je, že překonal šestadvacítku. Tento věk je pro medvěda úctyhodný. Do Brna jej přesunuli z ruské zoo v Rostově na Donu a své geny předal dalším třem medvědům, které mu porodila partnerka Kamčatka. Ta zůstává ve výběhu v expozičním celku Beringie. 

Jaký bude další postup ohledně chovu medvědů kamčatských, zoo ještě neví. Situaci konzultuje s vedoucím evropského záchranného programu. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Zoo Brno

Štítky medvěd, Jelizar, Zoo Brno,

 


 

Kam dál?

Místo koše do obchodu. Projekt RE-USE dává starým věcem druhou šanci

středa, 3. července 2019, 16:15

Chcete něco vyhodit a myslíte, že by to mohlo ještě posloužit někomu jinému? Projekt RE-USE otevřel nové informační...

PRŮZKUM: Češi za svého psa utratí v průměru téměř 16 tisíc za rok

středa, 3. července 2019, 15:30

Nejoblíbenějším domácím mazlíčkem v Česku je pes, ve své domácnosti ho má 40 procent Čechů. Ti za něj v průměru utratí...

Brno se chce stát předním evropským městem inovací

středa, 3. července 2019, 15:18

Brno bude usilovat o titul Hlavního evropského města inovací roku 2019. Přihlásilo se do soutěže, kterou každý rok...

Jak bezpečně platit na internetu? Stačí dodržovat základní pravidla

středa, 3. července 2019, 09:20

Elektronika, oblečení nebo třeba potraviny. To je jen zlomek toho, co lze nakoupit několika málo kliknutími na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: Na Sibiři hasiči dál bojují s plameny, většinu však nechávají být

Ruští hasiči během posledních čtyřiadvaceti hodin uhasili lesní požáry na ploše téměř 27 tisíc hektarů. Současně se pokouší uhasit desítky dalších požárů na ploše 85 396 hektarů, zejména na Sibiři a na Čukotce. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na údaje od specializované státní agentury Avialesoochrana, zabývající se leteckou ochranou lesů.

ČSSD trvá na Šmardovi, kandidáta na ministra měnit nehodlá

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) zopakoval, že stojí o to, aby sociální demokracie vyměnila svého kandidáta na ministra kultury Michala Šmardu (ČSSD) za někoho jiného. Hamáček po schůzce s ministerským předsedou novinářům řekl, že ČSSD trvá na dodržování ústavy a koaliční smlouvy a kandidáta nemá důvod měnit. Nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Limit doplatků na léky pro invalidní důchodce bude 500 korun

Ochranný limit doplatků na léky na recept bude od roku 2020 pro invalidní důchodce 3. stupně 500 korun stejně jako pro seniory nad 70 let. Dosud dostávali zpět až částku nad 5000 korun jako ostatní zdraví dospělí. Na twitteru to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Národní rada osob se zdravotním postižením snížení ochranného limitu žádala už loni v květnu loňského roku.