Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Společné bydlení studentů a mladých lidí z dětských domovů bude odstartováno začátkem prázdnin

 
pátek, 28. června 2019, 18:00

Projekt Masarykovy univerzity Symbios nabízí sdílené bydlení mladým z dětských domovů a vysokoškolským studentům. Do osmi bytů na Křenové ulici se bude moct šestnáct mladých lidí nastěhovat od 4. července. V každém bytě bude žít jeden student a jeden člověk z dětského domova.

Dům, ve kterém se sdílené byty nachází, zrekonstruovala městská část Brno-střed za 48 milionů korun. Teď jej pronajímá neziskové organizaci EkoInkubátor, která projekt Symbios uskutečňuje. Ten má za cíl pomoc mladým lidem odcházejícím z dětských domovů. „Tito lidé si v daný moment musí zvyknout na změny v životě, postarat se o vlastní bydlení a práci, ale bojují přitom s tím, že nemají stejné návyky a zkušenosti jako mladí lidé vyrůstající v rodině,“ uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

Spolubydlení se studenty by jim mělo pomoct jak v běžných situacích, tak i zajištěním nových sociálních vazeb. „Jsem moc rád, že se projektu můžu účastnit. Myslím, že se toho můžeme vzájemně hodně naučit,“ řekl Michal Čapek, který bude opouštět dětský domov a stěhovat se do jednoho ze sdílených bytů. „Když v dětském domově dokončíte vzdělání, nastává čas na hledání vlastního bydlení. Já chtěl najít něco v Brně a na projektu se mi líbila jak cena, tak i ta myšlenka společného soužití,“ doplnil Čapek.  

Bydlení bude měsíčně stát stejně jako koleje

Každý z osmi bytů kategorie 2+1 bude sloužit dvěma lidem – jednomu studentovi a jednomu člověku přicházejícímu z dětského domova. Ti za ně měsíčně zaplatí stejně, jako kdyby bydleli na kolejích. Ceny závisí na velikosti bytů, ale obecně nepřesáhnou 4 400 korun. „Klienti za námi budou moci kdykoliv přijít a požádat nás o pomoc či radu. Jsme tu proto, abychom jim pomohly najít třeba brigádu nebo práci na hlavní pracovní poměr,“ vysvětlila mentorka Alice Tichá.

Kromě dvou mentorek bude k dispozici také mladý dospělý, který sám prošel přechodem z dětského domova, a sociální pracovník magistrátu. Všichni tito lidé společně s vedoucím projektu Bohuslavem Binkou z Katedry environmentálních studií MU budou obyvatelům domu zajišťovat také různé workshopy, dílny a kurzy, které je naučí například lepší finanční gramotnosti nebo jim pomohou s přijímacím pohovorem a podobně.

V bytech zůstanou studenti s lidmi z dětských domovů minimálně čtyři roky. Je to kvůli pevným a stabilním vztahům

Účastníci projektu už mají za sebou šestidenní integrační týden, na kterém se mohli seznámit a rozdělit se do dvojic, ve kterých budou bydlet. „Integrační týden proběhl velmi dobře. Doufám, že i postupem času budeme společně podnikat nějaké výlety a podobně, i když to bude nejspíš s menší intenzitou v porovnání se seznamovacím týdnem. Na tomto projektu mě zajímá možnost narušení vlastní sociální bubliny,“ řekla budoucí nájemnice Magdaléna Matýsková, která druhým rokem studuje psychologii.

Z původního počtu čtrnácti studentů, kteří o projekt projevili zájem, zůstalo osm. „Původně jsme si mysleli, že zájemci budou z řad sociálně zaměřených oborů. Nakonec je mezi nimi ale obrovský rozptyl. Kromě studentů z Masarykovy univerzity jsou budoucími obyvateli také dva studenti VUT,“ uvedl Bohuslav Binka. Dalších osm nájemců přichází z dětských domovů. V bytech budou společně bydlet nejméně čtyři roky. „Jsme přesvědčení, že myšlenka přenosu kompetencí mezi vrstevníky má obrovský potenciál pomoci těmto lidem v jejich nové životní situaci,“ dodal Binka.

 


 

Kam dál?

V Břeclavi začne od července jezdit senior taxi

pátek, 28. června 2019, 13:40

V Břeclavi začne od července jezdit senior taxi, zatím bude ve zkušebním provozu pro obyvatele břeclavského Domova...

Od levandulí až po folklor. Skryté krásy jižní Moravy musíte pojmout...

čtvrtek, 27. června 2019, 19:25

Poznat krásy jižní Moravy se vydávají každý rok statisíce lidí ze všech koutů republiky i světa. Tradičně...

Mladí Brňáci se rozhodli přestavět legendární Volkswagen na pojízdnou...

čtvrtek, 27. června 2019, 16:30

Představte si, že se vaše oblíbená hospoda (nebo lépe – vaše oblíbené pivo) dokáže hýbat a dojet za vámi, kamkoliv...

Jihomoravská přírodní koupaliště mají vhodnou vodu ke koupání

čtvrtek, 27. června 2019, 15:21

Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z webových stránek Krajské...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.