Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Od levandulí až po folklor. Skryté krásy jižní Moravy musíte pojmout všemi smysly

 
čtvrtek, 27. června 2019, 19:25

Poznat krásy jižní Moravy se vydávají každý rok statisíce lidí ze všech koutů republiky i světa. Tradičně nejoblíbenější destinací je Lednicko-valtický areál zapsaný do světového dědictví UNESCO, pozadu pak nezůstává ani kouzelný Mikulov. Jen co by kamenem dohodil od těchto turisticky exponovaných destinací však najdete místa, která si s nimi co do krásy a atmosféry rozhodně nezadají. Do objevování musíte navíc zapojit doslova všechny smysly.

Když vzduchem zavoní levandule

Naše první zastávka nás zavede do malé vesničky Starovičky. Tedy, respektive do pole za vesnici. Že se blížíte k místu, poznáte už z dálky, napoví vám totiž vábivá vůně levandulí. 

Voňavé květiny s léčivými účinky zde nerostou samovolně, desítky tisíc rostlinek v roce 2014 vysadila rodina Bízových. Od té doby se Levandulová farma Lavandia stala oblíbenou destinací lidí z širokého okolí. 

Autor: Ladislav Kucharský

Důvodů je několik - do fialova zbarvené pole s Pálavskými vrchy v pozadí tvoří nádhernou scenérii.  Při sběru si navíc mohou návštěvníci za poplatek voňavou a léčivou květinu natrhat. A právě doba sběru nastává nyní - koncem června.

Dobrovolníci se mohou účastnit sběru

„Hlavní sběr levandule lékařské máme naplánovaný od pátku 28. června po celý víkend. V tuto dobu proto omezujeme návštěvnický režim a naopak sháníme dobrovolníky, kteří by nám se sběrem pomohli,” prozradila Kateřina Pleskačová z Levandulové farmy. Zájemci o brigádničení najdou informace na stránkách farmy. Pro ostatní návštěvníky bude přístup k farmě částečně omezen. Prosíme případné návštěvníky, aby se k nám přijeli podívat až po státních svátcích na začátku července. Do té doby bude probíhat sklizeň," dodala Pleskačová.

„Nyní sice sklidíme levanduli, na poli však necháme ještě krásný Levandin, lidé tak budou mít šanci vidět naše levandulové políčko i v červenci,” uzavřela Pleskačová.

Parkování je možné na vymezených plochách za vesnicí, rodina Bízových proto žádá návštěvníky, aby neparkovali přímo ve Starovičkách.

Zdroj: I love jižní Morava

Svátek meruněk

Po mimořádném voňavém zážitku bude čas se pořádně nadlábnout. Za tímto účelem se přesuneme pouhých pět kilometrů od Staroviček do obce Velké Pavlovice. Ta je na jižní Moravě proslavená jinou plodinou - meruňkami. 

Meruňky jsou v Pavlovicích prostě všude. Pokud znáte meruňky pouze z regálů supermarketu, dozajista vás překvapí, jak může být toto ovoce krásně vybarvené, šťavnaté a sladké.

V Pavlovicích přitom meruňky umí na spoustu způsobů - můžete si dopřát vynikající domácí meruňkové knedlíky, meruňkové víno, meruňkový sekt nebo se zúčastnit soutěže v pojídání tradičních belešů s meruňkovou marmeládou. Ideální příležitost máte na Meruňkobraní, které se tradičně koná o prvním červencovém víkendu.

Zdroj: Úžasná Morava

Z vinic až do oblak

Pořádný dlabanec si žádá procházku na vytrávení. Ideální příležitost se naskýtá jen osm kilometrů od Velkých Pavlovic. U vesnice Kobylí vyrostla v minulém roce světově unikátní rozhledna. Magazín Forbes ji dokonce zařadil mezi nejkrásnější vyhlídky v Česku!

Zdroj: Úžasná Morava

V čem je kobylská vyhlídka tak výjimečná? Odpověď nám nabídne pouhý letmý pohled na její konstrukci. Díky kruhovitému tvaru nemusíte při stoupání vzhůru zdolat jediný schod, vhodná je tedy i pro vozíčkáře. Rozhledna navíc stojí mezi vinohrady a krom kochání se pohledem na vinice uvidíte při dobrém počasí  až na vrcholky Alp!


Vínečko bílé!

Co by to bylo na výlet na jižní Moravu, kdybychom opomenuli víno! Bylo by zbytečné vypichovat pro vás nějakou konkrétní vesničku, kam zajít na sklenku dobrého. Takové víno najdete totiž na jižní Moravě všude.

Skvělou příležitostí, jak poznat místní vinaře a ochutnat spoustu vynikajícího vína, jsou otevřené sklepy. Pořádá je téměř každá vesnice, záleží ted hlavně na tom, kdy naplánujete svůj výlet. Například přehled červencových akcí si můžete prohlédnout v našem článku.

zdroj: pixabay.com

Poznat pravou tvář jižní Moravy

K jižní Moravě také neodmyslitelně patří folklor. Folklorní akce jsou na jihu svátkem a podívaná je to náramná! Krásné děvčice a statní šuhajové v krojích, víno, slivovička, cimbálová muzika a lidové tance. Letos se navíc slaví hned dva velké folklorní svátky.

Zdroj: Slovácký rok

Už ve čtvrtek 27. června začíná tradiční Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici. Pokud už víte, že ho nestihněte, smutnit nemusíte.

Ve druhé polovině srpna se totiž koná Slovácký rok v Kyjově. Událost o to vzácnější, že se koná pouze jednou za čtyři roky. Součástí bude i slavná Jízda králů. Na nic proto nečekejte a pište si do diáře datum 15. až 18. srpna.

Tož, užívajte a na viděnou!

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
PR text | Foto Levandule z Moravy
 


 

Kam dál?

Mladí Brňáci se rozhodli přestavět legendární Volkswagen na pojízdnou...

čtvrtek, 27. června 2019, 16:30

Představte si, že se vaše oblíbená hospoda (nebo lépe – vaše oblíbené pivo) dokáže hýbat a dojet za vámi, kamkoliv...

Jihomoravská přírodní koupaliště mají vhodnou vodu ke koupání

čtvrtek, 27. června 2019, 15:21

Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z webových stránek Krajské...

Nejstarší MHD v Česku slaví 150 let. Česká pošta vydala k výročí...

středa, 26. června 2019, 19:30

Město Brno si letos připomíná 150. let koněspřežné tramvaje v Brně. K výročí vytvořila Česká pošta ve spolupráci s...

Hospodářská zvířata v těchto dnech nesmí cestovat více než 600...

středa, 26. června 2019, 16:24

Státní veterinární správa rozhodla, že v následujících dnech (s platností od dnešního dne) nesmí být odbavovány zásilky...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.