Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Strážníci varují: nenechávejte děti ani zvířata v zavřeném autě. Každou minutu může jít o život

 
úterý, 25. června 2019, 18:10

Brněnští strážníci spustili tento týden informační kampaň, která upozorňuje rodiče dětí a majitele zvířat, aby nenechávali své děti a mazlíčky v extrémních letních teplotách zavřené v autě. U obchodního centra Campus Square v brněnských Bohunicích dávali za stěrače zaparkovaných aut letáčky s varováním. Během léta budou strážníci hlídkovat na veřejných parkovištích u obchodních domů a sportovišť.

Strážníci brněnské městské policie obcházeli v úterý dopoledne parkoviště u obchodního centra Campus Square a za stěrače aut vkládali varovné letáky. Ty informují rodiče a majitele domácích zvířat o tom, že teplota v uzavřeném autě může v letních měsících vzrůst během několika minut i o desítky stupňů. „To je pro děti, které nemají vyvinutou schopnost termoregulace zásadní hrozbou. Hrozí jim celkový tělesný kolaps,“ uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Podmínky v zavřeném vozidle mohou být smrtící nejen pro malé děti, ale také zvířata. Například psi se potí pouze tlapkami a ochlazují jazykem. Ve vozidle, do kterého neproudí vzduch a teplota v něm rapidně stoupá, dochází k přehřátí zvířete po velmi krátkém čase. Při 27 °C dosahuje teplota v uzavřeném vozidle až 52 °C. „Mám psa i děti a nikdy bych je v zavřeném autě nenechala. A nejen kvůli vysokým teplotám v létě, ale také kvůli bezpečnosti. Už jen představa, že vám někdo nabourá auto, ve kterém je dítě, je strašná,“ svěřila se matka dvou dětí Markéta Petrová.

NAPSALI JSME: Na brněnské výstavě psů žena doslova uvařila své dvě fenky v autě. Jedna z nich pobyt v zavřeném vozidle nepřežila

Rodiče nechali tříletou dceru v rozpáleném autě

Případů, kdy dítě nebo zvíře zůstane zavřené v autě, sice není příliš, ale i přesto jich jen Hasičský záchranný sbor Jihomoravského kraje letos eviduje už osm. „Většinou se jedná o zabouchnutí klíčů uvnitř vozidla. I to ale může vést k ohrožení zdraví, případně života,“ vysvětlil mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška.

Strážníci vyjíždí k případům, kdy je v autě uvězněné dítě, přibližně dvakrát do roka. „V loňském roce se stal případ, kdy jsme museli ze zamčeného auta zachraňovat netečnou holčičku. Když jde o děti, je to vždy nepříjemné, ale pokud dítě nereaguje, není co řešit a je nutné například i rozbít okénko,“ řekl strážník Drahomír Čermák, který tehdy zasahoval. Případ se stal loni v květnu na stejném parkovišti, kde dnes strážníci rozdávali letáčky.

CELÝ ČLÁNEK: Rodiče nechali tříletou holčičku v rozpáleném autě, strážníci museli rozbít okno

Zvířat ponechaných v autě je jen v Brně deset do roka

„V podobných případech je zásadní dostat dítě okamžitě ven, zkontrolovat, zda dýchá, a zavolat tísňovou linku 155. Samozřejmě ochlazovat a podávat tekutiny, pokud je pacient schopen je přijmout,“ radí tisková mluvčí záchranářů Michaela Bothová.

Situace, kdy své svěřence nechají zavřené v autě majitelé domácích zvířat, jsou o poznání častější. Městská policie Brno jich ročně eviduje přibližně deset. Zejména s nástupem jara, kdy řidiči ještě nejsou zvyklí na teplé počasí, nechávají v autech své psy. „Pomoct může, když nechají v autě vodu, kterou se zvíře alespoň částečně ochladí. Každopádně v žádném případě nedoporučujeme nechávat ať už děti anebo zvířata v autě,“ doplnil Jakub Ghanem.

 


 

Kam dál?

Skauty trápí kůrovec, ničí okolí tábořišť

úterý, 25. června 2019, 13:00

Brněnské skautské oddíly v létě pořádají 57 táborů, odjede na ně více dětí než loni. Problémy ale způsobuje kůrovec,...

V Brně dnes končí konference Meeting Mouse. Vědci rokovali o...

úterý, 25. června 2019, 10:03

Na půdě Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity dnes vrcholí třídenní konference Meeting Mouse. Do Brna se...

Brno vyhlásilo program na ochranu vody pro region

úterý, 25. června 2019, 08:24

Jižní Moravu sužují v poslední dekádě nebývale suché podnebí a vedra. Vysoké teploty v kombinaci s dlouhým obdobím...

Provozovat leteckou linku mezi Brnem a Mnichovem nikdo nechce, tendr...

pondělí, 24. června 2019, 18:42

O provoz letecké linky mezi Brnem a Mnichovem nemá žádný dopravce zájem, do tendru vypsaného Jihomoravským krajem se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.