Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně dnes končí konference Meeting Mouse. Vědci rokovali o možnostech výzkumu myší

 
úterý, 25. června 2019, 10:03

Na půdě Ekonomicko-správní fakulty Masarykovy univerzity dnes vrcholí třídenní konference Meeting Mouse. Do Brna se sjely a od neděle 23. června rokovaly vědecké skupiny zabývající se výzkumem divokých i laboratorních myší. Konferenci pořádal Ústav živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR ve spolupráci s Ústavem biologie obratlovců a Masarykovou univerzitou.

Myš domácí stojí na pomyslném žebříčku laboratorních zvířat a modelových organismů pro vědecký výzkum na prvním místě. Její chov je levný, myši se rychle množí a mají podobný počet genů jako člověk – tedy okolo 20 000.

Novinky z genetických i ekologických výzkumů

V tomto směru nenahraditelný obratlovec byl tedy ústředním bodem mezinárodní konference. „Můžeme se těšit na novinky v širokém spektru výzkumů od čistě molekulárně genetických, fyziologických či morfologických až po behaviorální a ekologické studie,“ představil v neděli před zahájením program hlavní organizátor konference Miloš Macholán z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky AV ČR.

„Konference je věnována třem zesnulým přátelům a zároveň významným osobnostem tohoto oboru, kteří nás bohužel v době od posledního setkání opustili,“ zmínil Macholán. Těmito osobnostmi jsou britský genetik Robert James „Sam“ Berry (1934–2018), francouzská genetička Janice Britton-Davidianová (1950–2017) a český genetik Jan Zima (1952–2019).

Světový unikát myších kmenů ve Studenci

Kromě laboratorních kmenů zaměřují vědci svou pozornost i na volně žijící populace myši domácí a její příbuzné druhy. Důvodem je snaha přesněji vysvětlit evoluční procesy v přírodních podmínkách. Klasické laboratorní kmeny myší postrádají dostatečnou genetickou proměnlivost, což je na jednu stranu činí ideálním pokusným zvířetem, na straně druhé však je nedostatečná variabilita limitujícím faktorem interpretace získaných výsledků.

„Na předchozích ročnících konferencí Mouse Meeting se podařilo navázat fungující spolupráci mezi vědeckými skupinami. Díky ní jsme dokázali sloučit dílčí kolekce kmenů myší domácích a jejich blízce příbuzných druhů odvozených od divokých populací,“ prohlásil Miloš Macholán. „Tato sbírka je nyní světovým unikátem co do obsahu i rozsahu a je umístěna v chovném zařízení Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ve Studenci,“ dodal vědec.

Místo konání konference symbolicky spojené s Mendelem

Myši dobře „posloužily“ i zakladateli genetiky Johannu Gregoru Mendelovi. Některé prameny uvádějí, že sám začínal své pokusy křížením různých barevných variet myší, každopádně platnost jeho základních zákonů dědičnosti byla potvrzena právě na myších.

Konference Mouse Meeting se konala již popáté, avšak teprve poprvé v České republice. Předtím se badatelé sešli mimo jiné v Institutu Maxe Plancka v Německu nebo – naposledy – na univerzitě ve švýcarském Curychu.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com | Zdroj s použitím TZ
 


 

Kam dál?

Brno vyhlásilo program na ochranu vody pro region

úterý, 25. června 2019, 08:24

Jižní Moravu sužují v poslední dekádě nebývale suché podnebí a vedra. Vysoké teploty v kombinaci s dlouhým obdobím...

Provozovat leteckou linku mezi Brnem a Mnichovem nikdo nechce, tendr...

pondělí, 24. června 2019, 18:42

O provoz letecké linky mezi Brnem a Mnichovem nemá žádný dopravce zájem, do tendru vypsaného Jihomoravským krajem se...

Kurt na furt. Brno bude mít ulici připomínající brněnského...

pondělí, 24. června 2019, 15:00

Světoznámý matematický génius Kurt Gödel bude mít v Brně svou ulici. Jméno "otce ajťáků" a zakladatele logiky ponese...

Kvůli vysoké porodnosti hrozí v Brně nedostatek míst ve školkách....

pondělí, 24. června 2019, 12:26

Brno chce do tří let vybudovat více školek kvůli loňské vysoké porodnosti. Do roku 2022 by mělo za desítky milionů...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.