Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Chovateli utekla samice pštrosa. Ptáka honí 40 lidí, řezník i myslivci

 
čtvrtek, 20. června 2019, 17:30

V okolí Starovic se pštrosice nandu pampová rozhodla opustit svého chovatele. Před řezníkem je na útěku již několik dní, ten se snaží pštrosa neúspěšně chytit. V pohotovosti je kvůli odchytu 40 tamních lidí, na ptáka číhají i myslivci. 

Chovatel Lukáš Moucha doufá, že myslivci nebudou nuceni pštrosa zastřelit. V případě nebezpečí totiž mají k použití zbraní povolení. „Tato pštrosí samice je spíš plachá, lidem nebezpečí nehrozí, pokud ji něco nevyděsí,“ řekl Moucha pro Brněnský deník. 

Hluk z nedaleké dálnice D1 může být pro pštrosici problém. Pokud by se zvíře dostalo do blízkosti hlavní dopravní tepny, mohlo by zpanikařit. „Kdyby se zvíře dostalo do její blízkosti a hrozilo nebezpečí střetu s autem, museli bychom ji nechat odstřelit,“ dodal starosta Starovic Antonín Kadlec.

Pštrosa lákají na rohlíky

Zatím pták neopustil okolí domova v polích nedaleko místní cyklostezky. Chovatel se pštrosa snaží přiblížit zpět k chovnému objektu. „Lákáme ji na rohlíky, které má ráda, už byla deset metrů od ohrady, ale vyplašil ji projíždějící kombajn, tak zase utekla,“ popisuje Lukáš Moucha. Podle něj se na ptáka musí opatrně a pomalu. Pokud se vyděsí, mohla by samice pštrosa i pojít. "Navíc ji nedoženeme, protože dokáže běžet i devadesátikilometrovou rychlostí v hodině,“ uvedl Moucha.

V ohradě čekají na uprchlici ještě další samice a jeden samec. Chovatel si je pořídil jako zábavu a atrakci pro místní děti. „Chodí se na ně dívat děti ze školky a školy, těšíme se i na pštrosí vejce, zajímá nás všechny celý proces vývoje tohoto tvora,“ uvedl chovatel.

Chovatel zatím nalíčil na pštrosici šítě, doufá však, že ji dříve zvládnou odchytit. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

SLADKÉ BRNO: Dvojí kvalita potravin je tu už od 90. let. Nešidí nás...

čtvrtek, 20. června 2019, 17:30

Dvojí kvalita potravin. Především před květnovými volbami do Evropského parlamentu v Česku netradičně často skloňovaný...

Jihomoravský kraj přidá na GP motocyklů dalších 2,5 milionu korun

čtvrtek, 20. června 2019, 17:20

Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes odhlasovali navýšení příspěvku na srpnovou Grand Prix silničních motocyklů v Brně...

Přírodní koupaliště na jižní Moravě mají dobrou kvalitu vody

čtvrtek, 20. června 2019, 13:00

Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají zatím stále vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z měření, které provedla...

Víte, kdo hlídá vaší ulici? Na webu městské policie si můžete nově...

čtvrtek, 20. června 2019, 12:02

Víte, kdo hlídá ulice města, ve kterém žijete? Brňané to nyní vědět mohou. Městská policie totiž obnovila...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.