Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jihomoravský kraj přidá na GP motocyklů dalších 2,5 milionu korun

 
čtvrtek, 20. června 2019, 17:20

Zastupitelé Jihomoravského kraje dnes odhlasovali navýšení příspěvku na srpnovou Grand Prix silničních motocyklů v Brně o 2,5 milionu korun, stejně jako v úterý brněnští zastupitelé. Jedná se o reakci na to, že stát navýšil svoji podporu z původních 39 na 55 milionů korun. Jedná se však o jednorázový příspěvek. Příští rok končí spolku, v němž je Brno a kraj, smlouva s promotérskou společností Dorna a o případných dalších ročnících závodů zatím není rozhodnuto.

Kraj letos vydá ze svého rozpočtu na Velkou cenu celkem 27,5 milionu korun, Brno 17,5 milionu korun. Po státu chtěl spolek původně 65 milionů, dostane o deset méně. Jedná se o příspěvek na takzvaný zalistovací poplatek, který pořadatel hradí Dorně, aby se závod v Brně mohl konat. Dalších pět milionů korun hradí společnost Automotodrom Brno, která pořadatelům pronajímá Masarykův okruh.

"Závod významem přesahuje hranice jižní Moravy. Kraj dlouhodobě deklaruje jeho podporu. Je potřeba ale dodat, že jsme se dostali na hraniční částku, kterou je kraj schopen každoročně podporovat organizaci této významné akce," uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO). Závody se pojedou 4. srpna.

Náklady na závody jsou vysoké

Politici dál mají jednat o systémové podpoře závodů, protože dosud se podpora domlouvala se státem vždy na jeden rok, což akci vrhá do nejistoty. Velká cena skončila loni ve ztrátě 31 milionů korun. Způsobuje to vysoký zalistovací poplatek na zisk licence, který přesahuje 100 milionů korun. Náklady byly 170 milionů. Z toho 20 milionů pokryl kraj, deset milionů dalo město, 70 milion vynesly lístky a stát dal 39 milionů, přestože po něm spolek požadoval 100 milionů. Dorna kvůli opožděným splátkám poslala spolku vytýkací dopis, v němž stálo, že je ochotná se bavit o dalších ročnících, jen pokud bude spolek platit podle dohody.

Velké ceně hrozil zánik už v minulosti, protože ji kvůli ztrátovosti nechtěl předchozí organizátor Automotodrom Brno pořádat. Politici z kraje a města se rozhodli akci zachránit kvůli tomu, že dělá regionu dobrou reklamu a na daních ze služeb přinese kolem 200 milionů korun. Vznikl proto spolek, který akci pořádá.

Napsal(a) ČTK | Foto MMB
 


 

Kam dál?

Přírodní koupaliště na jižní Moravě mají dobrou kvalitu vody

čtvrtek, 20. června 2019, 13:00

Přírodní koupaliště v Jihomoravském kraji mají zatím stále vodu vhodnou ke koupání. Vyplývá to z měření, které provedla...

Víte, kdo hlídá vaší ulici? Na webu městské policie si můžete nově...

čtvrtek, 20. června 2019, 12:02

Víte, kdo hlídá ulice města, ve kterém žijete? Brňané to nyní vědět mohou. Městská policie totiž obnovila...

FOTO: Silné bouřky zaměstnaly jihomoravské hasiče

čtvrtek, 20. června 2019, 10:19

Jižní Moravu zasáhly ve středu večer a v noci silné bouřky. Zatímco v Brně pouze mírně kapalo, například na Vyškovsku...

Hrad Veveří a Rakovec nově propojí cyklostezka

středa, 19. června 2019, 19:15

Celkem šest kilometrů dlouhá cyklostezka spojí v následujících letech Rakovec s hradem Veveří u Brna. O záměru dnes...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.