Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Kraj podpoří borůvkovou farmu na Ukrajině. Chlapci s těžkým životním osudem zde dostanou novou šanci

 
úterý, 18. června 2019, 12:32

Dobré věci se rozhodli pomoci radní Jihomoravského kraje. Zatupitelstvu doporučili ke schválení dar 200 tisíc korun rodinnému domovu Živá perla v obci Bortnyky ve Lvovské oblasti, jež je partnerským regionem jižní Moravy. Živá perla dává šanci mladým chlapcům, kteří žili na ulici či pochází z rozvrácených rodin, novou životní šanci. Peníze poslouží na rozjetí borůvkové farmy, která bude v budoucnu financovat provoz domovu.

Rodinný domov „Živá perla“ v ukrajinské obci Bortnyky funguje jako pomoc pro chlapce z rozvrácených rodin nebo pro chlapce, kteří část svého života prožili na ulici. Pro chod domova je přitom důležité hospodářství. Díky prodeji borůvkové úrody získá domov finanční prostředky potřebné pro provoz.

„Chlapci zde tráví v průměru okolo deseti let, proto je důležité, aby prostředí domova bylo založeno na rodinných principech. Dbá se tedy na samostatnost chlapců a na to, aby se naučili hospodařit a byli připraveni na život,“ uvedl hejtman Bohumil Šimek (ANO).

Jihomoravský kraj je partnerem Lvovské oblasti od října roku 2017. Smlouvu o spolupráci tehdy uzavřel hejtman Bohumil Šimek s gubernátorem Olehem Synjutkou. Město Lvov je od srpna 2018 zároveň partnerským městem Brna. Spolupráce funguje i při přípravě Českého domu ve Lvově, na kterým se podílí brněnská Knihovna Jiřího Mahena.
 

Pro pěstování borůvek se v Živé perle rozhodlina základě analýzy místní zemědělské půdy. Ta ukázala, že je půda vhodná k pěstování borůvek. Ty mají dobu plodnosti více než čtyřicet let a prodej borůvek zajistí do pěti let finanční nezávislost chodu dětského domova a navíc bude generovat zisk pro budoucí investice.

Farma nechá osadit zhrruba 10 hektarů pole. Celková předpokládaná investice se vyšplhá zhruba na 2,5 milionu korun. Dar Jihomoravského kraje bude určen hlavně na přípravu půdy, nákup a zasazení borůvkovníku, oplocení plantáže a vytvoření zavlažovacího systému.

 

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Problémy urovnány. Stavba koncertního sálu v Brně by mohla začít...

pondělí, 17. června 2019, 18:20

Stavba Janáčkova kulturního centra v Brně by mohla začít v létě příštího roku. Novinářům to dnes řekla brněnská...

Malý zázrak? Kdepak, jen moderní pojetí dlouho známé metody, říká...

pondělí, 17. června 2019, 18:00

Dvacet minut, jednou týdně. Tolik prý stačí na to, aby se člověk udržel ve skvělé fyzické kondici, vypracoval svaly,...

Brno vydalo handicapovaným sportovcům desítky medailí. Na Evropské...

pondělí, 17. června 2019, 17:24

Desítky medailí získaly děti při Evropských hrách handicapované mládeže Emil Open, které skončily o víkendu v Brně....

Na Břeclavsku lidé zahlédli medvěda, nejspíš krajem jen procházel

pondělí, 17. června 2019, 17:00

Dva cyklisté zahlédli v sobotu na lesní stezce mezi Týncem a Tvrdonicemi na Břeclavsku medvěda. Informovala o tom...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Pěkná filmová role je malý zázrak, říká před sedmdesátkou Polívka

Herec Boleslav Polívka má pořád nápadů dost a je připraven natočit ještě několik televizních manéží. Polívka, který 31. července oslaví 70. narozeniny, na otázky odpověděl, že krásná filmová role je malý zázrak, vlastní divadlo dává herci nezávislost a mezi Brnem a Prahou by měl být "vyrovnaný a usměvavý vztah".

Kremlík: Nový mýtný systém vynese okolo 12 miliard korun ročně

Stát chce v rámci nového mýtného systému vybrat okolo 12 miliard korun ročně, z toho 1,5 miliardy na nově zpoplatněných silnicích první třídy. Náklady na provoz budou méně než desetina ročního výnosu. Na briefingu to řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy korun, což bylo meziročně skoro o čtyři procenta více. V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy korun, což je o 2,6 procenta víc než za stejné období loni.

Objem sázek v ČR byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný

Objem sázek v Česku byl loni proti roku 2000 více než čtyřnásobný. Zatímco loni dosáhl 249,5 miliardy korun, v roce 2000 to bylo 60,5 miliardy. Vyplývá to z údajů Generálního finančního ředitelství. Nejvíce připadá dlouhodobě na automaty (loni 58 procent), v poslední době roste podíl kurzových sázek (loni 28 procent). Nejvyšší výhra v Česku padla v roce 2015 v Eurojackpotu, sázející vyhrál v přepočtu 2,466 miliardy korun. Před sto lety se uskutečnil první tah Československé třídní loterie.