Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zastupitelé Brna-střed odmítli pokračovat v projektu Housing First. Chudí byty nedostanou

 
středa, 12. června 2019, 18:01

Zastupitelé Brna - středu včera odmítli projekt pro ukončování bezdomovectví Housing First, který předchozí koalice rozběhla. Lidé bez domova tak zůstanou na ulici.

Včerejším zasedání zastupitelů na Brně - střed neprošel projekt pro ukončování bezdomovectví Housing First. Výzvu Ministerstva práce a sociálních věcí koalice zamítla a rozhodla se nepodpořit chudé rodiny a jednotlivce. Byty mohli dostat například lidé ze zrušené ubytovny na Olomoucké. 

"Na Brno-střed je dobojováno. A bohužel musím říct, že se zapojení Bnro-střed do housing first vybojovat nepodařilo. Přesto děkuju zastupitelům klubu ŽítBrno, Zelených a KDU-ČSL za podporu." uvedl jeden z iniciátorů projektu Martin Freund. "Ještě existuje šance. A ta šance je 18.6. na zastupitelstvu města Brna, kde se bude s konečnou platností rozhodovat. A my tam musíme být, už jen proto, abychom vedení města ukázali, že se jím jen tak jednoduše obelhávat nenecháme." dodal.

Městská část měla nabídnout 30 navrhovaných bytů, o které opozice žádala. V minulých letech s projektem přišlo hnutí Žít Brno a úspěšně dokončilo projekt Rapid Re-housing. Podobné projekty jsou jedinou šancí pro lidi bez domova, stát bohužel žádný zákon o sociálním bydlení prozatím nepřijal.

"Je to selhání státu, o tom, že města mají ve spolupráci se státem zařídit chudým nebo nemocným lidem bydlení, se vůbec nemá vést diskuze. Ale pokud to bude jen na dobrovolnosti a nebude k tomu zákon ukládající povinnosti, nic se nezmění." říká Matěj Hollan. 

Chudí byty nedostanou

Piráti, Zelení a Žít Brno navrhli 30 bytů, do kterých by se po přísném výběrovém řízení nastěhovali lidé bez domova. Zastupitelé však tyto kroky k ukončování bezdomovectví zamítla. Pro jednotlivá usnesení hlasovalo jen 15 zastupitelů z 45. Původní plán byl požádat ministerstvo  ministerstvo práce a sociálních věcí o dotace do projektu Housing First už v květnu, zastupitelé však projekt vrátili k přepracování.

„Nesouhlasím s bodovým systémem. Lidé je dostanou třeba za užívání návykových látek či za vykázání z azylového domu. Byt pak přidělí nejvíce problematickým zájemcům,“ shrnul své výhrady k ministerskému programu zastupitel Brna-středu a náměstek primátorky pro oblast sociálních služeb Robert Kerndl.

Podobný projekt přitom již dříve fungoval. Vrátit se zpět do běžného života dostalo šanci 50 rodin v nouzi a projekt byl úspěšný z 96%. Druhou šanci dostalo i 31 bezdomovců. V plánu bylo proto projekt rozšířit a ubytovat chudé lidi z ulice do 20 městských bytů.Hnutí Žít Brno však tento postup již dříve kritizovalo, dotace na zabydlování mohly být výrazně vyšší a místo 20 bytů mohlo Brno dostat finance až na 80 bytů.

“Přístup Housing First aplikovaný na již ukončený projekt Rapid Re-Housing zaměřený na rodiny s dětmi a na projekt zaměřený na individuální bezdomovectví, který dosud probíhá, se ukázal jako efektivní a oceňovaný nástroj v boji proti chudobě či zneužívání dávek na bydlení majiteli pochybných ubytoven,“ vysvětluje zastupitel Gabriel Kurtis

O projekt jeví zájem jiná města

Z evropských dotací je vyčleněno 150 milionů právě na podobné projekty. Zájem projevily neziskové organizace ale i sami radní například v Jihlavě, Plzni nebo Trutnově. Hlasovat o zapojení se do projektu budou v červnu také v Hodoníně.

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Budova hlavní nádraží v Brně se začne opravovat ve čtvrtek

středa, 12. června 2019, 15:44

Budova brněnského hlavního nádraží se začne po dlouhých přípravách opravovat. Společnost Brno New Station Development,...

Muž omylem poslal peníze na špatný účet. Adresát mu je však odmítal...

středa, 12. června 2019, 11:28

Pokud peníze nejsou vaše, nesmíte s nimi tak nakládat. Takové pravidlo platí, pokud vám na účet náhodou přijdou peníze,...

Brněnský hasič Radek Málek se stal vicemistrem světa v kulturistice

středa, 12. června 2019, 11:13

Mezi brněnskými hasiči je legendou. Po právu. Hasič ze stanice v Líšni Radek Málek je asi nejvypracovanějším...

'Máme toho dost!' skandoval dav. V Brně na náměstí Svobody se na...

úterý, 11. června 2019, 21:00

V Brně na náměstí Svobody se dnes na protest proti trestně stíhanému premiérovi sešlo přes 6 000 lidí. Demonstrace byla...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Plaga je proti plánovanému zavedení povinné maturity z matematiky

Ministr školství Robert Plaga (ANO) chce zrušit plánované zavedení povinné maturity z matematiky. Rozhodl se tak na základě analýzy výsledků maturantů ve vybraných úlohách z minulých let. Podle ministra je třeba nejdřív zlepšit výuku matematiky tak, aby jí žáci skutečně rozuměli, a až potom případně zavést povinnou maturitu. Novinářům to sdělilo tiskové oddělení ministerstva školství v reakci na informace Deníku. Zákon v současnosti počítá se zavedením povinné maturity z matematiky nejpozději od jara 2022.

Letiště Praha z tendru na skenery vyloučilo Huawei a ZTE

Letiště Václava Havla vyloučilo z výběrového řízení na sedm celotělových skenerů čínské firmy Huawei a ZTE. K tomuto kroku přistoupilo na základě loňského varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Ani jedna z čínských korporací se do tendru nemohla ani přihlásit. Jiné společnosti v tendru jejich produkty nevyužívají. Skenery za 30 milionů korun mají přispět k vyšší bezpečnosti cestujících. Uvedl to Deník N.

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.