Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Budova hlavní nádraží v Brně se začne opravovat ve čtvrtek

 
středa, 12. června 2019, 15:44

Budova brněnského hlavního nádraží se začne po dlouhých přípravách opravovat. Společnost Brno New Station Development, která ji má pronajatou od Českých drah do roku 2048, začne ve čtvrtek s opravou prvního nástupiště a začátkem července plánuje zahájit i opravu odjezdové haly. Obě etapy chce firma stihnout letos, řekl ČTK její ředitel Ivo Vrzal. Pro cestující bude oprava znamenat především hezčí prostředí než dosud.

"Prvním nástupištěm začínáme proto, že Správa železniční dopravní cesty(SŽDC) zahájila úplnou výluku tohoto nástupiště, takže můžeme pracovat souběžně. Bohužel oprava bude komplikovaná tím, že můžeme materiál nastavbu dovážet pouze po kolejích ve směru od Židenic," uvedl Vrzal. Naviadukt přes Křenovou totiž mohou nejvýše dvoutunová auta a od pošty nelzejezdit kvůli výluce a stavbě. Na opravu nástupiště je přitom potřeba dlažbua štěrk na plochu 1800 metrů čtverečních. Nástupní hranu si opraví SŽDCjako její majitel.

Není jasné, jak velké opravy budou potřeba

Nástupiště tak získá novou dlažbu, která bude stejná, jakou použila SŽDC vminulých letech k předláždění druhého, třetího a čtvrtého nástupiště."Budeme malovat fasádu budovy a střešní konstrukci opravíme pouze lokálně,kde to bude potřeba," řekl Vrzal. Jelikož jde však o desítky let neopravovanou část, není zcela zřejmé, jak velké opravy budou potřeba."První nástupiště musíme mít hotové do 31. října, kdy končí výluka SŽDC,"řekl Vrzal.

Přibude nové osvětlení i mramor

Odjezdová hala má být opravena do konce listopadu. Investor využívá období,kdy je na hlavním nádraží letos slabý provoz, protože dvě třetiny vlakůjezdí přes dolní nádraží kvůli výluce, takže se na hlavní vůbec nedostanou."Hala se pročistí. Budou zde po dohodě s Českými drahami pouze pokladny.Prostor bude lépe osvětlený, znovu jej obložíme mramorem," popsal Vrzal. Ve vchodu na první nástupiště budou automatické dveře na fotobuňku, aby dodvorany netáhlo. Služby se přesunou do jiné části.

Oprav se dočká i okolí nádraží

Opravy jsou naplánované na několik etap, aby cestující mohli vždy část halyvyužívat. Stavět se bude v příštích letech i v dalších částech nádraží od budovy v Benešově ulici u autobusového nádraží až po Malou Ameriku.Rekonstrukce samotné nádražní budovy bude stát 200 milionů korun.

 

Napsal(a) ČTK | Foto wikipedia
 


 

Kam dál?

Muž omylem poslal peníze na špatný účet. Adresát mu je však odmítal...

středa, 12. června 2019, 11:28

Pokud peníze nejsou vaše, nesmíte s nimi tak nakládat. Takové pravidlo platí, pokud vám na účet náhodou přijdou peníze,...

Brněnský hasič Radek Málek se stal vicemistrem světa v kulturistice

středa, 12. června 2019, 11:13

Mezi brněnskými hasiči je legendou. Po právu. Hasič ze stanice v Líšni Radek Málek je asi nejvypracovanějším...

'Máme toho dost!' skandoval dav. V Brně na náměstí Svobody se na...

úterý, 11. června 2019, 21:00

V Brně na náměstí Svobody se dnes na protest proti trestně stíhanému premiérovi sešlo přes 6 000 lidí. Demonstrace byla...

Na náměstí Svobody proběhne další vlna protestů proti Andreji Babišovi

úterý, 11. června 2019, 15:15

Na náměstí Svobody dnes proběhne již sedmá demonstrace proti ministryni Marie Benešové a premiérovi Andreji Babišovi....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.