Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vzácný Kamenný vrch v Brně potřebuje posekat. Chybí však dobrovolníci

 
pondělí, 10. června 2019, 09:11

Louku se vzácnými konikleci v přírodní rezervaci Kamenný vrch v Brně čeká v polovině června každoroční ruční sečení. Posekanou trávu je ale potřeba shrabat a odnést a dobrovolníků, kteří po "kosácích" přijdou, rok od roku ubývá. Ekologické sdružení Rezekvítek, které se o Kamenný vrch stará, proto shání nové.

Kamenný vrch je jednou z mála typických stepních oblastí v republice, rezervací byl vyhlášen právě kvůli velkému množství konikleců velkokvětých, které tam rostou. Na 12 hektarech jich podle ekologů na jaře vykvétá kolem 50.000, což k návštěvě lokality přiláká mnoho lidí. Před létem je ale třeba louku posekat.

Přírodní rezervace Kamenný vrch loni slavila 40 let od vyhlášení, stalo se tak v roce 1978. Kromě konikleců velkokvětých v lokalitě rostou i další ohrožené druhy, například černohlávek velkokvětý, dřín obecný, len tenkolistý nebo violka písečná. V rezervaci se začíná rozšiřovat také koniklec luční.

„Každoročně se na akci ráno sejdou krojovaní kosáci, část plochy ručně posekají. Další plocha se dělá křovinořezy. Je ale potřeba to také shrabat a odnést, vybízíme proto veřejnost, aby také přiložila ruku k dílu," uvedla ředitelka sdružení Tereza Žižková.

Dobrovolníků totiž ubývá. Ještě před léty podle Žižkové dorazilo i 30 až 40 lidí, loni přišlo na hrabání do deseti. „V podstatě jsou to teď jen členové Rezekvítku a několik lidí z veřejnosti," uvedla Žižková.

Letos se bude louka kosit 22. června. Dobrovolníky chtějí ekologové letos přilákat i na menší doprovodný program pro děti. „Přichystáme pro ně i takovou doplňkovou aktivitu, půjde o stanoviště se zábavnými a poučnými aktivitami, které si budou moci projít," uvedla ředitelka.

 

Napsal(a) ČTK | Foto Navyletbrno.cz
 


 

Kam dál?

VIDEO: Dvě ženy nad ránem tajně oblékaly stromy v centru Brna do...

pondělí, 10. června 2019, 08:58

Nezvyklý případ "vandalismu" museli v druhé polovině minulého týdne řešit brněnští strážníci. Zavolal je muž, který měl...

Útočník zkopal po ohňostrojích muže, protože ho nenechal projet v...

neděle, 9. června 2019, 21:40

Nečekané vyvrcholení měl spor na pouti u Brněnské přehrady. Rozhořel se po skončení ohňostrojů na atrakci s pouťovými...

Starší dámě spadla do Prýglu berle, potápěči z řad strážníků se pro...

neděle, 9. června 2019, 14:09

Velikou radost udělali dvaadevadesátileté ženě brněnští strážníci. Starší dámě totiž spadla pod hladinu Brněnské...

Desítky muzikantů spojily síly a vytvořily hudební atlas hub

neděle, 9. června 2019, 12:17

Zatímco knižní atlas hub je běžnou součástí českých domácností, hudební atlas je úplnou novinkou. Připravilo jej...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.