Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Najez se a obal vrať. Po Otoč kelímku míří do Brna recyklovatelné Vratné misky

 
pátek, 7. června 2019, 12:40

Když už plasty, tak recyklovatelné. Do Brna, Prahy, Hradce Králové, Plzně a Olomouce přichází ode dneška Vratné misky. Tyto misky mohou minimalizovat plastový odpad díky jejich opakovatelnému použití; za svůj život tak nahradí až 600 kusů jednorázových obalů. Zájemci si tak k Otoč kelímku, který mají na svědomí stejní autoři, mohou pořizovat i Vratnou misku.

Po Otoč kelímku přichází také Vratné mísky. Princip tohoto projektu je velmi jednoduchý. Podnik k balení pokrmů, které si zákazníci chtějí odnést s sebou, použijí misku se zálohou 150 korun, tu pak budou strávníci moci v zapojených zařízeních, nebo přímo v podniku, kde ji zakoupili, zase vrátit. Cena misky je sice trojnásobná jako u kelímku, ale díky použitému materiálu je téměř nerozbitná a vždy ji lze vyměnit za novou. Po vrácení misky dostanou zákazníci zpět i své peníze, pokud se jim ale miska zalíbí, mohou si ji ponechat. 

Partnery projektu jsou švýcarská společnost reCIRCLE, brněnský projekt Nesnězeno a ministerstvo životního prostředí s kampaní Dost bylo plastu. S projektem přišli autoři, kteří v loňském roce zavedli systém vratných kelímků Otoč kelímek.

„Prozatím zájemcům nabídneme dva typy misek včetně průhledného víčka, v plánu jsou ale další dva, které přidáme brzy. Ručíme navíc za jejich kvalitu, vyrábí je pro nás ve Švýcarsku, kde podobný systém provozuje společnost reCIRCLE už čtvrtým rokem,“ vysvětlil zakladatel projektu Vratné misky Jan Havránek.

Jedna Vratná miska zastoupí ročně 600 kusů těch jednorázových

V pilotní fázi budou k dispozici misky v antracitové barvě. Každá z nich je vyrobena z kvalitního polybutylentereftalatu (PBT), ten zaručuje jejich odolnost a pevnost, která připomíná porcelán.  Víčka jsou pak z čirého polypropylenu. Uživatelé se nemusí bát o jejich ekologickou náročnost.

„Misky nemusíme vozit k recyklaci nikam za hranice. Máme uzavřenou smlouvu s firmou v severních Čechách,“ dodal Jan Havránek. Projekt Vratné misky výrazně minimalizuje dopady na životní prostředí, podle odhadů Ministerstva životního prostředí ČR se v Česku za rok spotřebuje až 20 tisíc tun jednorázového plastového nádobí. Každá rok používaná Vratná miska tak může zastoupit 600 kusů těch jednorázových.

Všechno podstatné včetně seznamu podniků najdete na webu

Zaváděcí, pilotní fáze, je plánovaná na měsíc. Potom zástupci projektu zhodnotí, zda se používání misek vyplatí a nabídnou je do dalších podniků. Zájemci o Vratné misky se mohou hlásit na webu

Pilotní fáze projektu bude trvat zhruba měsíc, po ní zástupci projektu vyhodnotí fungování u zapojených partnerů a nabídnou misky do dalších podniků. Zájemci se mohou registrovat na webu, kde najdou i seznam zapojených podniků. 

Mezi ně patří olomoucká restaurace Lobster a bistro Jak Chceš Salaterie, To je Bistro v Hradci Králové a VegeBistro v Plzni. V Praze pak Bistro Ořechovka, Kavárna v Exilu, Na břehu Rhôny Výtoň a Cobra, brněnskými zástupci jsou kavárny Koffein, bistro PokeCZ, kavárna Strojovna a Natutti bistro.

"Za projektem Vratné misky stojí stejní lidé, kteří v českých městech zavedli Otoč kelímek. Projekt vznikl v Olomouci, na základě spolupráce Naše Café, Kafe Kodó a Café La Fée. Po půl roce fungování si lidé mohou za zálohu pořídit kelímek v takřka 300 podnicích, nově také v Globusu v Čakovicích a brzy i v jeho dalších pobočkách." říká Jan Havránek. 

Vizitka autora

 

Šárka Motyčková

Redaktorka Brněnské Drbny (kontakt: motyckova@brnenskadrbna.cz)

Upsaná ilustrátorka

 
Foto Vratné misky
 


 

Kam dál?

O prázdninách začne očekáváná rekonstrukce Zvonařky

pátek, 7. června 2019, 10:16

Rekonstrukce autobusového nádraží v Brně na Zvonařce má začít o letních prázdninách. Vlastník, jímž je společnost ČSAD...

FOTO: Brno zalil v noci vydatný déšť, voda zatopila i podzemní garáže

pátek, 7. června 2019, 09:50

Na jižní Moravu a především Brněnsku udeřila v noci na pátek vlna silného deště a bouřek. V Brně to mělo za následek...

Sobota bude svátkem pro milovníky koktejlů. Cocktail International...

čtvrtek, 6. června 2019, 21:17

Milovníci koktejlové kultury by si v sobotu měli udělat cestu do centra Brna. Vedle Vaňkovky bude totiž po celé sobotní...

Drbnu už čte celé Brno! Díky vám jsme zažili rekordní květen

čtvrtek, 6. června 2019, 20:16

Obvykle to nedělám, ale tentokrát se musím pochlubit. A poděkovat vám, čtenářům. Díky vaší pozornosti totiž Brněnská...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Finanční správa omezí činnost 33 finančních úřadů

Finanční správa omezí v prvním pololetí příštího roku činnost 33 finančních úřadů. Úřady budou služby poskytovat v úřední dny pondělí a středa, tedy minimálně dva dny v týdnu, a budou je zajišťovat alespoň dva pracovníci správy. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Rozsah služeb pro občany by tak měl podle správy zůstat stejný. Zástupci obcí a samospráv změny kritizují s tím, že plánované kroky omezí služby v regionech a navíc se tím centralizuje státní správa.

Česka pojišťovna a pojišťovna Generali se do konce roku propojí

Česka pojišťovna (ČP) a pojišťovna Generali, které v Česku působí v rámci světové pojišťovací skupiny Generali, propojí své aktivity. Pojistné portfolio pojišťovny Generali se do konce letošního roku stane součástí ČP. Ponese nový název Generali Česká pojišťovna. Nyní Česká pojišťovna vede nezbytná jednání s regulátorem.

PRŮZKUM: Půl pro, půl proti. Češi se v názoru na prohlubování evropské integrace neshodují

Češi jsou rozdělení v názoru na to, zda by se měla dál prohlubovat evropská integrace. Pro větší integraci je 45 procent lidí, tedy stejně jako lidí, kteří další integraci odmítají. Ukazuje to průzkum, který pro projekt Moje Evropa exkluzivně zpracovala agentura Median.