Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Policista má těhotnou ženu připojenou na přístrojích, miminko bojuje o život. Kolegové vyhlásili sbírku

 
čtvrtek, 6. června 2019, 13:32

Policisté na Vysočině se rozhodli pomoci svému kolegovi z Třebíče, který se ocitl v nelehké životní situaci. Jeho žena Eva těžce onemocněla, v této chvíli je napojena na přístroje a lékaři se snaží o to, aby jejich druhé miminko, které manželé Votavovi čekají, přežilo a bylo v pořádku.

„S Evičkou jsem se seznámil na střední škole. Začali jsme spolu chodit a po pěti letech vztahu jsme se v roce 2014 stali manželi. První těhotenství přišlo po dvou letech od svatby. V průběhu těhotenství dostala Evička epileptický záchvat. Podstoupila několik vyšetření, při kterých jí zjistili Arteriovenózní malformaci v mozku. Po komplikovaném porodu přivedla na svět zdravého chlapečka Matěje a začala s léčbou, následně podstoupila radiační terapii gama nožem, která se měla zdařit,“ vypráví svůj příběh Vojtěch Votava, který slouží na oddělení v Třebíči.

Následovaly pravidelné kontroly a léky na epilepsii. Po dvou letech od porodu vše vypadalo v naprostém pořádku a lékaři Evě povolili další těhotenství. „Byla nadšená, protože si vždy přála mít velkou rodinu.  Otěhotněla a společně jsme se těšili z rostoucího bříška,“ pokračuje policista Vojtěch.

Na epileptické záchvaty jsem byl zvyklý

Pak ale přišel osudný den, na který Vojtěch nikdy nezapomene.

„Ten osudný den jsem měl noční službu a vrátil jsem se brzo ráno domů. Matýsek plakal, ale byl jsem v klidu - však je u něj Evička… Najednou mi došlo, že ten pláč je nějaký jiný, tak jsem vyběhl po schodech do ložnice a uviděl jsem Evičku ležet v bezvědomí na zemi, Matěj stál celý uplakaný u ní, ale ona stále dýchala. Byl jsem na takové situace připravený, epileptické záchvaty jsem již zažil, tak jsem ji stabilizoval a čekal, až se probere. Neprobírala se, tak jsem volal záchranku a malému opatřil hlídání,“ říká Vojtěch Votava.

Arteriovenózní malformace
Tato cévní anomálie patří převážně mezi vrozená onemocnění, kterými trpí asi pět procent lidí v republice. 

Arteriovenózní malformace je onemocnění závažné, ale úmrtnost na krvácení z malformavce není vysoká. Nicméně často jsou pacienti neurologicky postiženi. Léčba není jednoduchá, často vyžaduje kombinaci více léčebných metod. 

Záchranáři jeho ženu naložili do sanitky s tím, že ji převezou do třebíčské nemocnice. Právě tam Evu na neurologii sledovali.  Již v sanitce se však začal její stav vážně zhoršovat, takže byl přivolán vrtulník, který ji přepravil do brněnské nemocnice, kde ji lékaři dlouhé hodiny vyšetřovali.

Evička byla prakticky mozkově mrtvá 

„Kolem poledne mi zavolala doktorka, která mi oznámila, ať přijedu za nimi do Brna. Zprávu, kterou mi sdělila, byla tou nejkrutější zprávou v mém životě – „Evičce (ve 27 letech) praskla malformace, a způsobila tak masivní krvácení do mozku, že již při převozu sanitkou byla prakticky mozkově mrtvá - není a ani nebylo jí již pomoci…“ popisuje hrozné chvíle Vojtěch.

Jak na tom bylo miminko, na které se oba dva tak těšili? Podle vyšetření  životaschopné a v pořádku, ale bylo teprve v 16. týdnu těhotenství, podle prvních zpráv lékařů tedy příliš malé na přežití.

Pokus o zázrak

„Ale jedna malinká naděje tu přeci jen je, a to udržovat Evičky tělo na přístrojích a pokusit se o zázrak - udržet tak tělo do 24. týdne těhotenství, kdy jsou lékaři schopni miminko „vypiplat“. A tak je tomu vlastně dodnes - Evička je již měsíc udržována na přístrojích a děťátko je stále živé…“ uzavírá s alespoň částečnou nadějí třebíčský policista Vojtěch Votava.

Každý z nás může Vojtěchovi a jeho rodině alespoň trochu pomoci v jeho těžké životní situaci. Nezávislý odborový svaz Policie ČR ve spolupráci s policisty na Vysočině totiž vyhlásil veřejnou sbírku.

Zájemci mohou libovolnou částku posílat na transparentní účet č. 4200555535/6800. Je nutné uvést variabilní symbol 326027. Tato sbírka bude ukončena 31. července 2019.
Napsal(a) Lenka Dvořáková | Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Opravené hodiny už jsou opět na Čáře. Nově na nich sedí Adam Čekač,...

čtvrtek, 6. června 2019, 13:04

Na nároží ulic Česká a Joštova se opět vrátily hodiny. Nejoblíbenější místo k setkávání v Brně však od středy 5. června...

U Brna se srazila sanitka s autem, posádka sanitky je zraněná

čtvrtek, 6. června 2019, 10:42

Sanitka záchranné služby se dnes dopoledne srazila s osobním autem v Modřicích u Brna. Čtyři lidé v sanitce včetně...

Prýgl dnes rozzáří další ohňostroj Ignis Brunensis. Představí se...

středa, 5. června 2019, 21:38

Tisíce lidí dnes večer opět míří na Brněnskou přehradu. Od půl jedenácté se zde totiž představí ohňotvůrci z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte lístky na brněnskou Benefiční Show Jana Krause

středa, 5. června 2019, 19:25

Moderátor Jan Kraus, známý svým břitkým humorem, dorazí ve středu 12. června se svou show do Brna. S hosty místo na...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vedení ČSSD odmítlo odchod z vlády Andreje Babiše

Předsednictvo ČSSD dnes nepodpořilo odchod strany z vlády. Pro opuštění kabinetu hlasovalo 11 ze 42 přítomných představitelů vedení sociální demokracie. Po jednání předsednictva to novinářům řekl předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Pro odchod z koaliční vlády s hnutím ANO podle něj nehlasoval nikdo z užšího stranického vedení.

O2 chce od státu 106 milionů za služby pro postižené a budky

Největší tuzemská telekomunikační firma O2 požaduje od státu 106 milionů korun za poskytování univerzální služby a levnějšího volání pro zdravotně postižené za loňský rok. Nárokované částky prověří Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Úřad to uvedl na svém webu.

Móda Orsay je díky Priceless Specials dostupnější, cashback zvýšen na dvojnásobek

Módní oblečení značky Orsay uhrazené platební kartou Mastercard nebo Maestro je od 22. srpna až do poloviny září mimořádně dostupnější. Stačí být členem věrnostního program Priceless Specials a získat dvojnásobně navýšený cashback v hodnotě 10 procent z každého nákupu u Orsay, partnera programu.