Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Před výstavištěm ležely dnes ráno 'mrtvoly'. Aktivisté protestovali proti zbrojařskému veletrhu

 
čtvrtek, 30. května 2019, 12:07

Země posetá mrtvými. Naštěstí jen jako. Před branami výstaviště se dnes dopoledne sešli aktivisté z Nesehnutí. Protestním happeningem chtějí vyjádřit nelibost nad konáním veletrhu vojenské techniky IDET, který se od středy do pátku koná na brněnském výstavišti.

„Zbrojaři mají na rukou krev. Jak se jim spí, co se jim zdá?" hlásal jeden z transparentů, který si aktivisté přinesli. A nezůstalo jen u transparentů. O půl jedenácté si necelá dvacítka lidí lehla na zem, kde zůstala po další minuty v nehybné poloze. 

Happeningem chtějí upozornit na skutečnost, že téměř polovina českých zbraní končí v nesvobodných zemích a diktátorských režimech. Podle Nesehnutí navštívily v minulosti IDET delegace Egypta, Saúdské Arábie či ze Spojených arabských emirátů, tedy zemí, které se podílejí na ozbrojeném konfliktu v Jemenu, jedné z nejhorších humanitárních krizí současnosti.

„Během happeningu jsme upozornili na zmařené lidské životy. K některým situacím by možná ani nedošlo, kdyby na IDETu nebo dalších zbrojařských veletrzích nebyly dojednány obchody se zbraněmi. Válka začíná tady, i když si to možná neuvědomujeme, protože máme to štěstí, že žijeme v míru," uvedla Hana Zoor Svačinková z NESEHNUTÍ.

„Obchod se zbraněmi není jako jakýkoliv jiný obchod. Zbraně v rukou diktátorů napomáhají masivnímu porušování lidských práv. Proto se nám nelíbí, že se takové obchody uzavírají právě v Brně,” dodala Svačinková.

Rakev na výstavišti, cestovní kancelář SMRT na Svoboďáku

Dnešní happening je již druhým v řadě. Hnutí Food Not Bombs be středu uspořádalo před branami výstaviště pietní akt za oběti válek. Na parkoviště před výstavištěm přinesli transparenty a černou rakev.

Po dobu konání zřídilo Nesehnutí na náměstí Svobody také imaginární cestovní kancelář - SMRT. „Prostřednictvím informačních panelů C.K. SMRT upozorňujeme na kontrast mezi tím, jak některé země vnímáme coby turistické destinace a tím, jaký je tam skutečný stav lidských práv. Vidíme je jako atraktivní místa pro strávení dovolené. Už ale nechceme vidět, že Vietnam tvrdě potírá jakoukoliv politickou opozici nebo že v Egyptě se ještě nedávno střílelo do demonstrujících. Zároveň do těchto zemí stále proudí české zbraně,” uzavřel za Nesehnutí Vít Kozák.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto Peťo Tkáč
 


 

Kam dál?

Na Riviéře vyroste příští rok letní olympijský park

čtvrtek, 30. května 2019, 09:50

Brňané se mohou opět těšit na olympijský park. Tentokrát však nevznikne při příležitosti zimní olympiády, ale letní....

V Brně by mohl vyrůst první velkoobchod a opravárna nepoužívaných...

středa, 29. května 2019, 16:00

Re-shopu. Obchod, opravárna a skladiště věcí, které jejich původní majitelé už nepotřebují a přitom by mohly krásně...

Legendární hodiny 'na Čáře' už nenajdete, prochází opravou

středa, 29. května 2019, 14:54

Těžko byste našli v brněnském centru frekventovanější místo setkávání než hodiny "na Čáře". Historické hodiny však z...

FOTO: Hasiči z jižní Moravy přivezli medaile z extrémního závodu v...

středa, 29. května 2019, 12:02

Jihomoravští hasiči si připsali další mezináordní úspěch. Tým hasičů z Brna a Vyškova uspěl v mezinárodní soutěži...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.

ČSSD má podle Babiše jasně říct, pokud si nepřeje být ve vládě

Pokud si sociální demokraté nepřejí být ve vládě, měli by to jasně říct. Televizi Prima to v pátek řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Chválí si sice spolupráci s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, sociální demokraté jsou ale podle něj nejednotní a neustále hledají argumenty, proč ve vládě nebýt. ANO a ČSSD mají na mnoho věcí rozdílné názory a pokud to tak bude pořád, není to dobrá situace pro budoucnost koaliční vlády, míní Babiš. Hamáček na twitteru reagoval, že ČSSD si ve vládě přeje být, ale za předpokladu, že bude dodržována ústava a rozpočet umožní fungování jejích ministerstev.

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 297 lidí

Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce července 297 lidí. Více než třicet případů bylo zaznamenáno ve Středočeském, Pardubickém, Moravskoslezském, Jihomoravském a Jihočeském kraji. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocných zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celý rok přes 700.