Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně by mohl vyrůst první velkoobchod a opravárna nepoužívaných věcí v Česku

 
středa, 29. května 2019, 16:00

Re-shopu. Obchod, opravárna a skladiště věcí, které jejich původní majitelé už nepotřebují a přitom by mohly krásně posloužit někomu jinému. S takovým nápadem přišel tým účastníků hackathonu (myšlenkového maratonu) 24 hodin pro Brno. Re-shop by měl částečně navázat na současné městské projekty Re-use a Retro-use a částečně jít ještě dál. Jeho součástí má být opravna věcí, kavárna nebo e-shop, dále bude nabízet aktivity pro celou rodinu, osvětové kampaně nebo zajímavé workshopy.

Poklady s příběhem

Na hackathonu se sešlo 12 týmů, které prezentovaly dohromady 43 nápadů. Celkovým vítězem se stal návrh na obchodní centrum, ve kterém budou moci lidé zanechat věci, které již nepotřebují, nakoupit retro věci, vdechnout věcem druhý život, navštívit workshopy, výstavy, přednášky, využít „odpady“ z firem a další. Bude se zde také dotřiďovat nashromážděný odpad.  Tomuto centru autoři dali název Re-shop.

Hackathony se často pořádají mezi programátory a vývojáři. Jedná se o setkání, které probíhá podle předem daného formátu. Využívá se zde různých pracovních a byznysových modelů, grafických a dalších prezentačních nástrojů. Skrze tyto myšlenkové maratony se poměrně rychle dá dojít k efektivnímu řešení určitého problému.

„Název Re-shop není úplně přesný, proto ho zatím doplňujeme podtitulem „Poklady s příběhem“," uvedla autorka vítězného návrhu Marie Kudlíková. 

Podle ní se jedná o celé obchodní centrum. „Velký bonus oproti již existujícím aktivitám vidíme ve sjednocení činností na jednom místě a v kapacitě. Chtěli bychom, aby Re-shop spolupracoval s firmami, využíval jejich znovu použitelný „odpad“, nebo se školami a divadly, kterým by mohl nabízet různé věci k opětovnému využití," dodala Kudlíková.

Autoři nápad chtějí obecně zavést nové způsoby nakupování s cílem být šetrnější k životnímu prostředí. Kudlíková v tomto ohledu zmínila projekt Retuna, který již 7 let úspěšně funguje ve Švédsku.

Dobrý pocit a šetrnost k životnímu prostředí

V čem by se pak takový Re-shop lišil od klasických bazarů? „Re-shop si můžeme představit tak trochu jako Ikeu. Takže lišit se může rozhodně velikostí a množstvím zboží, pak také kvalitou prodávaných věcí, neboť zaměstnanci Re-shopu by měli pečlivě třídit lidmi odevzdané věci a některé se přímo na místě opraví," uvedl další z autorů návrhů Jan Priessnitz.

Do nákupní zóny má návštěvníky lákat dobrá cena, spousta retro věcí a příjemné prostředí. „Nejdůležitější však je dobrý pocit.  Ať už u lidí, kteří nechtějí nepotřebné věci vyhodit, tak i u těch, kteří nechtějí kupovat nové a rádi si nakoupí v Re-shopu a vdechnou tak věci nový život. Tím se opět podstatně sníží množství produkovaného odpadu,“ dodal člen vítězného týmu Jan Priessnitz.

Projekt nyní musí nabrat reálnější obrysy, aby mohl být následně předán k posouzení městským firmám (např. SAKO) a zastupitelstvu.

Vizitka autora

 

Martin Šeda

Šéfredaktor Brněnské Drbny (kontakt: sefredaktor@brnenskadrbna.cz)

Něžný barbar & Hospodský pábitel

 
Foto pixabay.com
 


 

Kam dál?

Legendární hodiny 'na Čáře' už nenajdete, prochází opravou

středa, 29. května 2019, 14:54

Těžko byste našli v brněnském centru frekventovanější místo setkávání než hodiny "na Čáře". Historické hodiny však z...

FOTO: Hasiči z jižní Moravy přivezli medaile z extrémního závodu v...

středa, 29. května 2019, 12:02

Jihomoravští hasiči si připsali další mezináordní úspěch. Tým hasičů z Brna a Vyškova uspěl v mezinárodní soutěži...

Vila Tugendhat je do konce roku vyprodaná, navštívit lze jen zahradu

středa, 29. května 2019, 11:47

Koupit vstupenky na prohlídku brněnské vily Tugendhat, která je na seznamu světového dědictví UNESCO, je v současnosti...

V Brně dnes začínají veletrhy vojenské techniky IDET. Aktivisté...

středa, 29. května 2019, 11:04

Na brněnském výstavišti dnes začíná trojice bezpečnostních veletrhů v čele s veletrhem obranné a bezpečnostní techniky...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.