Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Brně dnes začínají veletrhy vojenské techniky IDET. Aktivisté organizují pietu za oběti válek

 
středa, 29. května 2019, 11:04

Na brněnském výstavišti dnes začíná trojice bezpečnostních veletrhů v čele s veletrhem obranné a bezpečnostní techniky IDET. Vystavovat přijede 520 firem z 35 zemí. Proti konání veletrhů protestují aktivisté z hnutí Food Not Bombs. Na středeční odpoledne plánují pietu za oběti válek. Iniciativa Nesehnutí zase na čtvrtek chystá "happening Cestovní kanceláře Smrt".

Slavnostní zahájení veletrhů začalo v 11 hodin za účasti předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) či náčelníka generálního štábu Armády České republiky Aleše Opaty. Už od ranních hodin se konala odborná konference „Vyzbrojování a podpora rozvoje obranného průmyslu", které se ministr Metnar zúčastní.

Největším vystavovatelem je česká armáda a ministerstvo obrany

Při 15. ročníku veletrhu IDET se představí 400 firem, přičemž největším vystavovatelem bude česká armáda a ministerstvo obrany. Kromě IDETu se na výstavišti uskuteční i 19. veletrh veletrhu požární techniky PYROS a 10. veletrh bezpečnostní techniky a služeb ISET.

Z českých firem přijede vystavovat například Česká zbrojovka, Omnipol, Glomex nebo Czechoslovak Group. Modelárna LIAZ představí bezpilotní vrtulník, vystavovat bude výrobce průmyslových rentgenů Eledus a firma Zetor Engineering ukáže obrněné vozidlo Gerlach.

Ze zahraničí se představí například švédská společnost Saab Technologies, která vyrábí stíhací letouny Gripen, americký výrobce stíhacích letounů F-16 Lockheed Martin nebo finský výrobce obrněných vozidel Patria.

Veletrhy jsou do 31. května určené pro odbornou veřejnost. V sobotu, když už IDET nepokračuje, se na výstavišti koná akce Den bezpečnosti - Záchranáři dětem, která už je určena pro širší veřejnost.

České zbraně putují povstalcům a podílí se na genocidách, varují aktivisté

Proti veletrhům vystupují aktivisté z hnutí Food Not Bombs. Podle nich končí polovina vývozu českých zbraní v zemích označovaných za nesvobodné. „Největší odběratel českého vojenského materiálu jsou tradičně USA, které prokazatelně předávají tyto zbraně dále, a to různým povstaleckým skupinám v Sýrii," uvádí iniciativa v prohlášení.

Podle hnutí podporuje Česko vývozem zbraní do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů genocidu v Jemenu. Zdokumentovány jsou podle nich i případy, kdy české zbraně přes Slovensko a Izrael i přes embargo putují do Ázerbajždánu.

„Těmto nekalým obchodům nahrává skutečnost, že u nás není snaha efektivně sledovat, kde vojenský materiál vyvezený z ČR končí. Naopak podle našich politických „elit“ je „zbrojní průmysl stejný jako jiný průmysl“ a neměli bychom se vůbec konečnou destinací našich zbraní zabývat," stojí v prohlášení, podle kterého se Česko nepřímo podílelo i na migrační vlně uprchlíků z Blízkého východu.

Cestovní kancelář SMRT

Na středeční 15. hodinu chystají aktivisté pietní setkání před branami BVV. Na pietě chtějí uctit obět válek. Další happeningy se budou konat i v následujících dnech. Proti veletrhu například vystupuje také nezisková organizace Nesehnutí a proti IDET pořádá několik akcí. 

Jednou z nich bude happening před hlavním vstupem na výstaviště ve čtvrtek 30. května o půl jedenácté dopoledne. Lidé z Brna mohou také od středy do pátku v čase 14 až 18 hodin navštívit informační stánek Cestovní kanceláře SMRT na Malinovského náměstí v ústí ulice Kobližná. Na stánku bude NESEHNUTÍ prezentovat země, v nichž končí české zbraně.

„Prostřednictvím informačních panelů C.K. SMRT upozorňujeme na kontrast mezi tím, jak některé země vnímáme coby turistické destinace a tím, jaký je tam skutečný stav lidských práv. Vidíme je jako atraktivní místa pro strávení dovolené. Už ale nechceme vidět, že Vietnam tvrdě potírá jakoukoliv politickou opozici nebo že v Egyptě se ještě nedávno střílelo do demonstrujících. Zároveň do těchto zemí stále proudí české zbraně,” uzavřel za Nesehnutí Vít Kozák.

Napsal(a) ČTK, Martin Šeda | Foto IDET / Facebook
 


 

Kam dál?

Dopravní podnik vydal knihu mapující 150 let městské hromadné dopravy...

středa, 29. května 2019, 10:39

Dopravní podnik města Brna (DPMB) vydává knihu mapující 150 městské hromadné dopravy v moravské metropoli. Slavnostně...

Neboj se (mě)! Na Svoboďáku dnes lidé poznají život nevidomých

středa, 29. května 2019, 10:05

Jak vypadá svět s různými očními vadami či jestli je těžké orientovat se v prostoru za pomocí bílé slepecké hole, to...

FOTO/VIDEO: V Brně se znova sešli demonstranti za nezávislou justici.

úterý, 28. května 2019, 21:15

Brno - Stovky až tisíce lidí dnes demonstrovaly v desítkách menších i větších měst po celé zemi proti premiérovi...

Umisťovací kočičí kavárna Pelíšek pořádá bleší trhy na podporu...

úterý, 28. května 2019, 15:00

Od pondělí do středy 27. – 29. května se brněnská kočičí kavárna poblíž Lužáneckého parku proměnila v charitativní trh....

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Milion chvilek považuji za parodii na Občanské fórum, říká mluvčí Jiří Ovčáček. Kandidaturu na prezidenta nevylučuje

„Praha je díky prázdninám prázdná. Přijel jsem dřív, než jsem čekal,“ začal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček po podání ruky před rozhovorem. Na hausbót na Císařské louce v Praze totiž dorazil se slušným předstihem. Z původně plánovaných čtyřiceti minut povídání se setkání protáhlo na téměř dvojnásobek. Kromě uvolněných témat se bývalý novinář a dnes asi nejkontroverznější mluvčí v tuzemsku rozpovídal také o tom, za jakých okolností by byl ochoten kandidovat na prezidenta a proč nemůže přijít na jméno spolku Milion chvilek.

Pamětní bankovky s Karlem Gottem lidé vykoupili během čtyř hodin. Při čekání ve frontách musela zasahovat i policie

V Praze se včera prodávaly pamětní eurobankovky s portrétem zpěváka Karla Gotta. K výročí jeho 80. narozenin vydala společnost Nunofia celkem 5 tisíc bankovek s nominální hodnotou nula euro. Ve frontách na ně čekaly tisíce lidí. Vyprodány byly během zhruba čtyř hodin. Den po vyprodání se cena bankovek v aukcích pohybuje v řádech tisíců korun.

Lidé si zvykají na vratné kelímky. Podnikům ale přibyla práce

Letní večery lákají na budějcký Sokolák spoustu lidí. Například v kavárně Coffe on the go nebo v klubu K2 už ale nedostanete drink do klasického jednorázového kelímku, ale do vratného. I když je na něj záloha padesát korun, lidé si pomalu zvykají. Podle ankety na Budějcké Drbně o zavedení vratných kelímků je patrné, že lidé nápad kvitují, a mají z něho radost i samotní majitelé podniků. Jejich realizace a následná cesta k zákazníkovi, ale není jednoduchá a jsou s ní spojené i trable.