Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Dnes je to 77 let od atentátu na Heydricha. Hrdinský čin odstartoval další nacistický teror

 
pondělí, 27. května 2019, 17:54

Dneškem si připomínáme výročí 77 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Úspěšná akce výsadkářů Gabčíka a Kubiše Operace Antropoid odstartovala nacistický teror, který měl za příčinu i vypálení obcí Lidice a Ležáky.

Dne 27. 5. 1942 se výsadkáři Operace Antropoid pustili do nebezpečné akce. Dlouho plánovaný atentát na prominentního nacistu Reinharda Heydricha, který měl na svědomí spousty nevinných lidských životů při organizování holokaustu, provedli v Praze – Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš. Ti byli pro tento úkol speciálně vycvičeni ve Velké Británii.

Vysazení parašutistů provedla 138. výsadková peruť RAF. Gabčík s Kubišem tehdy seskočili poblíž Prahy, u hřbitova obce Nehvizdy. Desítky českých rodin, které výsadkářům nabídly pomoc, za svoji odbojovou činnost zaplatily životem. 

Nacisté následně zahájili odvetné represivní akce, do nichž patřilo i vypálení obcí Ležáky a Lidice. Heydrichiáda následně pokračovala popravami mnoha nevinných lidí i hrdinů, kteří se do odboje přidali. Tento atentát měl velký vliv na vnímání Československa Spojenci za války i při obnově státu.

Původně mělo být jméno jednoho z hrdinů i místo provedení jiné

K výcviku na provedení atentátu byl s Jozefem Gabčíkem původně povolán Karel Svoboda. Ten byl však kvůli svému zranění nahrazen Janem Kubišem. Výcvik byl zahájen již v roce 1941 ve výcvikových školách a stanicích SOE ve Skotsku. V průběhu výcviku se operovalo s několika možnostmi, jak atentát provést. Do příprav se přidala i odbojová skupina Jindra, která sháněla informace a sháněla ubytování. Po atentátu byla tato skupina nacisty zlikvidována.

Původně se měl atentát odehrát v prostorách Heydrichova sídla, v zámku v Panenských Břežanech. Kvůli zvýšené ochraně protektora však byl plán změněn na techdejší Kirchmayerovu třídu v Praze, která se nachází poblíž dnešní Troje. Kvůli mostu musel Heydrichův řidič zpomalit, což Gabčíkovi s Kubišem usnadnilo střelbu na auto.

Po osmi dnech od atentátu, 4. června 1942, Heydrich zemřel v nemocnici Na Bulovce. Ihned po atentátu byl nařízen zákaz vycházení a na odbojáře byla vypsána odměna. Oba hrdinové padli v Boji v kostele svatých Cyrila a Metoděje 18. června 1942, který proběhl mezi příslušníky SS a gestapa a pěti dalšími československými parašutisty z výsadků Anthropoid, Silver A, Out Distance, Bioscop a Tin.

K atentátům se přidali i hrdinové z Brna

Atentát vyvolal ještě tvrdší nacistický teror, akce rozzuřila samotného Hitlera. Již 28. května zahájili nacisté popravy za schvalování atentátu a za tento údajný zločin bylo zavražděno 252 lidí.  Odhaduje se, že v reakci na atentát, při tzv. (druhé) heydrichiádě, nacisté zabili dva tisíce lidí. Zároveň úspěšný atentát vzbudil ve světě pozitivní ohlas, díky kterému Britové 5. srpna 1942 odvolali Mnichovskou dohodu. 

Na území České republiky však vznikaly další odbojové skupiny a dne 7. února 1945 se rozhodli vzít situaci do vlastních rukou i pětadvacetiletý Vladimír Blažka a jeho devatenáctiletý bratranec Alois Bauer. Ti si za cíl atentátu vybrali kapitána elitního oddílu SS Augusta Gölzera a akce dopadla také úspěšně. Oba byli za svůj čin popraveni na Kaunicových kolejích stejně jako spousta dalších odbojářů. O jejich hrdinném činu jsme psali v únoru, kdy od atentátu uběhlo 74 let. 

 

 

Napsal(a) Šárka Motyčková | Foto irozhlas.cz
 


 

Kam dál?

Brňané, pozor! Do konce týdne je potřeba zaplatit odpady

pondělí, 27. května 2019, 11:10

Nemáte zaplacené odpady za letošní rok? V tom případě byste si měli pospíšit, na zaplacení zbývá totiž poslední týden....

Brno překonalo rekord v pojídání červů

pondělí, 27. května 2019, 10:55

Jeden festivalový a jeden republikový rekord ustanovili dnes návštěvníci brněnského Extreme food festivalu, který se...

Reklamace účesu u kadeřníka? Není třeba se bát

neděle, 26. května 2019, 13:10

Nepovedená úprava vlasů je něco, co se řada spotřebitelů a spotřebitelek bojí reklamovat. Zákazník si nemusí nechat...

Lidé v Holubicích souhlasili s postavením kasina i s automaty

neděle, 26. května 2019, 12:41

Souhlas s postavením kasina včetně takzvané technické hry, tedy videoloterijních terminálů, vyslovili v referendu lidé...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

V Brně naplnili bazén PET lahvemi, lidé se poučili o odpadech

Bazén naplněný PET lahvemi včera patřil k atrakcím zábavného programu v brněnské spalovně. Děti do bazénu skákaly nebo v něm lovily poklady. Akce přilákala do areálu městské společnosti SAKO davy lidí. Jejím cílem bylo ukázat lidem, jak se v Brně zpracovává odpad.

Lidé mohou nákupem hraček pomoci nemocným dětem

Nadační fond Kapka naděje připravil charitativní akci, která by měla před Vánocemi pomoci dětem v nemocnicích. Pokud lidé zakoupí jakoukoliv hračku ve vybraných obchodech a věnují ji do pomyslné Studny naděje, dostane se přímo k nemocným dětem. Zisk z prodeje navíc půjde na konto nadačního fondu. Novináře o tom informovala společnost Wormelen Group, která provozuje několik hračkářských řetězců.

Podle studií je na internetu závislá polovina mladých

Některé studie uvádějí, že na internetu je závislá až polovina teenagerů. Na sociálních sítích jsou závislí i dospělí. V tiskové zprávě o tom informovala Česká koalice proti tabáku, která provozuje bezplatnou Národní linku pro odvykání. Novou společenskou hrozbou se podle odborníků stávají netolismus, tedy potřeba neustálého připojení k internetu, a závislost na hraní her.